Na rynku IT, i nie tylko, występuje paradoks – bez doświadczenia ciężko jest zdobyć doświadczenie. Często pracodawcy wymagają od początkujących developerów co najmniej 2 lat doświadczenia, co w przypadku np. osoby, która dopiero ukończyła studia informatyczne lub osoby, która całkowicie zmienia swoją ścieżkę kariery wydaje się niemożliwe do osiągnięcia. Jak zdobyć doświadczenie nie mając doświadczenia? I skąd bierze się taki problem?

Kogo chcą zatrudniać firmy?

Większość pracodawców chce zatrudniać developerów na poziomie Mid, ponieważ są to osoby z doświadczeniem, ale nie na tyle dużym, aby wymagać pensji Seniora. Niewielu chce zatrudnić Juniora bez doświadczenia. Jest tak z kilku powodów. Po pierwsze, pracodawcy używają przeszłego doświadczenia do oceny umiejętności kandydata, więc w sytuacji, gdy doświadczenia nie ma – martwią się, że niepoprawnie zweryfikują Twoją wiedzę i kompetencje. Kolejnym powodem jest szybkie tempo pracy i naglące terminy. Większość projektów w IT jest bardzo dynamiczna, a zespoły pracują pod presją czasu. Ze względu na to, pracodawcy wydaje się, że nie będzie miał czasu na szkolenie Junior Developera. Dodatkowo, pracodawcy obawiają się również, że początkujący programista będzie obciążeniem dla zespołu i spowolni jego pracę.

Tutaj również pojawia się pewien paradoks. Na rynku IT występuje, ciągle rosnący, deficyt programistów. W obliczu takiej sytuacji, zapotrzebowanie na nowych pracowników jest ogromne. Dlaczego więc nie zachęca się młodych ludzi do pracy w IT? Dlaczego pracodawcy nie otwierają się na szkolenie Junior Developerów?

Pierwsza praca w IT

Znalezienie pierwszej pracy IT wydaje się niemożliwe bez doświadczenia. Jednak wbrew pozorom, dobrze przygotowany początkujący developer może dostać pracę w IT, nawet jeśli nie posiada doświadczenia. Jak dobrze przygotować się do pracy i jakie umiejętności rozwijać, żeby znaleźć pierwszą w pracę w IT?

Zanim przejdziesz do poszukiwania pracy, najpierw musisz nauczyć się programowania. To, w jaki sposób to zrobisz, ma duże znaczenie, ponieważ różne kursy i szkoły programowania mają różne programy – to znaczy, że każda skupia się na nieco innych umiejętnościach. Warto wybrać program developerski, który jest mocno nastawiony na naukę w praktyce i naukę poprzez doświadczenie (np. C_school). Dzięki temu zdobędziesz nie tylko wiedzę teoretyczną, ale również nauczysz się programować w praktyce, na realnych projektach. Projekty to kolejna ważna rzecz – po ukończeniu dobrego programu developerskiego, Twoje portfolio na portalu GitHub będzie pełne ciekawych projektów. GitHub to platforma, która pozwala na kontrolowanie wersji, testowanie i przechowywanie projektów w bezpiecznym środowisku, profile na GitHub są obecnie traktowane jak wizytówka lub CV programisty.

Często osobom, które uczyły się programowania samodzielnie, może być ciężej dostać pracę, choć ich kompetencje techniczne są takie same jak np. absolwenta C_school. Dzieje się tak, ponieważ w pracy programisty ważne są również tzw. umiejętności miękkie. Czyli umiejętność pracy w zespole, umiejętne komunikowanie się z innymi, organizowanie swojej pracy, oraz inne, których nie da się nauczyć w domowym zaciszu. Dlatego dobrze zdecydować się na naukę programowania w dobrej szkole lub na dobrym kursie. W C_school stawiamy na połączenie nauki peer to peer (wzajemnej nauki pomiędzy początkującymi developerami) i wsparcia mentora, żeby nie tylko zapewnić wiedzę techniczną i teoretyczną, ale również rozwijać Twoje umiejętności miękkie. Nauka peer to peer jest jedną z najlepszych i najpopularniejszych metod nauki, która wspiera rozwój umiejętności współpracy, rozdzielania zadań, oceniania pracy swojej i innych. Jeżeli chcesz dowiedzieć się o tym więcej, przeczytaj nasz post o nauce peer to peer.

Rekrutacja

Bardzo często czynnikiem, który przyciąga nowych ludzi do branży IT, jest wizja wysokich zarobków. Wielu wydaje się, że bezproblemowo dostaną „na rękę” 10 tysięcy na start. To bardzo duży błąd i często przyczyna bezskutecznego poszukiwania pracy.

Wiesz już na jakich umiejętnościach się skupić, żeby dobrze przygotować się do pracy, ale istotne jest też Twoje podejście do procesu rekrutacji. Musisz zrozumieć na czym zależy pracodawcom i jak sprawić, że zauważą Twój potencjał.

To, czego oczekujesz od pracodawcy, wpływa na to, czy osiągniesz sukces w poszukiwaniach pracy. Jednym z nierealistycznych oczekiwań są, wspomniane wcześniej, bezpodstawne oczekiwania finansowe. Na początku nie można oczekiwać wysokich zarobków. Zwykle, osobom na stanowisku Junior Developera oferuje się około 4 – 5 tysięcy brutto. To ponad 3 tysiące „na rękę”. Jest to suma dużo mniejsza niż zarobki Seniora, jednak branża IT posiada tutaj ogromną zaletę – bardzo szybko awansuje się na kolejne poziomy doświadczenia, więc możliwe jest nawet potroić swoją pensję w ciągu 3 lub 4 lat. Dlatego warto na początku przede wszystkim oczekiwać od pracodawcy, że zapewni możliwości rozwoju i pozwoli nam na naukę i doskonalenie swoich umiejętności, a dopiero później skupiać się na zarobkach. Jak w każdej branży, początkujący zarabiają mniej. Na szczęście w IT szybko przestaniesz być początkujący.

Kogo szukają pracodawcy?

Według danych portalu No Fluff Jobs, niewielu pracodawców chce zatrudniać początkujących programistów. Jednak około 10% procent jest gotowa, aby Cię zatrudnić i wykształcić. Są to w większości średnie i duże firmy, które posiadają odpowiednie zasoby, aby uczyć młodych programistów. Na jakich pracownikach zależy pracodawcom i na jakie cechy i zdolności zwracają uwagę?

Nawet jeżeli nie masz doświadczenia, aby zdobyć pierwszą pracę w IT musisz wykazać się pracowitością, chęcią do nauki i prawdziwą pasją do programowania. Dlatego osoby, które zainteresowały się branżą IT jedynie ze względu na zarobki, mają małe szanse na zdobycie pracy. Firmy IT szukają utalentowanych osób z dużym potencjałem. Skąd dowiedzieć się czy to właśnie Ty? Zaaplikuj do C_school! Jeżeli dostaniesz się do tego programu developerskiego, na pewno masz duży potencjał i talent, ponieważ tylko takie osoby trafiają do C_school.

Musisz koniecznie pokazać potencjalnemu pracodawcy wszystkie projekty, które zrobiłeś, nawet jeżeli nie były one komercyjne. Im ciekawsze tym lepiej! Pracodawcy doceniają kandydatów, którzy stworzyli kiedyś stronę internetową dla kolegi, pomogli znajomemu z budową sklepu internetowego albo brali udział w tworzeniu jakiejś aplikacji. Twoje projekty pokażą pracodawcy, że rzeczywiście jesteś zaangażowany w swój rozwój, a IT po prostu Cię interesuje.

Ewentualne braki w wiedzy technicznej nadrabiaj chęcią do nauki i pracowitością. Pracodawcom zależy, abyś wykorzystał możliwości, które Ci stworzą do rozwoju swoich umiejętności i usamodzielnienia się. Właśnie dlatego ważne jest pokazanie przyszłemu pracodawcy, że jesteś naprawdę zaangażowany w swoją naukę i chcesz uczyć się cały czas. Możesz opowiedzieć na jakie spotkania branżowe chodzisz, jakie blogi czytasz, czego uczysz się samodzielnie. To przekona potencjalnego pracodawcę, że jesteś kandydatem, którego szuka.

Praca bez doświadczenia

Pamiętaj, że znalezienie pierwszej pracy jako programista może zająć trochę czasu. Nie zniechęcaj się, jeśli nie uda Ci się za pierwszym razem! Postaraj się pokazać pracodawcy, jak bardzo jesteś zaangażowany i jak bardzo kochasz programowanie. Jeżeli martwisz się o znalezienie pracy w IT i dopiero zaczynasz swoją przygodę z programowaniem – spróbuj swoich sił w C_school. Ten bezpłatny program developerski nie tylko kompleksowo przygotuje Cię do pracy, ale również oferuje zatrudnienie od razu na co najmniej 2-letni kontrakt dla najlepszych studentów.

Jeżeli chcesz zacząć swoją przygodę z IT, dowiedz się jak wygląda nauka programowania w C_school lub aplikuj do C_school.