Mówi się, że niedługo każda firma będzie musiała być chociaż w części firmą informatyczną. Dlaczego? Ponieważ technologie i obecność w Internecie cały czas zyskują na znaczeniu. Jednak utrzymanie wewnętrznego zespołu IT może być kosztowne i trudne w realizacji, szczególnie dla firm, które z IT nie mają zbyt wiele wspólnego. Outsourcing IT pozwala rozwiązać ten problem. Poniżej dowiesz się jak działa taka usługa i czy się ona opłaca.

Co to jest outsourcing?

Outsourcing to określenie na oddelegowanie pewnych zadań i obowiązków podmiotom zewnętrznym. W kontekście IT oczywiście chodzi tu o wytwarzanie, utrzymanie i obsługę oprogramowania oraz wsparcie techniczne. Outsourcing IT przybiera różne formy. Realizację zadań można powierzyć pewnej firmie lub specjaliście w Twojej siedzibie lub w siedzibie danego podmiotu. W zależności od potrzeb i sytuacji można również skorzystać z outsourcingu tylko dla części projektu.

Zalety outsourcingu IT

Outsourcing IT pozwala rozwiązać wiele problemów związanych nie tylko z bezpośrednią realizacją danego projektu. Korzystanie z usług zewnętrznej firmy lub specjalistów jest obecnie bardzo popularne i posiada liczne zalety. Jakie korzyści płyną z outsourcingu?

Brak problemów związanych z rekrutacją

Outsourcing IT sprawia, że nie musimy martwić się przeprowadzaniem rekrutacji. Firmy, które świadczą usługi outsourcingowe posiadają duże doświadczenie w tym obszarze i potrafią idealnie dopasować kandydatów do naszych potrzeb. Z tym wiąże się również kolejna zaleta – szybkość, z jaką można oddelegować dane zadania. Ponieważ firmy zajmujące się outsourcingiem posiadają zwykle ogromne bazy developerów, specjaliści mogą zacząć pracę nad naszym projektem znacznie szybciej, niż przy tradycyjnej rekrutacji. Dodatkowo, dla wielu firm, rekrutacja IT sprawia wiele problemów, ponieważ pojawiają się problemy z weryfikacją kompetencji i wiedzy kandydatów. Outsourcing IT umożliwia ominięcie również takich przeszkód.

Brak konieczności dbania o formalności związane z zatrudnieniem

Kolejną zaletą, którą niesie outsourcing IT, jest brak konieczności dbania o formalności związane z zatrudnieniem po naszej stronie. Zatrudnieniem pracowników zajmuje się firma outsourcingowa, a więc ułatwia nam to rozliczenie i pozwala na ominięcie dużej ilości formalności. To oznacza również, że inne obowiązki pracodawcy nie spadają na Ciebie – nie musisz dbać o rozwój i motywację pracowników, organizować szkoleń i wydarzeń firmowych.

Elastyczność

Outsourcing IT zapewnia niesamowitą elastyczność zarówno czasową, jak i kosztową. Ponieważ nie musisz na stałe zatrudniać specjalistów, masz pełną kontrolę nad czasem trwania danego projektu, a tym samym, nad kosztami. Wiele firm nie potrzebuje zespołu programistów na stałe, więc outsourcing IT dla konkretnego projektu jest świetnym rozwiązaniem, które pozwala na realizację zadań, ale nie tworzy długoterminowych zobowiązań. Jeżeli z kolei posiadasz zespół developerów, ale potrzebujesz go tymczasowo rozszerzyć o np. specjalistę od Javy, outsourcing IT jest idealnym rozwiązaniem dla Ciebie.

Kontrola zakresu i kosztów

Kolejną zaletą outsourcingowej formy zatrudnienia specjalistów IT jest pełna kontrola nad zakresem prac, a tym samym, kosztami. Rozliczenia outsourcingowe zwykle opierają się na czasie przepracowanym przez developerów, co oznacza, że możesz swobodnie planować swój budżet i przebieg projektu. Dodatkowo, wiele firm zajmujących się outsourcingiem IT, oferuje aplikacje takie jak C_cloud, które pozwalają na stałą kontrolę czasu przepracowanego przez specjalistę i rozliczenie w oparciu o dane w systemie. To znacznie ułatwia kontrolowanie pracy i jej postępów, szczególnie w przypadku programistów pracujących zdalnie, czyniąc outsourcing IT jeszcze lepszym rozwiązaniem.

Dopasowanie pracowników do projektu

Dla firmy, która nie specjalizuje się w IT, odpowiednie dopasowanie developerów do projektu może być problematyczne. Firmy outsourcingowe są tutaj dużą pomocą i ułatwieniem – doświadczenie w rekrutacji i budowie zespołów IT pozwala im na dopasowanie najlepszych specjalistów do Twojego projektu nie tylko pod względem kompetencji technicznych, ale również umiejętności miękkich i osobowości. Umiejętne kompletowanie zespołu jest bardzo ważne dla sukcesu projektu – odpowiednio dobrany zespół jest zmotywowany i wydajny przez cały czas trwania prac. Outsourcing IT może okazać się świetnym rozwiązaniem, szczególnie jeżeli nie posiadasz wiedzy z obszaru IT.

Dlaczego outsourcing IT się opłaca?

Outsourcing IT posiada wiele zalet i jest niesamowicie opłacalny, szczególnie w przypadku zatrudniania developerów na krótsze okresy czasu. Outsourcing pracowników jest bardzo opłacalny, ponieważ pozwala na optymalizację procesów biznesowych i minimalizuje ryzyko zatrudnienia niewłaściwych programistów, a tym samym ryzyko zwiększonych kosztów i opóźnień w projekcie. Jest szczególnie zalecany, gdy zależy Ci na czasie oraz na szybkiej i wydajnej realizacji projektu.

Znalezienie dobrej firmy zajmującej się outsourcingiem IT nie musi być trudne. Na co trzeba zwrócić uwagę wybierając dostawcę usług? Przede wszystkim na doświadczenie i proces wybierania i wdrażania pracowników. Outsourcing IT jest opłacalny, pod warunkiem, że będzie zrobiony dobrze. Ważne jest, aby proces selekcji kandydatów obejmował liczne kryteria wyboru, które pozwolą na jak najlepsze dopasowanie pracownika do naszych potrzeb. Równie istotny jest proces wdrożenia w projekt – musi być sprawdzony, żebyśmy mieli pewność, że nowy pracownik będzie gotowy do pracy w projekcie jak najszybciej. 

Jeżeli interesuje Cię outsourcing IT i chcesz zatrudnić specjalistów do swojego projektu – skontaktuj się z nami.