Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Jak zostać testerem oprogramowania?

Jak zostać testerem oprogramowania?

Kariera
Społeczność
Wszystkie

W procesie tworzenia oprogramowania bierze udział znacznie więcej osób, niż to się może wydawać. Żeby oprogramowanie dotarło do użytkownika musi nie tylko zostać stworzone ale również przetestowane. I tutaj właśnie pojawiają się testerzy oprogramowania. Jak wygląda praca testera i jak nim zostać?

Czym zajmuje się tester oprogramowania?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista – testuje oprogramowanie. Istnieją jednak różne metody przeprowadzania testów. W zależności od metody, tester musi posiadać inne umiejętności i wykonuje inne zadania.

Testy manualne

Najbardziej podstawowe testy oprogramowania. Odbywają się zwykle, gdy produkt jest już w całości zakodowany. Testerzy manualni, jak nazwa wskazuje, testują oprogramowanie ręcznie, czyli korzystają z oprogramowania w poszukiwaniu błędów i sprawdzają, czy wszystkie funkcje działają tak, jak powinny. Testerem manualnym może zostać nawet osoba, która nie umie programować, dlatego wielu testerów zaczyna właśnie od testów manualnych.

Testy automatyczne

Bardziej zaawansowaną metodą testowania oprogramowania jest tworzenie skryptów i programów, które przetestują system za nas. Tutaj konieczna jest znajomość odpowiednich języków programowania (np. PHP lub Ruby), żeby stworzyć odpowiedni skrypt. Testerzy automatyczni zwykle zarabiają też więcej niż testerzy manualni.

Jak zostać testerem oprogramowania?

Zawód testera jest świetny dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z IT. W przypadku testerów manualnych nie trzeba umieć programować – wystarczy umiejętność obsługi komputera, swobodne poruszanie się w różnych systemach, dokładność oraz spostrzegawczość. Ważne jest też wczucie się w użytkownika danego oprogramowania i rzetelne korzystanie z systemu.

Bardzo wielu programistów rozpoczyna swoją przygodę właśnie od testowania. Na rynku dostępnych jest wiele ofert pracy dla testerów zarówno początkujących, jak również tych bardziej doświadczonych. W przypadku testerów, doświadczenie jest bardzo ważne, dlatego staraj się zbierać go jak najwięcej. Często pomogą specjalistyczne kursy oraz staże, które przygotują Cię do pracy jako tester oprogramowania.

Jeżeli czujesz, że świat IT to coś dla Ciebie, możesz przeczytać również jak zostać programistą lub zobaczyć nasze oferty pracy.

Related posts