Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Jak szybko awansować w IT?

Jak szybko awansować w IT?

C_school
Kariera
Społeczność
Wszystkie
Zespoły IT

Powinieneś już wiedzieć, że dobry programista to nie tylko wiedza i kompetencje techniczne. Jeżeli ktoś chce zostać “klepaczem” kodu – w zupełności wystarczą. Ale jeżeli ktoś chce wchodzić na kolejne szczeble kariery i osiągać sukcesy zawodowe – musi sięgnąć po więcej i rozwijać swoje umiejętności. Na co musisz zwrócić uwagę, żeby szybko awansować w IT?

Umiejętność komunikacji

Zajmujemy się nie tylko szkoleniem i rozwijaniem, ale również zatrudnianiem najlepszych programistów. Nasi specjaliści zgodnie uznali, że komunikatywność i umiejętność wyrażania swoich myśli jest często czynnikiem, który decyduje o tym, który kandydat dostanie pracę. A później decyduje o tym, kto otrzyma awans. 

Stereotyp programisty kodującego samotnie w ciemności to tylko stereotyp. Developerzy wnoszą dużo większą wartość do firm i zespołów, w których pracują, a do ich obowiązków zwykle należy również dobieranie rozwiązań z perspektywy celów biznesowych, komunikacja z klientami, organizowanie pracy zespołu.

Jak rozwijać swoją umiejętność komunikacji? W pracy możesz cały czas pracować nad tym, jak się komunikujesz, jak przekazujesz innym porady lub krytykę. Im większe będziesz miał doświadczenie, tym lepiej będzie Ci szło. Ale to nie jest jedyna droga. Warto też angażować się w wydarzenia i spotkania branżowe, rozmawiać z innymi Developerami, ale również z menadżerami i właścicielami firm.

W trakcie projektów, wykorzystuj okazje, żeby omawiać swój postęp, błędy i rozwiązania. Przedstawiaj innym swoje pomysły i staraj się wyciągać jak najwięcej wniosków. Dzięki temu szybko się rozwiniesz i będziesz mógł liczyć na szybki awans.

Krytyczne myślenie

Programista, który bezmyślnie pisze kod, to żaden programista. Krytyczne myślenie, ciągłe udoskonalanie swoich umiejętności i dobieranie najlepszych rozwiązań to klucz do sukcesu zawodowego w IT. Niektórzy mogą bać się, że ich pomysł lub rozwiązanie będzie niekonwencjonalne i zostanie źle odebrane przez zespół czy przełożonego. Ale weźmy na przykład jednego z Developerów Facebook’a, który wypuścił na rynek wersję programu, która spowodowała całkowitą katastrofę – użytkownicy nie mogli normalnie korzystać z aplikacji i powstało mnóstwo błędów. Pewnie myślisz, że w takiej sytuacji go zwolniono? Otóż nie. Pracownik ten dostał premię. Facebook chciał w ten sposób zachęcić innych do eksperymentowania i pokazać, że testowanie i nauka na błędach nie jest czymś złym, ani karanym. W swojej pracy musisz uczyć się na błędach i krytycznie oceniać kod, który piszesz – może da się coś poprawić, usprawnić lub ulepszyć? Może dany produkt powinien posiadać dodatkową funkcjonalność lub może któraś z funkcji jest niepotrzebna? Pracodawcy bardzo doceniają Developerów, którzy wnoszą do projektu coś więcej, niż sam kod.

Kreatywność

Kolejną niesamowicie ważną rzeczą jest kreatywność. Ponownie, stereotyp programisty zdecydowanie nie przedstawia go jako kreatywnego. Ale to błędne myślenie. Tworzenie funkcjonalnych i efektywnych rozwiązań wymaga kreatywności. Kreatywności wymaga też proponowanie rozwiązań klientom i współpraca z resztą zespołu nad wspólnym celem. Jak zwiększyć swoją kreatywność? Pomoże na pewno interesowanie się nowościami w IT – nowymi technologiami, rozwiązaniami, problemami. Dodatkowo, bardzo ważne jest też uzyskiwanie tzw. “feedbacku”, czyli informacji zwrotnej od przełożonych, kolegów z zespołu czy znajomych z branży. Te informacje mają ogromny wpływ na Twój rozwój osobisty i pomogą Ci cały czas zdobywać nową wiedzę i umiejętności, a tym samym awansować w pracy!

Reagowanie na zmiany

Większość projektów IT prowadzi się obecnie w metodologiach Agile (z ang. ‘zwinnych’), np. SCRUM. Ich cechą jest elastyczność i szybkie reagowanie na zmiany np. zakresu projektu. Jeżeli chcesz osiągnąć sukces w IT – Ty również musisz być elastyczny, umieć odpowiednio zareagować i zaadaptować się do zmian. Bardzo często napotkasz sytuacje takie jak opóźnienia, problemy czy zmiany zakresu projektu, które mogą wytrącić Cię z równowagi. Może się okazać, że Klient w trakcie projektu zrezygnuje z jednej funkcji na rzecz innej lub zdecyduje się zmienić wizję produktu. W takiej sytuacji musisz umieć się zaadaptować i proponować nowe, odpowiednie do sytuacji rozwiązania. Dzięki temu zawsze zachowasz profesjonalizm, co na pewno zauważą przełożeni w pracy.

Ciągła praca, zaangażowanie i pasja

Z naszego doświadczenia wynika, że najważniejsze jest zaangażowanie i pasja do programowania. Bez tego osiągnięcie sukcesu w IT jest praktycznie niemożliwe. Dlatego wychodź z inicjatywą i wykorzystuj wszelkie szanse do zwiększania swojej wiedzy i zdobywania nowych umiejętności. Korzystaj z eventów branżowych, spotkań programistów, kursów i szkoleń. Zaufaj nam – będziesz miał z tego ogromną satysfakcję i szybko awansujesz w IT.

Jeżeli chcesz zacząć swoją karierę jako programista – zapisz się do C_school.

Related posts