Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Ile kosztuje i ile trwa znalezienie, zatrudnienie i onboarding programistów?

Ile kosztuje i ile trwa znalezienie, zatrudnienie i onboarding programistów?

Kariera
Społeczność
Wszystkie
Zespoły IT

Od tego jakich programistów znajdziemy, zatrudnimy, a potem od tego jak zostaną wdrożeni w projekt, zależy w dużej mierze sukces całego przedsięwzięcia. Jednak ze względu na duży deficyt specjalistów IT na rynku europejskim, czas pozyskania i onboarding’u programistów znacznie wydłużył się w ostatnich latach, a tym samym wzrosły też koszty rekrutacji. Nasz zespół zebrał szereg danych na temat rekrutacji i wdrażania w projekt oraz przygotował rekomendacje, w jaki sposób można zminimalizować koszty tych procesów.

Pozyskanie talentu w IT

Zainteresowanie karierą programisty wciąż rośnie, ale nie oznacza to, że znalezienie świetnego Developera jest łatwiejsze. Wręcz przeciwnie. Z zebranych przez nas danych wynika, że czas pozyskania talentu wzrasta i wynosi około 35 dni. Biorąc pod uwagę dynamikę pracy w IT i dynamikę realizowanych projektów – jest to bardzo dużo. Dodatkowo, na rynku IT obserwuje się większą rotację pracowników, niż w innych branżach. Wynika to głównie z szybkiego rozwoju programistów i stałego doskonalenia się, jednak utrzymanie stabilności zespołu może przysporzyć problemów. Co więcej, koszt znalezienia i zatrudnienia programisty również wzrasta, i wynosi od 10 do nawet 25 tysięcy złotych w zależności od potrzeb projektu, poziomu kandydata i potrzebnych technologii. Aż 30% firm ma trudności ze znalezieniem kompetentnych, wykwalifikowanych programistów. Te dane pokazują, że skompletowanie zespołu IT, który odpowiadałby naszym potrzebom i celom biznesowym, jest coraz trudniejsze oraz, że jest to wymagający proces.

Proces rekrutacji

Rekrutacja w IT to temat jednego z naszych poprzednich artykułów, w którym znajdziesz praktyczne porady i wskazówki od naszych specjalistów, jak zatrudnić kompetentny i kompletny zespół Developerów. W tym artykule skupimy się na etapach rekrutacji i wyzwaniach dla rekruterów. W zależności od potrzeb, rekrutacja może składać się z różnych etapów o różnej długości. Od tego zależy czas i koszty zatrudnienia pracownika. Ale warto też pamiętać, że długa rekrutacja, z wieloma etapami, może nam potencjalnie zaszkodzić. Kandydatów trzeba przecież utrzymać w naszym procesie, a im dłuższa i bardziej skomplikowana rekrutacja, tym większe ryzyko, że kandydaci zrezygnują. Ważne jest, aby wypracować proces rekrutacyjny, który jednocześnie pozwoli nam ocenić wszelkie niezbędne umiejętności i kompetencje, jakie powinien posiadać programista, oraz będzie na tyle efektywny, że nie utracimy zainteresowania i zaangażowania kandydatów. Znalezienie balansu pomiędzy tymi dwoma rzeczami jest trudne i wymaga doświadczenia, jednak jest jedyną drogą do zwiększenia efektywności i skuteczności rekrutacji, co tym samym pozwoli skrócić czas i koszty zatrudnienia.

Onboarding w IT

Mogłoby się wydawać, że znalezienie i zatrudnienie świetnego programisty to już sukces. I, owszem, jest to sukces, ale po zatrudnieniu przed nami najtrudniejsze i najważniejsze zadanie – wdrożenie nowego pracownika (tzw. “onboarding”). Skuteczny onboarding to prawdziwy sukces, którego efekty będziemy odczuwali w dalszej współpracy z nowym pracownikiem. Koszty wdrożenia pracownika powinniśmy traktować jako część kosztów rekrutacji, właśnie dlatego, że to onboarding wpływa na jakość przyszłej pracy programisty. Zwykle proces wdrożenia pracownika trwa od 3 do nawet 6 miesięcy. To właśnie te pierwsze miesiące pracy są kluczowe dla kwestii takich jak: integracja pracownika z resztą zespołu, wprowadzenie go w projekt, wprowadzenie go w procesy firmy. Wszystkie te działania mają na celu zapewnienie efektywności i wydajności pracy nowego pracownika, a dobrze przeprowadzony onboarding znacznie zmniejsza też ryzyko rotacji pracowników. W jednym z naszych poprzednich artykułów “Onboarding w IT – jak skutecznie wyszkolić juniora?” znajdziesz wskazówki odnośnie wdrażania i szkolenia nowych pracowników.

Skracanie czasu pozyskania nowych pracowników i zmniejszanie kosztów rekrutacji

Wyzwania związane z rekrutacją, czas i koszty tego procesu bardzo często przytłaczają firmy i hamują ich rozwój. Dodatkowo, nieskuteczny onboarding powoduje dużą rotację pracowników i mało wydajną pracę zespołów. Istnieje też dylemat, czy programistów zatrudnić na stałe czy do konkretnego projektu? Wszystko to może potencjalnie wstrzymywać firmę od wzrostu i rozwoju. Problemy rekrutacyjne rozwiązaliśmy poprzez budowanie społeczności programistów o różnych poziomach doświadczenia i różnych umiejętnościach. Dodatkowo, sami kształcimy programistów do konkretnych projektów, dzięki czemu zwiększamy wydajność zespołów oraz ich stabilność. To, w połączeniu z wypracowanymi procesami wdrażania zespołów, pozwala nam na skompletowanie zespołu w 10 dni. Co więcej, nasi Klienci nie ponoszą ani kosztów rekrutacji ani kosztów zatrudnienia. 

Jeżeli potrzebujesz kompetentnego zespołu specjalistów IT – skontaktuj się z nami. Zbudujemy zespół dopasowany do Twoich potrzeb.

Related posts