Stanowisko: Senior Java Developer_

Nr ref.: 8449/KK

Misją Connectis jest rozwój ludzi i firm poprzez budowanie zespołów Developerów dziś oraz inwestowanie w Liderów jutra. Connectis_ to ponad 20 lat doświadczenia w branży, 350 Specjalistów IT i tysiące zrealizowanych projektów. Stale poszukujemy profesjonalistów IT, którym oferujemy pracę w ciekawych projektach. Ty również możesz stać się częścią zespołu, w którym obejmiesz rolę charakteryzującą się np.:

Opis stanowiska

  • Delivering high-quality code and creating technical documentation
  • Writing automated tests, from Unit to E2E and setting up and integrating monitoring solutions
  • Providing support and guiding less experienced team members
  • Designing robust and scalable solutions in accordance with current industry standards
  • Cultivating software craftsmanship
  • Working in a team and taking an active part in agile ceremonies
  • Setting up CI/CD workflows
  • Performing root cause analysis after incidents
  • Keeping up to date with modern software development technologies and sharing the knowledge with other team members
  • Communicating with non-technical stakeholders

Wymagania

  • Professional experience of Java and its ecosystem
  • Knowledge of at least one additional programming language
  • Experience with build and dependency management tools
  • Familiarity with Agile development process (Scrum, TDD)
  • Willingness to learn new languages, frameworks and techniques
  • Working knowledge of at least one application development framework
  • Master’s degree in Computer Science (or related field) or equivalent professional experience combined with a Bachelor’s degree
  • Curiosity, desire to learn and proactivity in finding solutions and improving the quality of work
  • Good command of English (we work directly with colleagues around the World)

Nice to have:

  • Knowledge of current web and mobile technologies and frameworks

Oferujemy

  • Challenging projects targeting large international communities, using modern development and deployment technologies
  •  An Agile and growing team of software engineers creating products accessible everywhere
  •  Brand new office located in the strict city center (2 mins walk from Metro Politechnika) with cool fun zones
  • Opportunity to grow, change, increase responsibility every few years
  • Great work atmosphere, integration events and meetups, C_tech events
  • Work in an international team with global responsibilities
  • Long-term cooperation with media field company

Benefity

Benefits package (medical care and multisport)

Jeżeli jesteś zainteresowany dołączeniem do naszej bazy Specjalistów IT, aby brać udział w wielu interesujących procesach rekrutacyjnych, kliknij APLIKUJ TERAZ!!!

Wynagrodzenie To negotiate
Lokalizacja Warsaw / Remote
Start ASAP
Język ENGLISH - FLUENT