Stanowisko: IoT Operation Specialist_

Nr ref.: 8617/NS

Misją Connectis jest rozwój ludzi i firm poprzez budowanie zespołów Developerów dziś oraz inwestowanie w Liderów jutra. Connectis_ to ponad 20 lat doświadczenia w branży, 350 Specjalistów IT i tysiące zrealizowanych projektów. Stale poszukujemy profesjonalistów IT, którym oferujemy pracę w ciekawych projektach. Ty również możesz stać się częścią zespołu, w którym obejmiesz rolę charakteryzującą się np.:

Opis stanowiska

  • Verify and ensure that IT products and services are implemented in accordance with defined quality standards in alignment with IT product managers
  • Foster continuous quality improvement
  • Operate and drive continuous improvement of applications and platforms according to agreed service levels
  • Provide 2nd level support and pro-actively drive preventive maintenance activities towards stable operation
  • Takeover of new developed services and updates in operation (rollout support)
  • Re-test of field issues, report problem tickets to development team
  • Cooperation with 1st level support team
  • Contact point for business departments and development teams
  • Setup and manage monitoring and report KPI’s

Wymagania

  • At least 3 years hands-on experience in operations and support of IT products (on premise and/or cloud) as 2nd level
  • Knowledge about network configuration, monitoring tools like Grafana/Prometheus, cloud solutions,
  • Knowledge of software development lifecycle would be an advantage
  • Experience in IoT platforms and applications welcome
  • Experience in working in international intercultural distributed teams
  • Experience in ITIL as well as ticketing-tools (HP Service Manager and Jira)
  • Hands-on experience in agile methods like Kanban, Scrum, DevOps as well as tools (Jira, confluence, bamboo)
  • Open-minded attitude and high communication skills
  • Very good English language required

Oferujemy

  • Stable employment based on the form of B2B cooperation
  • Sports and medical package for you and your family
  • Many interesting technology meetups
  • Individual care on the Connectis_ side

We kindly inform, that we will contact only with selected Candidates 🙂

Benefity

Benefits package (medical care and multisport)

Jeżeli jesteś zainteresowany dołączeniem do naszej bazy Specjalistów IT, aby brać udział w wielu interesujących procesach rekrutacyjnych, kliknij APLIKUJ TERAZ!!!

Wynagrodzenie To negotiate
Lokalizacja WARSZAWA
Obszar IT
Start Marzec-Kwiecień
Język ENGLISH - FLUENT