Stanowisko: SQL Server Database Engineer/Architect (100% REMOTE)_

Nr ref.: 8824/JP

Misją Connectis jest rozwój ludzi i firm poprzez budowanie zespołów Developerów dziś oraz inwestowanie w Liderów jutra. Connectis_ to ponad 20 lat doświadczenia w branży, 350 Specjalistów IT i tysiące zrealizowanych projektów. Stale poszukujemy profesjonalistów IT, którym oferujemy pracę w ciekawych projektach. Ty również możesz stać się częścią zespołu, w którym obejmiesz rolę charakteryzującą się np.:

Opis stanowiska

  • Work for a market leader in enterprise application software
  • Design and delivery a solution to provide Database-as-a-Service  for a large number of client application
  • Provide reporting on various metrics: availability, usage and performance
  • Provide recommendations and guidance for improvements of our design
  • Support performance testing and application benchmarking activities
  • Build the DB (MS SQL Server and/or Azure SQL Server) solution
  • Continuous improvement of existing processes and standards
  • Provision and support various database environments

Wymagania

  • Experience in creating/developing/buiding data bases (MSSQL)
  • Deep knowledge of data bases, performance testes
  • A solid knowledge about MS SQL Server, Azure Cloud
  • Fluency in English

Nice to have:

  • Konwledge of Python, SAP Hybris

Oferujemy

  • Position of an Independent Consultant
  • Stable employment based on the form of B2B cooperation
  • Sports and medical package for you and your family
  • Many interesting technology meetups
  • Individual care on the Connectis_ side
  • Remote work

We kindly inform, that we will contact only selected Candidates 🙂

Benefity

Benefits package (medical care and multisport)

Jeżeli jesteś zainteresowany dołączeniem do naszej bazy Specjalistów IT, aby brać udział w wielu interesujących procesach rekrutacyjnych, kliknij APLIKUJ TERAZ!!!

Wynagrodzenie To negotiate
Lokalizacja Zdalnie
Start ASAP
Język ANGIELSKI - C1/C2