Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Mity o branży IT

Mity o branży IT

Kariera
Społeczność
Wszystkie
Zespoły IT

O branży IT krąży wiele mitów, ale również wiele legend. Niektóre przyciągają początkujących, a inne sprawiają, że powiela się stereotyp informatyka zamkniętego w swoim pokoju. Zatrudniamy Developerów i kształcimy początkujących od prawie 20 lat, dlatego dzisiaj obalimy mity o branży IT.

1. Programiści to introwertycy

Wspomnieliśmy już o (bardzo krzywdzącym) stereotypie programisty zamkniętego z komputerem w pokoju. Każdy, kto współpracował z jakimkolwiek Developerem wie, że to całkowity mit! Jedną z najważniejszych części pracy w IT jest komunikacja z zespołem i współpraca. Co więcej, zdecydowana większość Developerów wybiera miejsca pracy właśnie na podstawie zespołu współpracowników. Zależy im na ambitnych ekspertach, od których będą mogli się wiele nauczyć.

2. IT to branża tylko dla mężczyzn

To jeden z największych mitów o branży IT. A kobiety nie dość, że w branży IT pracują, to jeszcze radzą sobie bardzo dobrze! Jest to jedna z branż, która nie ogranicza się podczas pozyskiwania pracowników i, niezależnie od płci, zatrudnia najlepszych pracowników. Wśród nich jest coraz więcej kobiet. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej – przeczytaj nasz raport o kobietach w IT.

3. Trzeba skończyć studia informatyczne

Skutki tego mitu widzimy bardzo często, kiedy rozmawiamy z uczestnikami C_school. Część z nich jest bardzo zdziwiona, że podczas procesu aplikacji nie pytamy ich o wykształcenie, a jedynie prosimy o wypełnienie gry aplikacyjnej. Jest tak dlatego, że dobry informatyk to nie taki, który skończył studia informatyczne, tylko taki, który myśli logicznie, dobrze analizuje i rozwiązuje problemy. Jeżeli zastanawiasz się nad karierą w IT, koniecznie zapamiętaj, że dyplom przyda się jedynie jako podkładka pod myszkę.

4. Wynagrodzenie jest najważniejsze

Wiele słyszy się o wysokich wynagrodzeniach w IT. W zależności od doświadczenia i technologii, które zna Developer, zarobki rzeczywiście mogą być bardzo duże. Jednak to nie pensja jest najważniejsza dla programisty, kiedy wybiera miejsce pracy. Według badań, ważniejsze są możliwości rozwoju i tzw. work-life balance (czyli odpowiedni balans pomiędzy życiem prywatnym, a pracą). Jest tak zarówno w przypadku Senior, jak i Junior Developerów. Jeżeli więc myślisz o zatrudnieniu Developerów, pamiętaj, że wysokie wynagrodzenie nie zapewni, że przyciągniesz najlepszych kandydatów.

5. Wystarczy nauczyć się raz, a dobrze

Ten mit dotyczy wielu branż, nie tylko IT. Ale w IT jest szczególnie szkodliwy. Szybki i dynamiczny rozwój technologii i innowacyjnych rozwiązań skutecznie uniemożliwia Developerom pozostanie w miejscu. Nawet najbardziej doświadczeni muszą stale uczyć się nowych rzeczy i rozwijać swoje umiejętności. Dlatego, jeśli myślisz, że branża IT to łatwa branża – lepiej wybierz coś innego.

6. Ciągłe życie przed komputerem

Wiele osób uważa, że informatyk to osoba, która tylko siedzi przed komputerem. Owszem, programowanie to praca przy komputerze, co nie znaczy, że Developerzy nie mają innych hobby. Z naszego doświadczenia wynika, że bardzo cenią sobie ruch i aktywność fizyczną (dlatego organizujemy zajęcia z trenerem personalnym dwa razy w tygodniu). Poza tym lubią podróże i odkrywanie nowych rzeczy poza światem IT. 

Jeżeli szukasz pracy, w której rozwiniesz swoje umiejętności – zobacz nasze oferty pracy.

Related posts