Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Rynek pracy IT w 2019 roku – wywiad z Robertem Dembińskim, .NET Developerem w Connectis

Rynek pracy IT w 2019 roku – wywiad z Robertem Dembińskim, .NET Developerem w Connectis

C_school
Kariera
Społeczność
Wszystkie

Branża IT to jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż. Cały czas pojawiają się nowe rozwiązania i technologie. Zapytaliśmy jednego z naszych Connectis Developerów, Roberta Dembińskiego, o jego spojrzenie na sytuację na rynku pracy IT oraz jego doświadczenia zawodowe na przestrzeni lat.

Kiedy zacząłeś pracę w IT? Jak przebiegała Twoja kariera?

Pierwszą pracę w IT podjąłem w 2016 roku. Od początku byłem zdecydowany i ukierunkowałem się na programowanie backendu – współtworzenie logiki dla aplikacji webowych w .NET. Zacząłem od stażu, potem przez około 2 lata byłem Juniorem, teraz jestem regularnym Developerem.

Czym zajmujesz się w Connectis? Jak wygląda Twoja praca?

Zgodnie z moimi preferencjami, które obrałem na początku kariery, jestem programistą. Pracuję dla partnera Connectis, firmy Atena, która zajmuje się tworzeniem oprogramowania dla Ergo Hestii. 

Jakie zauważyłeś zmiany na rynku pracy w ostatnich latach? Jak je oceniasz?

Rynek pracy zacząłem śledzić w trakcie studiów, zanim podjąłem pierwszą pracę. Mimo krótkiego czasu, dostrzegam istotne zmiany jakie zachodzą. Jest to bardzo dynamiczny rynek, myślę, że rozwija się zdecydowanie szybciej w porównaniu z innymi. Co chwilę pojawiają się nowe technologie i zarazem nowe możliwości pracy i samorozwoju idące wraz z nimi. Na rynku pojawiają się nowe firmy, które walczą o Developerów. Moim zdaniem taka sytuacja na rynku jest bardzo zdrowa i pozwala rozwijać się każdemu, jednocześnie nie zamykając się wyłącznie na starych wyjadaczy.

Czy łatwiej jest znaleźć pracę Junior Developerom? Jak myślisz dlaczego tak lub nie?

Ciężko dokładnie wypowiedzieć mi się na ten temat. Wydaje mi się, że w tym momencie częściej zaczyna się pracę od stażu, a dopiero po jakimś okresie awansuje się na Juniora. W trakcie moich studiów wydawało się być inaczej, mimo tego, że sam zacząłem od stażu.

Czy dostrzegasz jakieś tendencje odnośnie zarobków w IT?

W moim odczuciu występuje mały wzrost zarobków. Sytuacja to może być podyktowana coraz większym zainteresowaniem IT i przebranżowieniem się wielu osób. Mimo wszystko wzrost będzie utrzymywał się przez najbliższe lata, z powodu stale rosnącego zapotrzebowania i integracji internetu z każdym rodzajem elektroniki, np. pralki, lodówki, samochody oraz potrzeb klientów w tym zakresie.

Które technologie uważasz za najważniejsze i najbardziej pożądane przez pracodawców w 2019 roku?

Odnośnie języków programowania to według mnie pracodawcy skupiają się na językach wysokiego poziomu takich jak C# i Java, ale również zainteresowani są Facebook’owym Reactem. Patrząc szerzej, ważną technologią, która rozwija się w bardzo dużym tempie jest sztuczna inteligencja. Nie umknęło to pracodawcom i chętnie zatrudniają osoby obeznane w tej dziedzinie, zwłaszcza biegłe w Pythonie i TensorFlow.

Jakie umiejętności są najważniejsze, aby dostać pracę w IT w 2019 roku?

Pomijając dobrą znajomość języka angielskiego, bardzo ważna jest umiejętność pracy w zespole. Praktycznie każde ogłoszenie dotyczy pracy w grupie. Istotna jest również umiejętność dobrego szukania różnych treści w internecie, dzięki którym można w przystępny sposób poszerzyć swoją wiedzę, ponieważ technologie co chwilę oferują nowości. 

Jeżeli potrzebujesz specjalistów, którzy pomogą Ci rozwijać się w danej technologii – skontaktuj się z nami

Related posts