Ponieważ na rynku jest ogromny deficyt programistów, a zapotrzebowanie na takich pracowników stale rośnie, coraz więcej osób decyduje się kształcić w tym kierunku. Z tego powodu oferta kursów i szkoleń jest bardzo szeroka i bogata w możliwości nauki wszelkich technologii od podstaw. Ceny takich kursów wahają się od kilkudziesięciu złotych (w przypadków kursów internetowych), aż do kilkuset czy kilku tysięcy złotych. Nasuwa się pytanie – jeżeli programiści są tak potrzebni, dlaczego nauka programowania tyle kosztuje? Czy to nie zniechęca potencjalnych kandydatów?

Różne metody nauki programowania

Decydując się na zmianę swojej ścieżki kariery lub rozpoczęcie kariery programistycznej, wszyscy stają przed pytaniem „jak się za to wszystko zabrać?”. Dla osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę ze światem IT, ogromna ilość możliwości może być przytłaczająca. Decyzja o tym, jak i czego będziemy się uczyć wpłynie na naszą karierę, dlatego warto szczegółowo rozważyć, jakie mamy możliwości.

Nauka samodzielna w domu

Wielu programistów, zarówno początkujących jak i doświadczonych, stale rozwija swoje umiejętności ucząc się samodzielnie. O ile dla doświadczonego developera jest to łatwe, o tyle dla początkującego niekoniecznie. Jeżeli zdecydujesz się na samodzielną naukę, wykorzystuj źródła takie jak YouTube, StackOverflow, Udemy lub Pluralsight. W Internecie dostępne jest wiele różnych tutoriali i poradników, które pomogą Ci rozpocząć naukę i zdobyć podstawową wiedzę o świecie IT. Dołącz też do kilku grup lub forum internetowego dla programistów – gdy natrafisz na jakiś problem, członkowie grupy na pewno Ci pomogą.

Kursy i szkoły programowania (stacjonarne i online)

Kursy programowania wydają się bardzo kuszące z perspektywy początkującego programisty, ponieważ zapewniają autorytet, który będzie nad nami czuwał w trakcie nauki. Niestety, takie kursy zwykle są dość drogie, co dla osoby, która dopiero zaczyna się uczyć i nie jest jeszcze przekonana, czy programowanie jest dla niej, może być dużą przeszkodą.

Wybór technologii

Wybór metody nauki to tylko jeden z problemów, który staje przed początkującym programistą. Trzeba też zdecydować, jakiej technologii zacząć się uczyć. Żeby ułatwić Ci wybór, poniżej przedstawiamy kilka technologii, na które jest obecnie największe zapotrzebowanie wśród pracodawców:

Java

Wielu doświadczonych programistów uważa, że „Java to języków królowa”. Jest to język programowania, który nie tylko jest bardzo pożądany na rynku, ale jest również bardzo przyjazny początkującym. Dodatkowo, Java istnieje od długiego czasu, więc jest wiele szeroko dostępnych zasobów do nauki, z których możesz korzystać.

Python

Podobnie jak Java, Python jest bardzo pożądany przez pracodawców.Ma on bardzo przejrzystą i jasną składnię, więc również jest przyjazny dla osób zaczynających naukę programowania.

JavaScript

Nie daj się zmylić – JavaScript to zupełnie coś innego niż Java. Ten język programowania jest najczęściej wykorzystywany przy budowie stron internetowych. Ponieważ jest szeroko stosowany i bardzo popularny, łatwo znaleźć poradniki i tutoriale do nauki. Dodatkowo, podobnie jak Python, również jest on dość prostym językiem, który nie powinien przysporzyć początkującemu programiście problemów.

Jak można sfinansować naukę programowania?

Gdy wybrałeś już technologię, której chcesz się nauczyć musisz zdecydować, czy chcesz spróbować swoich sił samodzielnie czy wolisz zdać się na kurs programowania. Poniżej przedstawimy Ci kilka metod finansowania nauki.

Opłacenie kursu z własnych środków

Jeżeli masz środki, które możesz przeznaczyć na kurs – oczywiście możesz opłacić kurs „z własnej kieszeni”. To chyba najprostsza metoda finansowania i nie trzeba tu zbyt wiele tłumaczyć.

Opłacenie nauki na raty

W sytuacji, kiedy nie mamy środków na jednorazową płatność rzędu kilkuset lub kilku tysięcy złotych, wiele szkół programowania oferuje możliwość płatności na raty. Dla wielu osób jest to wygodne rozwiązanie, jednak płatność na raty jest formą kredytu i wymaga pewnych formalności, które niekoniecznie mogą być wygodne i przejrzyste dla początkującego programisty.

Dofinansowania od różnych instytucji

W zależności od konkretnej sytuacji, można skorzystać z dofinansowania nauki przez różne instytucje. W przypadku osób bezrobotnych można uzyskać dofinansowanie z Urzędu Pracy. Dla osób pełnoletnich dostępne jest również dofinansowanie z Ministerstwa Rozwoju (w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój). Istnieją również dofinansowania w ramach projektu OPEN (Ogólnopolskiego Programu Edukacji Narodowej) lub w ramach Bazy Usług Rozwojowych. Dofinansowania mają jednak dwie kluczowe wady – po pierwsze,często nie pokrywają 100% kosztów nauki programowania, a po drugie zwykle wymagają wypełnienia dokumentacji i przejścia skomplikowanego procesu aplikacyjnego.

Czy za naukę programowania powinno się płacić?

Wróćmy do kluczowego pytania. Wiesz już jak możesz zabrać się za naukę, który język programowania wybrać i jak mógłbyś ją sfinansować. Czy powinieneś jednak inwestować duże sumy w naukę programowania? Naszym zdaniem – zdecydowanie nie. Dlaczego? Ponieważ masz wiele możliwości nauki za darmo. I nie chodzi nam tylko o filmy i poradniki dostępne w Internecie. Dla osoby początkującej ważne jest wsparcie bardziej doświadczonych osób i usystematyzowany system nauki, których, niestety, nie zapewni samodzielna nauka.

Odkryj C_school

C_school to całkowicie darmowy program developerski, który przygotowuje młode talenty do pracy w IT. Stworzyliśmy go, ponieważ uważamy, że za naukę programowania nie powinno się płacić.Poza tym, widzimy, że deficyt programistów na rynku stale rośnie, więc zależy nam na kształceniu nowych developerów, którzy pomogą uzupełnić tę lukę.

Program C_school obejmuje dwa etapy, dzięki którym początkujący programista będzie mógł łatwo zapoznać się ze światem IT. Pierwszym z nich jest „Basen”, który trwa miesiąc. Jest to czas, podczas którego możesz spokojnie nauczyć się „pływać”, zanim „wypłyniesz na głęboką wodę”. Podczas trwania Basenu, możesz przychodzić kiedy tylko chcesz i uczyć się w naszym biurze programowania od podstaw w otoczeniu innych studentów i pod opieką doświadczonych trenerów. Dzięki temu możesz wymieniać się doświadczeniami i dzielić wiedzą z kolegami, a także uczyć się pracować w zespole. A wszystko to pod okiem trenera, który zawsze będzie dla Ciebie wsparciem.

Drugi etap C_school to bardziej zaawansowany czas nauki, który odbywa się w trybie dziennym, weekendowym i wieczorowym, więc spokojnie pogodzisz naukę programowania ze studiami lub pracą. Ten etap trwa 5 miesięcy. W trakcie jego trwania będziesz uczył się programowania w praktyce, pracując nad projektami w zespole. Dzięki temu C_school nie tylko nauczy Cię programować, ale również faktycznie przygotuje Cię do pracy w IT, ponieważ umiejętności miękkie (komunikacja, praca zespołowa, organizacja pracy) są dla pracodawców tak samo ważne, jak kompetencje techniczne.

Dlaczego C_school jest za darmo?

Nie zarabiamy na sprzedaży kursów, tak jak inne szkoły programowania. Connectis zajmuje się outsourcingiem programistów i budową zespołów IT. To oznacza, że zależy nam na zatrudnianiu najlepszych specjalistów. W C_school kształcimy młode talenty właśnie po to, aby później zapewnić im pracę w IT. Tym różnimy się od innych szkół i kursów programowania.

Ponieważ nasz sukces zależy od Twojego sukcesu, zależy nam na zapewnieniu Ci najlepszych warunków do nauki i rozwoju, które przygotują Cię do przyszłej pracy. Nie chcemy od Ciebie opłat za naukę, ponieważ nie na tym zarabiamy. Zarabiamy na znajdowaniu programistom pracy przy projektach dla największych firm z Polski i świata. Ze względu na deficyt developerów na rynku, musimy kształcić młode talenty, aby móc kontynuować naszą działalność i właśnie dlatego chcemy zainwestować w Twoją naukę programowania. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o C_school, przeczytaj nasz artykuł o tym jak wygląda nauka programowania w C_school.

Jak za darmo nauczyć się programowania i znaleźć pracę w IT?

Zacznij od zaaplikowania do C_school. Jak widzisz, nauka programowania nie musi być droga, ani w ogóle płatna. Nasz program przygotuje Cię do pracy w IT nie tylko od strony technicznej – nauczymy Cię również jak pracować w zespole projektowym, jak rozdzielać zadania i organizować swoja pracę oraz jak efektywnie się komunikować.Co dzieje się po ukończeniu C_school? Najlepszych studentów zatrudniamy od razu na co najmniej 2-letni kontrakt w Connectis. Aż 87% absolwentów C_school rozpoczyna z nami współpracę!

Jeżeli chcesz nauczyć się programować zaaplikuj do C_school.