Wiele osób zastanawia się nad rozpoczęciem kariery programistycznej. Niekoniecznie są to tylko młodzi ludzie – jest też wiele osób, które decydują się na zmianę swojego życia i wybór całkiem nowej ścieżki kariery. Jednak często wydaje się, że zostanie developerem jest zbyt trudne i nieosiągalne. Chcemy przedstawić Ci jak zostać programistą i czy warto się na to zdecydować.

Czy programowanie jest dla Ciebie?

Zanim przejdziemy do tego, czy warto zostać developerem, musisz zdecydować czy programowanie jest dla Ciebie. Jeżeli chcesz nauczyć się programować, ponieważ słyszałeś, że kolega developer dużo zarabia – najlepiej odpuść. To, co cechuje dobrego programistę i to, czego szukają pracodawcy to ciągła chęć do nauki i rozwoju. Jeżeli interesujesz się technologiami, chcesz się rozwijać i myślisz analitycznie – programowanie jest zdecydowanie dla Ciebie! Na samym początku najważniejsze są motywacja i zaangażowanie, bez tego nie nauczysz się programować.

Droga od zera do developera

Warto zaznaczyć, już na samym początku, że nauka programowania nie jest prosta i szybka. Żeby zostać developerem będziesz musiał włożyć w to mnóstwo pracy i czasu. Natomiast to, że nauka nie jest prosta, nie znaczy, że nie jest przyjemna! Jeżeli czujesz, że chcesz zostać developerem i ekscytuje Cię programowanie, czas, który poświęcisz na naukę będzie dla Ciebie bardzo ciekawy i przyjemny. To, jak szybko nauczysz się programować zależy w dużej mierze od Twojej motywacji i zaangażowania, a także od tego jaką metodę nauki wybierzesz. Junior developerem można zostać nawet w 6 miesięcy!

Czy warto zostać programistą?

Jeżeli mamy zamiar włożyć dużo czasu i wysiłku w naukę programowania, pojawi się pytanie „czy to się w ogóle opłaca?”. Dane zebrane przez nas z wielu różnych badań rynku IT wskazują, że zdecydowanie warto zostać programistą (szczególnie programistą Java lub JavaScript). Zapotrzebowanie na programistów jest ogromne i stale wzrasta, to oznacza, że na developerów czeka wiele ofert pracy, a pracodawcy bardzo zabiegają o takich pracowników. Wiele osób do branży IT przyciąga również wizja dużych zarobków. Jak sprawa prezentuje się pod tym kątem? Wynagrodzenie programisty zależy od doświadczenia i umiejętności. Senior developerzy zarabiają od 10 tysięcy netto w górę. To jednak nie oznacza, że tyle będzie zarabiał początkujący programista i nie warto tego oczekiwać. Na jakie wynagrodzenie może więc liczyć Junior developer? Zwykle jest to około 3 tysięcy netto. Nie jest to mało, szczególnie biorąc pod uwagę poziom umiejętności osoby początkującej. Natomiast branża IT pozwala na niesamowicie szybkie zdobywanie doświadczenia i umiejętności, a tym samym zwiększenie zarobków. Jeżeli będziesz wystarczająco zmotywowany i chętny do rozwoju, zarobki na poziomie 8-10 tysięcy netto możesz osiągnąć już po kilku latach pracy! Tak szybki „awans” nie jest możliwy w żadnej innej branży, dlatego też wiele osób interesuje się tym, jak zostać programistą.

Trudne początki

Wiesz już, że chcesz zostać programistą, ale jak się za to zabrać? Uczyć się w domu? Kupić kurs? Pójść na studia informatyczne? Od jakiej technologii zacząć? Te i wiele innych pytań pojawią się w Twojej głowie, gdy podejmiesz decyzję o rozpoczęciu nauki programowania. Poniżej przedstawimy Ci najpopularniejsze metody nauki i najbardziej popularne technologie, tak, abyś mógł podjąć te decyzje.

Nauka programowania w domu

Wielu programistów, zarówno początkujących jak i doświadczonych, stale rozwija swoje umiejętności ucząc się samodzielnie. O ile dla doświadczonego developera jest to łatwe, o tyle dla początkującego niekoniecznie. Jeżeli zdecydujesz się na samodzielną naukę, wykorzystuj źródła takie jak YouTube, StackOverflow, Udemy lub Pluralsight. W Internecie dostępne jest wiele różnych tutoriali i poradników, które pomogą Ci rozpocząć naukę i zdobyć podstawową wiedzę o świecie IT. Dołącz też do kilku grup lub forum internetowego dla programistów – gdy natrafisz na jakiś problem, członkowie grupy na pewno Ci pomogą. Metoda ta jest całkiem darmowa i ma też dużą zaletę w postaci swobody – możesz uczyć się kiedy tylko chcesz. Niestety nauka samodzielna ma również bardzo poważne wady. Ucząc się w domu nie masz na bieżąco kontroli nad swoim postępem i informacji zwrotnej od kogoś bardziej doświadczonego. Dodatkowo, wielu osobom bardzo ciężko jest się zmotywować bez zewnętrznych motywatorów np. nauczyciela.

Kursy i szkoły programowania

Kursy programowania wydają się bardzo kuszące z perspektywy początkującego programisty, ponieważ zapewniają autorytet, który będzie nad nami czuwał w trakcie nauki. Niestety, takie kursy zwykle są dość drogie, co dla osoby, która dopiero zaczyna się uczyć i nie jest jeszcze przekonana, czy programowanie jest dla niej, może być dużą przeszkodą. Warto jednak rozważyć darmowe programy developerskie (np. C_school), które oferują naukę bezpłatnie, jednocześnie zachowując wszystkie zalety innych kursów programowania. Podczas takiego programu nie tylko nauczysz się programować pod okiem specjalistów, ale ponieważ będzie to nauka w grupie, nauczysz się również pracować w zespole, rozdzielać zadania i organizować swoją pracę. Niestety tych rzeczy nie da się nauczyć w domu, a z perspektywy pracodawców są one niezmiernie ważne.

Studia informatyczne

Studia informatyczne są kuszącą opcją, szczególnie dla osób, które dopiero się na studia wybierają, a rozważają karierę developera. Zapewniają dobrą edukację, jednak w dzisiejszych czasach studia nie są potrzebne, aby zostać developerem. Poza tym mają kilka istotnych wad. Po pierwsze – czas trwania, który jest długi, a programowania można nauczyć się znacznie szybciej samemu. Kolejną rzeczą jest przygotowanie merytoryczno-techniczne. Program studiów jest zwykle zbyt teoretyczny, a za mało praktyczny. Dodatkowo, na studiach uczy się języków programowania, które nie są już dzisiaj szeroko stosowane. W konsekwencji absolwent studiów nie jest przygotowany do pracy po zakończeniu nauki, a jego kompetencje techniczne nie są wystarczające dla pracodawców. Natomiast jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę z programowaniem i chcemy się rozwijać w tym kierunku – studia mogą stanowić ciekawy punkt wyjścia, pod warunkiem, że poświęcimy dodatkowy czas w domu na naukę innych technologii i zdobywanie doświadczenia.

Świat technologii – co wybrać na początek?

Wybór technologii jest zwykle jeszcze trudniejszy niż wybór sposobu nauki. Głównie dlatego, że początkujący nie mają pojęcia o różnych językach programowania i wybór opierają tylko na opisach i informacjach na temat różnych możliwości. Poniżej znajdziesz opisy trzech najpopularniejszych i relatywnie prostych języków programowania, na które jest obecnie największe zapotrzebowanie wśród pracodawców.

Java

Wielu doświadczonych developerów uważa, że „Java to języków królowa”. Jest to język programowania, który nie tylko jest bardzo pożądany na rynku, ale jest również bardzo przyjazny początkującym. Dodatkowo, Java istnieje od długiego czasu, więc jest wiele szeroko dostępnych zasobów do nauki, z których możesz korzystać. Javę wykorzystuje się głównie do budowy aplikacji.

Python

Podobnie jak Java, Python jest bardzo pożądany przez pracodawców. Ma on bardzo przejrzystą i jasną składnię, więc również jest przyjazny dla osób zaczynających naukę programowania.

JavaScript

Nie daj się zmylić – JavaScript to zupełnie coś innego niż Java. Ten język programowania jest najczęściej wykorzystywany przy budowie stron internetowych. Ponieważ jest szeroko stosowany i bardzo popularny, łatwo znaleźć poradniki i tutoriale do nauki. Dodatkowo, podobnie jak Python, również jest on dość prostym językiem, który nie powinien przysporzyć początkującemu developerowi problemów.

Technologię można wybrać bazując na zapotrzebowaniu i popularności, ale można również podążyć inną drogą. Szczególnie, jeżeli zdecydujesz się na naukę samodzielną. Możesz zacząć od swojego pomysłu – zastanowić się co chciałbyś zbudować. Aplikację mobilną, aplikację webową, a może stronę internetową? Gdy będziesz już wiedział, w którym kierunku chciałbyś pójść – zacznij szukać w jakich technologiach zwykle buduje się daną rzecz. Ta metoda samodzielnej nauki jest bardzo polecana przez doświadczonych programistów. Ważne jest, abyś wybrał pomysł, który będzie Cię ekscytował, i który będziesz chciał rozwijać. Dzięki temu będziesz miał odpowiednią motywację do samodzielnej nauki i rozwijania swojego produktu.

Więcej niż wiedza techniczna

Dobry programista posiada nie tylko wiedzę techniczną, ale również tzw. umiejętności miękkie. Praca zespołowa, dobra komunikacja, organizacja pracy – wszystkie te rzeczy są tak samo ważne, jak znajomość języków programowania. Żeby dostać pracę w IT koniecznie zwróć uwagę na poniższe umiejętności.

Język angielski

Coraz częściej zdarza się, że dokumentacja projektów jest po angielsku lub część zespołu jest obcokrajowcami. Warto więc doszlifować swój język angielski, aby pozwalał nam on na swobodną komunikację. Większość pracodawców oczekuje znajomości tego języka co najmniej na poziomie B2, czyli poziomie maturalnym. Jeżeli wiesz, że masz problem ze swobodnym korzystaniem z języka angielskiego – koniecznie postaraj się uzupełnić swoje braki!

Komunikacja

Nie tylko w języku angielskim. Niesamowicie ważne jest, aby programista świetnie się komunikował. Zarówno z zespołem, jak i z klientem. Umiejętność jasnego komunikowania się pozwoli uniknąć problemów i opóźnień w trakcie realizacji projektów, co jest, oczywiście, niezwykle ważne.

Praca zespołowa

Ucząc się programowania samodzielnie, niestety nie będziesz miał możliwości nauczyć się pracy w zespole. A jest to bardzo ważny aspekt pracy developera. Odpowiednie rozdzielanie zadań i współpraca pozwolą na terminową realizację projektu.Warto więc rozważyć udział np. w programach developerskich (takich jak C_school), które uczą pracy zespołowej i stawiają na naukę poprzez doświadczenie. Dzięki temu będziesz przygotowany do pracy jako programista.

Przyjmowanie krytyki

Żebyś mógł stale się rozwijać i ulepszać swoje umiejętności, musisz nauczyć się odpowiednio przyjmować krytykę i uwagi innych. Nie traktuj ich jako „atak”, a jedynie jako pomocną dłoń. Im więcej uwag dostaniesz, tym więcej wiedzy zdobędziesz. Pamiętaj również, że nie każda osoba, która Cię skrytykuje będzie miała rację – musisz umieć przeanalizować daną uwagę lub wskazówkę i zdecydować, czy jest ona wartościowa.

Organizacja pracy

To umiejętność ważna nie tylko w IT. Pracodawcy oczekują pewnej samodzielności, nawet od początkujących developerów. Dlatego warto, abyś umiał organizować swoją pracę, aby była efektywna. To pokaże pracodawcy, że jesteś wartościowym pracownikiem.

Szukanie pracy – jak się do tego przygotować?

Znalezienie pracy przez początkującego developera może przysporzyć problemów. Nie tylko jest to stresujące, ale pracodawcy często wolą zatrudniać bardziej doświadczone osoby. Co pomoże Ci przekonać pracodawcę, że będziesz wartościowym członkiem zespołu?

Przede wszystkim pamiętaj o odpowiednim nastawieniu. Pracodawca musi widzieć, że chcesz się rozwijać i uczyć oraz, że jesteś gotowy poświęcić na to czas. Pokaż mu swoje projekty, które wykonałeś w domu, stronę internetową, którą zrobiłeś dla kolegi lub grę, którą sam napisałeś. Dzięki temu pracodawca zobaczy, że programowanie naprawdę jest Twoją pasją. Pamiętaj też, żeby nie mieć wygórowanych oczekiwań. Choć doświadczeni developerzy zarabiają bardzo dużo, musisz być świadomy, że na początku swojej kariery nie dostaniesz wynagrodzenia rzędu 10 tysięcy netto. Natomiast IT, to jedna z niewielu branż, która pozwala na tak szybki awans, więc nie zniechęcaj się – już po 3 latach możesz osiągnąć zarobki bardziej doświadczonego developera!

Pamiętaj też, żeby pokazać pracodawcy podczas rozmowy rekrutacyjnej, że posiadasz doskonałe umiejętności komunikacyjne, pracy zespołowej, że umiesz zorganizować swoją pracę. W przypadku mniej doświadczonych developerów, to właśnie umiejętności miękkie decydują o tym, który kandydat dostanie pracę. Pracodawcy chcą kształcić młodych developerów, pod warunkiem, że wniosą oni wartość do zespołu – pokaż im, że to właśnie Ty wniesiesz tę wartość!

Nie zrażaj się, jeżeli nie uda Ci się za pierwszym razem. Szukanie pracy nie należy do najłatwiejszych zadań, nie tylko w branży IT. Cały czas trzymaj rękę na pulsie i przeglądaj nowe oferty. Rozmowy rekrutacyjne, nawet te nieudane, są dla Ciebie cennym doświadczeniem, z którego możesz wyciągnąć wnioski.

Code. Improve. Repeat.

Koduj. Ulepsz. Powtórz. To złota zasada, która pomoże Ci osiągnąć sukces. Pamiętaj, że musisz cały czas chcieć zwiększać swoją wiedzę i rozwijać umiejętności. Dzięki temu szybko zostaniesz świetnym developerem!

Jeżeli chcesz rozpocząć swoją przygodę z programowaniem – zapisz się na darmowy program developerski C_school który już w 5 miesięcy przygotuje Cię do pracy w IT!