W nauce, podobnie jak w każdej innej dziedzinie, cały czas pojawiają się nowe trendy. Jedną z najnowszych metod uczenia się jest „peer to peer learning”. Na czym polega taka nauka i jakie płyną z niej korzyści dla początkującego programisty?

Czym jest peer to peer learning?

Peer to peer learning to metoda uczenia się, która opiera się na dzieleniu się wiedzą. „Peer” oznacza w języku angielskim osobę o takim samym poziomie, takiej samej rangi, często tak określa się również kolegów z pracy lub szkoły. I właśnie na tym polega nauka peer to peer – osoby o podobnym poziomie doświadczenia uczą się od siebie nawzajem i wymieniają wiedzą. Metoda ta jest obecnie szeroko stosowana na wielu uniwersytetach, ponieważ jest bardzo skuteczna.

Dlaczego metoda peer to peer działa?

Mogłoby się wydawać, że nauka od osoby o podobnym doświadczeniu do naszego nie będzie skuteczna. Tradycyjne metody nauczania zawsze wykorzystują pewien autorytet – nauczyciela, trenera lub mentora. Żadna z tych osób nie występuje w metodzie peer to peer. Dlaczego więc metoda ta jest tak skuteczna? Jest kilka kluczowych powodów:

Wspólne doświadczenia

Ponieważ osoby, które uczą się od siebie mają podobne doświadczenia, dużo łatwiej jest im się porozumiewać. Wspólne doświadczenia budują „most zaufania”, który dobrze wpływa na naszą naukę. Spójrzmy to na przykładzie: jeżeli jako manager mamy problem w pracy, do kogo zwrócimy się o pomoc? Czy będzie to trener managerów czy kolega z pracy? Większość wybrałaby kolegę z pracy, który ma za sobą podobny problem i zna nasze środowisko pracy. Tak samo wygląda to, kiedy uczymy się programowania.

Nawiązanie relacji

Metoda peer to peer jest skuteczna, ponieważ osoby uczące się mogą nawiązać ze sobą relację dużo bardziej przyjazną i nieformalną, niż uczeń mógłby z nauczycielem. Dzięki temu wymienianie się wiedzą i doświadczeniami jest łatwiejsze. Relacja taka opiera się na szacunku i zaufaniu, co wspiera zdobywanie wiedzy w sposób, jakiego nie mogą wykorzystywać nauczyciele i trenerzy.

Komfortowa nauka

Ponieważ nauka nie odbywa się w tradycyjnym środowisku nauczyciel – uczeń, osoby uczące się czują się bardziej komfortowo. To znacznie wpływa na ich zaangażowanie i pomaga w zapamiętywaniu informacji.

Zalety nauki peer to peer

Wspólne uczenie się jest nie tylko skuteczne, co samo w sobie jest zaletą, ale pomaga rozwijać osoby uczące się w sposób, którego nie zapewni tradycyjna nauka. Jakie korzyści, poza efektywną nauką, które przydadzą się początkującemu programiście, możemy wyciągnąć z nauki peer to peer?

Umiejętność współpracy

Nauka tą metodą nigdy nie odbywa się w samotności. Najmniejsza ilość osób, które biorą udział w peer to peer learning to dwie osoby. Właśnie dlatego, poza zdobywaniem wiedzy, metoda ta rozwija też umiejętność współpracy w zespole, co dla programistów jest bardzo ważne. Bez pracy zespołowej ciężko jest programować, a dodatkowo jest to umiejętność, na którą pracodawcy zwracają szczególną uwagę.

Krytyczne myślenie i rozwiązywanie problemów

Kolejną umiejętnością, którą rozwija peer to peer learning, jest krytyczne myślenie i rozwiązywanie problemów. Badania pokazały, że nauka w takim środowisku, dużo bardziej zachęca i wspomaga krytyczne myślenie i refleksję nad problemami. Zdolność do rozwiązywania problemów jest niesamowicie istotna dla programistów, którzy spotykają się z różnymi problemami w codziennej pracy. Wspólne uczenie się programowania pomoże wszystkim zaangażowanym lepiej przygotować się do pracy w IT.

Komunikacja i zrozumienie wiedzy

W trakcie wspólnej nauki rozwijamy również naszą umiejętność komunikacji, co w pracy zespołowej jest kluczowym elementem sukcesu. Aby metoda peer to peer efektywna, musimy dbać o jasne wyrażanie naszych myśli tak, aby były zrozumiałe dla innych. Dodatkowo, ponieważ przekazujemy swoją wiedzę dalej, musimy ją sami uporządkować. To pozwala nam na lepsze zorganizowanie informacji i lepsze zrozumienie wiedzy, którą już posiadamy.

Zarządzanie czasem i zadaniami

Ponieważ nie ma nauczyciela lub mentora, który wyznaczy nam zadania, musimy sami dbać o odpowiednie zarządzanie naszym czasem i zadaniami do wykonania. To kolejna rzecz, która będzie niezmiernie przydatna, gdy jako początkujący programista rozpoczniesz pracę w IT. Umiejętne zarządzanie czasem i zadaniami nie tylko usprawni Twoją pracę, ale pozytywnie wpłynie na resztę zespołu, z którym będziesz współpracować.

Umiejętność oceny siebie i innych

Metoda peer to peer nauczy Cię również jak oceniać siebie i innych. Podczas nauki nie ma nauczyciela, który będzie zapewniał informację zwrotną – w tym celu polegamy na naszych kolegach. Dzięki temu mamy okazję nauczyć się dobierać kryteria oceny do sytuacji, oceniać własną pracę oraz przekazywać konstruktywne uwagi innym. Wszystkie te rzeczy sprawią, że jako programista będziesz mógł stale się rozwijać i dostrzegać, co można ulepszyć w Twoim zespole.

Przygotowanie do pracy w IT

Nauka programowania metodą peer to peer nie tylko pozwoli Ci na zdobycie wiedzy technicznej, ale ze względu na charakter nauki, przygotuje Cię do rozpoczęcia pracy w IT. Umiejętności i cechy, które rozwija ta metoda nauczania, są bardzo potrzebne w miejscu pracy i pożądane przez pracodawców. Praca programisty często jest wyobrażana jako nieustanne siedzenie w samotności przy swoim biurku. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Praca ta wymaga współpracy nie tylko z innymi programistami, ale również z pozostałymi członkami zespołu projektowego (grafikiem, testerem, project managerem i innymi), dlatego tak ważne jest, aby poza kompetencjami technicznymi, rozwijać również swoje umiejętności miękkie.

Samodzielna, ale nie samotna praca

Metoda peer to peer pozwala uczniom na szybkie nauczenie się samodzielności. Ponieważ odpowiadają oni nie tylko za siebie, ale również za innych, czują się bardziej odpowiedzialni. Samodzielność jest bardzo ważna w pracy programisty, ale nie należy jej mylić z samotnością. Ważne jest, aby programista miał zdolność samodzielnego podejmowania decyzji, rozwiązywania problemów i dobierania najlepszych rozwiązań, ale tak samo ważne jest, by podejmował decyzje odpowiedzialnie i był świadomy, że jest częścią zespołu.

Gdzie możesz nauczyć się programowania metodą peer to peer?

Jeżeli chcesz rozpocząć swoją przygodę z programowaniem i nauczyć się wszystkiego od podstaw – metoda peer to peer będzie dla Ciebie świetnym rozwiązaniem. Możesz rozpocząć naukę w C_school – programie developerskim stworzonym przez firmę Connectis. Program ten skupia się przede wszystkim na nauce w praktyce, nauce peer to peer oraz przygotowaniu studentów do pracy w IT od razu po ukończeniu kursu.

C_school został przygotowany tak, aby w pełni przygotować Cię do zostania programistą i nauczyć Cię wszystkiego od podstaw. Dlatego program rozpoczyna się trwającym miesiąc „Basenem”. Basen to czas, kiedy we własnym tempie poznajesz podstawy programowania i świat IT wśród innych studentów, pod okiem doświadczonego trenera. Ponieważ jesteś początkujący, zapewniamy Ci nie tylko peer to peer learning, ale również opiekę kogoś z większym doświadczeniem.

Po ukończeniu Basenu rozpoczniesz bardziej zaawansowaną naukę, która będzie opierać się na wymianie wiedzy peer to peer i nauce przez doświadczenie. Okres bardziej zaawansowanej nauki trwa 5 miesięcy i odbywa się w trzech trybach: dziennym, wieczorowym i weekendowym, aby studenci mogli bez przeszkód pogodzić naukę programowania ze studiami lub pracą.

C_school wykorzystuje nie tylko metodę peer to peer, ponieważ początkujący programista potrzebuje więcej wsparcia i nie posiada jeszcze żadnego doświadczenia. Zdecydowaliśmy się wykorzystać różne metody, aby program jak najlepiej przygotowywał uczestników do pracy w IT i wykorzystywał w pełni ich potencjał. Dlatego będziesz nie tylko uczył się wspólnie z innymi, ale również otrzymywał zadania indywidualne i pomoc trenera, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Taki model edukacji pozwoli Ci w 6 miesięcy zacząć pracę jako Junior Developer.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o C_school przeczytaj o tym, jak wygląda nauka programowania w C_school lub aplikuj, aby nauczyć się programowania od podstaw.