Dobry developer posiada nie tylko kompetencje techniczne, ale również umiejętności miękkie, które bardzo trudno zweryfikować. Dlatego tak ciężko jest zbudować kompetentny zespół IT. Na co trzeba zwracać uwagę rekrutując developerów i jak zrobić to w najlepszy sposób?

Kompetencje techniczne – doświadczenie, wiedza, portfolio projektów

Pierwszym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę w rekrutacji IT są oczywiście umiejętności techniczne. Punktem wyjścia jest poznanie doświadczenia kandydatów i ich dotychczasowych projektów. Warto zadawać pytania na temat ich stażu z różnymi technologiami, z jakich narzędzi korzystają w codziennej pracy, czy mają może jakieś projekty dodatkowe? Istotne jest również ocenienie portfolio i/lub profilu na GitHub kandydatów. Dzięki temu będziemy mogli ocenić, czy ich poprzednie doświadczenia są wystarczające i odpowiednie do pracy w naszym zespole.

Rekrutacja IT nie byłaby kompletna bez rozmowy technicznej – najlepiej jest, gdy przeprowadza ją CTO firmy lub członek zespołu, do którego rekrutowany jest kandydat. Senior Developer w danej technologii będzie w stanie ocenić poziom praktycznych umiejętności technicznych kandydata i zdecydować, czy odpowiadają one potrzebom projektu. Rekruter IT powinien posiadać podstawową wiedzę techniczną, która już na pierwszym spotkaniu pozwoli mu zweryfikować kompetencje kandydata. Warto też pamiętać, że developerzy oczekują jak najkrótszego procesu rekrutacji i bezpośredniego kontaktu z przełożonym podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Umiejętności miękkie – komunikacja, praca zespołowa, motywacja

Poza kompetencjami technicznymi, wiedzą i doświadczeniem, kluczem do zbudowania wydajnego i stabilnego zespołu jest zadbanie o umiejętności miękkie jego członków. Najlepsze sprawdzenie tych umiejętności zapewni osobiste spotkanie z kandydatem w biurze lub, jeżeli nie ma takiej możliwości, poprzez chat video. Na jakie cechy należy zwrócić uwagę podczas rozmowy rekrutacyjnej? Przede wszystkim należy zadawać pytania na temat przeszłych projektów kandydata – w jakich zespołach pracował, jaką rolę tam odgrywał? Należy również ocenić umiejętności komunikacyjne kandydata i jego otwartość na nowe doświadczenia. Ważne jest również czy jest on chętny do nauki i chce się ciągle rozwijać. Takie cechy członków zespołu zapewnią, że będzie on zmotywowany przez cały czas trwania projektu, a tym samym efektywny.

Inne istotne cechy kandydata to pewność siebie, swoich umiejętności i wiedzy. Jeżeli kandydat czuje się pewny w swojej specjalizacji, to znaczy, że posiada odpowiednie umiejętności oraz, że będzie chętnie się nimi dzielił. Podczas rozmowy rekrutacyjnej ważne jest również zwrócenie uwagi na to, czy kandydat chętnie współpracuje z innymi czy woli pracować sam. Umiejętność pracy w zespole i podziału zadań jest kluczowa dla sukcesu projektu.

Obecnie developerzy spełniają wiele ról poza swoją specjalizacją – są konsultantami technicznymi, liderami zespołów, architektami systemów. Do wypełnienia tych ról nie wystarczy wiedza techniczna. Konieczne jest również posiadanie dobrze rozwiniętych umiejętności miękkich i doświadczenia w pracy z zespołem i klientami.

Na co zwracać szczególną uwagę podczas rozmów z kandydatami?

Connectis zajmuje się budowaniem dopasowanych zespołów IT od wielu lat. Cały czas zbieramy doświadczenia z rozmów z kandydatami. Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas rekrutacji IT?

„Podczas rozmów rekrutacyjnych z kandydatami szukam osób, które wychodzą z inicjatywą. Szukają problemów i rozwiązań, chcą być przydatne dla całego zespołu i ciągle się uczyć. Tacy ludzie bardzo podnoszą motywację całego zespołu i bardzo podnoszą jakość pracy.”

-Magda, Resource Manager and Team Leader w Connectis

„Wybierając kandydatów stawiam na osoby, które wykazują zdolności rozwiązywania skomplikowanych problemów, związanych nie tylko z ich bezpośrednimi zadaniami. Szukam też ludzi otwartych na nowe doświadczenia, bo to ważna cecha każdego dobrego programisty.”

-Milena, Talent Acquisition Team Leader w Connectis

Jak zbudować wydajny i stabilny zespół IT?

Rekrutacja programistów to trudne i czasochłonne zadanie, szczególnie, gdy na rynku jest deficyt pracowników. Jeżeli mamy znajomych w branży IT możemy liczyć na ich rekomendacje, co czyni proces zdecydowanie łatwiejszym. Pomoże też świetny CTO lub Senior Developer. Jeśli rekrutacja developerów sprawia problem i pracowników dobierzemy nieodpowiednio może to obniżyć efektywność pracy i powodować opóźnienia w projektach. Dodatkowo, rekrutacja IT zwykle, ze względu na czas trwania tego procesu, jest też kosztowna. Zwykli rekruterzy często nie potrafią dopasować kandydatów do naszych potrzeb pod kątem umiejętności miękkich. Nie są też w stanie zweryfikować kompetencji tak dobrze jak doświadczony Senior Developer.

Dopasowanie kompetencji do zadań i do potrzeb projektu jest kluczowe przy budowaniu zespołu

Wszystkie działania rekrutacyjne powinny prowadzić do wyłonienia kandydatów, którzy nie tylko pasują do siebie pod kątem umiejętności technicznych i miękkich, ale również odpowiadają potrzebom projektu i zadaniom, jakie będą wykonywać. Co więcej, wydajny i stabilny zespół IT łączy developerów o różnych kompetencjach i doświadczeniach tak, aby mogli uczyć się od siebie nawzajem i ciągle rozwijać oraz dzielić się zadaniami.Jeżeli potrzebujesz pomocy w rekrutacji programistów do Twojego projektu, napisz do nas – stworzymy dedykowany zespół dopasowany do Twoich potrzeb.