Coraz więcej osób marzy o karierze programisty. Praca jest nie tylko ciekawa i rozwojowa, ale na wyższym poziomie zaawansowania wiąże się również z wysokimi zarobkami. Jak jednak zacząć od zera i stać się najwyższej klasy specjalistą?

Trudne początki

Każde początki są trudne, ale od czegoś trzeba zacząć. Pod tym względem ścieżka kariery w IT nie różni się od innych branż. Programowanie nie jest łatwe, ale jeżeli posiadasz odpowiednie predyspozycje, może być dla Ciebie prawdziwą przyjemnością. Najważniejsze cechy, które powinien posiadać początkujący programista to przede wszystkim umiejętność logicznego myślenia i rozwiązywania problemów oraz chęć do ciągłej nauki i rozwoju. Te zdolności pozwolą Ci odnaleźć się w świecie IT i przydadzą się na każdym etapie Twojej kariery zawodowej.

Nauka programowania od zera

Jest wiele różnych metod uczenia się programowania. Możesz zdecydować się na naukę samodzielną, studia informatyczne lub kurs programowania. To, którą z nich wybierzesz zależy od Twojej sytuacji i potrzeb. Niektórzy zdecydowanie wolą uczyć się w domu, a inni potrzebują opieki autorytetu, którą zapewni szkoła programowania. Jeżeli zastanawiasz się, która metoda będzie dla Ciebie najlepsza, przeczytaj nasz artykuł o tym jak zostać programistą. Metoda nauki wpłynie na to, jak będzie wyglądała Twoja ścieżka kariery w przyszłości.

Jedną z kluczowych barier dla wielu osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z programowaniem, może być problem finansowania nauki. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją darmowe programy developerskie, które przygotują Cię do pracy w IT od A do Z (np. C_school). O innych możliwościach finansowania nauki możesz przeczytać w naszym artykule o tym, czy nauka programowania powinna być płatna. (Odpowiedź brzmi nie ;))

Niesamowicie ważną rzeczą jest również decyzja o tym, jakiej technologii chcemy się nauczyć. To, co wybierzemy na tym etapie może wpłynąć na naszą dalszą karierę. Różne technologie są różnie wynagradzane i wiążą się z różnymi rodzajami projektów. Obecnie, najpopularniejsze technologie to Java, JavaScript, Python i C#. Jest na nie duże zapotrzebowanie wśród pracodawców, dlatego także doświadczeni programiści chętnie się w nich doszkalają.

Gdy już wybierzesz metodę nauki i kierunek rozwoju, przed Tobą czas wytrwałej pracy. Na samym początku będziesz musiał włożyć dużo pracy w swój rozwój i być przygotowanym na poświęcenie. Świetnym pomysłem jest rozwijanie własnych projektów np. na platformie GitHub (platforma ta pozwala na testowanie i przechowywanie kodu w bezpiecznym środowisku, a dodatkowo profile na niej są obecnie traktowane jako CV programistów). Dzięki temu, gdy zaczniesz szukać pierwszej pracy będziesz miał się czym pochwalić, a ścieżka kariery w IT stanie dla Ciebie otworem!

Junior Developer – pierwsza praca, pierwsze doświadczenia

Gdy zdobędziesz już wiedzę, czas zacząć zbierać doświadczenie i rozpocząć swoją karierę programistyczną na dobre. Nawet jeżeli nie masz doświadczenia, aby zdobyć pierwszą pracę w IT musisz wykazać się pracowitością, chęcią do nauki i prawdziwą pasją do programowania. Dlatego osoby, które zainteresowały się branżą IT jedynie ze względu na zarobki, mają małe szanse na zdobycie pracy. Firmy IT szukają utalentowanych osób z dużym potencjałem do rozwoju i chęcią do nauki. Więcej o rekrutacji znajdziesz w naszym artykule o zdobywaniu pierwszej pracy w IT bez doświadczenia.

Pierwszą pracę wykorzystaj, aby zdobyć jak najwięcej wiedzy i usamodzielnić się w swojej pracy. Nauczysz się również jak pracuje się w projektach komercyjnych, pod presją czasu. Ważna jest tutaj również praca zespołowa i kontakt z klientem – wszystkiego tego nauczysz się jako Junior Developer. Aby jak najlepiej wykorzystać możliwości, które oferuje pracodawca bądź otwarty na krytykę i uwagi, proś bardziej doświadczonych kolegów o code review Twojego kodu i staraj się cały czas ulepszać swoją pracę. Dzięki temu szybko wejdziesz na kolejny poziom ścieżki kariery programisty.

Mid Developer – satysfakcja i pułapki

Osoby na poziomie Mid Developera mają za sobą zwykle około 2 lat doświadczenia. To oznacza, że umieją już samodzielnie posługiwać się technologiami i rozwiązywać problemy. Mid Developerzy są również najbardziej pożądanymi wśród pracodawców (są samodzielni w swojej pracy, jednak ich zarobki nie są tak wysokie jak Senior Developerów). Gdy osiągniesz poziom Mid Developera, będziesz czerpał satysfakcję z samodzielnej pracy i umiał pracować nad projektami komercyjnymi. Niestety wiele osób zatrzymuje się na tym poziomie rozwoju swojej ścieżki zawodowej.

Dlaczego niektórzy pozostają na stałe Mid Developerami, ignorując możliwości, jakie oferuje ścieżka kariery programisty? W przeciwieństwie do Juniorów, Mid Developerzy są już obeznani z technologiami i nie ma dla nich aż tak wielu nowych, fascynujących rzeczy. Dlatego część popada w rutynę i przestaje się dalej rozwijać, uniemożliwiając sobie dalszy rozwój zawodowy. Na tym etapie Twojej ścieżki zawodowej zadbaj o motywację do stałego rozwijania swoich umiejętności, nie tylko tych technicznych. Dzięki temu otworzą się przed Tobą drzwi do zostania Senior Developerem.

Senior Developer – dostrzega więcej niż kod do napisania

Senior Developerzy osiągają poziom w karierze zawodowej, kiedy stają się więcej niż „tylko” programistą. Ponieważ mają ogromne doświadczenie i wiedzę, potrafią dostrzec znacznie więcej niż samo zadanie do wykonania. Patrzą na projekt holistycznie i biorą pod uwagę również potrzeby i wymagania klienta. Umieją zaplanować pracę i tworzyć estymacje czasowe oraz kosztowe. Dlatego są bardzo pożądani wśród pracodawców.

Jednak również na „starych wyjadaczy” czekają pewne pułapki. Przede wszystkim wypalenie zawodowe. Chociaż pojawia się wiele nowych technologii, framework’ów i bibliotek, Senior Developerzy mogą nie czuć już potrzeby dalszego rozwoju i przestać cieszyć się swoją pracą. Senior Developerzy powinni dążyć do zostania tzw. 10x Developerem – czymś znacznie więcej niż programistą, a jednocześnie wejścia na kolejny szczebel kariery zawodowej.

10x Developer – więcej niż programista

10x Developer to stosunkowo nowy termin, który określa kolejny etap na ścieżce kariery programisty. Obecnie, od Senior Developerów zaczyna oczekiwać się coraz więcej – nie tylko od strony technicznej. Pracodawcy chcą, aby osoby, które zatrudniają miały również rozwinięte umiejętności miękkie i stanowiły przywódców zespołów IT. 10x Developer to osoba, która nie tylko dba o własny rozwój, ale dba również o rozwój całego zespołu. Szuka rozwiązań i kieruje pracą reszty osób.

10x Developer jest również mentorem i autorytetem. Często takie osoby uczą mniej doświadczonych kolegów i pomagają im wspinać się wyżej w swojej karierze programistycznej. Właśnie dlatego są tak ważną częścią zespołu i zostanie 10x Developerem powinno być celem każdego początkującego programisty.

Jeżeli chcesz zostać programistą zaaplikuj do naszego programu developerskiego C_school lub przejrzyj nasze oferty pracy.