Coraz więcej firm proponuje pracę w oparciu o umowę B2B. Często wiąże się to z wyższymi zarobkami. Z czego to wynika i czym jest umowa B2B? Czy taki rodzaj rozliczenia opłaca się w branży IT? Zanim zdecydujemy się założyć własną działalność warto rozważyć wady i zalety takiego rozwiązania i skonfrontować je z naszą sytuacją.

Czym jest umowa B2B?

Umowa B2B (ang. Business To Business), jak sama nazwa wskazuje, jest umową zawieraną pomiędzy dwoma (lub więcej) firmami. Aby móc zawrzeć taką umowę konieczne jest więc posiadanie działalności gospodarczej. Wiele osób odstrasza wizja zakładania firmy, wszystkie formalności i dokumentacja. W praktyce, założenie firmy w Polsce nie jest aż takie trudne jak się to wydaje.

Zakładanie działalności gospodarczej

Co zrobić, aby założyć własną działalność i zacząć pracę w oparciu o umowę B2B? Możemy w tym celu wybrać się do Urzędu Skarbowego lub za pomocą tak zwanego „profilu zaufanego” możemy założyć firmę nie wychodząc z domu. Wystarczy założyć profil na stronie rządowej, następnie wypełnić formularz CEIDG czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wniosek zawiera podstawowe informacje o przedsiębiorcy. Wiele osób martwi wypełnianie dokumentów i załatwianie formalności, jednak formularze i dokumenty zostały przygotowane tak, aby wypełnienie ich nie sprawiło przyszłemu przedsiębiorcy problemów.

Relacja z pracodawcą przy współpracy B2B

Umowa B2B zakłada współpracę pomiędzy dwoma równorzędnymi podmiotami. To znaczy, że nie powinniśmy nawet używać słowa „pracodawca”, ponieważ nie powstaje stosunek pracy. Wobec tego nie jesteś podwładnym drugiej strony, a jedynie świadczysz jej pewną usługę lub usługi. To oznacza również, że druga strona nie może narzucić Ci czasu i miejsca pracy, a także kierować Twoją pracą i wymagać spełniania pewnych obowiązków na jego rzecz. Gdyby tak było powstałby stosunek pracy, właściwy dla umowy o pracę lub umowy zlecenie.

Koszty związane z prowadzeniem firmy

Podczas zakładania działalności musimy wybrać formę opodatkowania: na zasadach ogólnych, podatku liniowego, karty podatkowej lub ryczałtu. W tej kwestii najlepiej udać się do biura rachunkowego, które podpowie jaka forma będzie najbardziej optymalna, w zależności od przewidywanych przychodów z pracy na umowie B2B. Nie musimy być podatnikiem VAT – jeśli nie osiągniemy rocznego limitu, który wynosi 200 000 zł, możemy z niego zrezygnować. Jednak warto nim zostać, ponieważ umożliwi nam to odliczanie pełnego lub częściowego VAT-u od zakupów firmowych.

Własna działalność gospodarcza zapewnia wiele zalet i udogodnień, jednak wiąże się również z odpowiedzialnością finansową.Wliczanie w koszt prowadzenia działalności zakupu towarów lub usług to jeden z atutów wyboru zatrudnienia w oparciu o umowę B2B. Wydatki sprawiają, że każdy przedsiębiorca może obniżyć podatek dochodowy, a VATowcy – także odliczyć VAT podczas zakupów. Jakie koszty najczęściej pojawiają się w przypadku programistów?

Samochód i wydatki z nim związane

Jednym z najczęstszych wydatków jest zakup samochodu, który często jest koniecznością. Auto umożliwia dojazd do biura (jeśli zakładamy je w innym miejscu niż swoje mieszkanie) oraz do klientów. Sam sposób rozliczania kosztów samochodu może zależeć od tego czy będzie to auto firmowe, czy samochód prywatny, używany także do celów służbowych. Przede wszystkim, podczas zakupu auta na firmę możemy odliczyć VAT. W przypadku auta prywatnego, którego używać będziemy do celów firmowych, musimy prowadzić tzw. „kilometrówkę” i ewidencję przebiegu pojazdu na cele służbowe.  Przy umowie o pracę nie możemy skorzystać z takich udogodnień. Poza tym, do kosztów możemy wliczyć zakup paliwa, opłaty parkingowe czy autostradowe, składki ubezpieczeniowe, naprawy, przeglądy i inne usługi serwisowe, przy czym stopień odliczeń zależy właśnie od tego, ile procent poniesionych kosztów dotyczyło wydatków na cele służbowe.

Biuro i jego wyposażenie

Jeżeli zdecydujemy się na zakup lub wynajem biura, możemy odliczyć również koszty z nim związane. Do wydatków, które można rozliczać należą: czynsz, opłaty za telefon i dostęp do Internetu, a także zakup środków czystości. W koszty uzyskania przychodu na umowie B2B można też wliczyć zakup wyposażenia biura. Zalicza się do niego komputer, monitor, drukarka, klawiatura, myszka i inne przybory komputerowe, a także meble (biurko, fotel, półki biurowe), przybory biurowe, a nawet wystrój.

Oprogramowanie

Programiści bardzo często korzystają z różnych programów oraz narzędzi, które umożliwiają codzienną pracę. Są to licencje na oprogramowanie, czcionki, programy graficzne, chmury do przechowywania danych firmowych, a także koszty hostingu i domeny. Wszystkie te rzeczy możemy traktować jako koszty uzyskania przychodu.

Rozwój umiejętności

Ponieważ branża IT cały czas się zmienia i rozwija, wielu programistów doszkala się poprzez kursy, szkolenia, konferencje i spotkania branżowe, a także literaturę tematyczną i magazyny branżowe. To umożliwia im bycie „na bieżąco” z trendami i nowinkami w branży. Te rzeczy również możemy odliczyć, aby obniżyć podatek dochodowy.

Podwykonawcy

Jeżeli nad projektem, który realizujemy na zlecenie klienta, musi pracować więcej osób np. grafik, tester lub dodatkowy programista możemy potraktować to jako koszty uzyskania przychodu, o ile zawrzemy z tymi osobami umowę o dzieło lub umowę zlecenie.

Rozliczanie podatków i składek

Ponieważ nie ma stosunku pracy, pracodawca nie odprowadzi za Ciebie podatku i składek ubezpieczeniowych i zdrowotnych. Przy współpracy w oparciu o umowę B2B obowiązek ten leży po Twojej stronie. Co więcej, opłaty te musisz odprowadzać niezależnie od tego, czy w danym miesiącu wygenerowałeś przychód, czy nie. W przypadku osób, które zakładają jednoosobową działalność gospodarczą, istnieją pewne ułatwienia w tym obszarze – przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności, mogą one korzystać ze składek preferencyjnych, tzw. „małego ZUS-u”, co oznacza oszczędność na poziomie kilkuset złotych.

Jak podejść do kwestii podatkowych i formalnych?

Dla osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę z działalnością gospodarczą i rozliczaniem na umowę B2B, kwestie podatkowe i formalne mogą sprawiać trudność. Warto skorzystać z pomocy specjalistów. W każdym Urzędzie Skarbowym czy placówce ZUS, na przedsiębiorców czekają pracownicy, którzy udzielają wszystkich niezbędnych informacji oraz pomagają w wypełnianiu dokumentów. Warto także udać się do biura rachunkowego, aby uzyskać informacje w kwestii procedur podatkowych i ubezpieczeniowych, wyboru rodzaju opodatkowania, co można wliczyć w koszty firmy i co odliczyć od podatku. Tego typu firmy są na bieżąco ze wszystkimi przepisami prawnymi dlatego też skorzystanie z ich pomocy jest ważne. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych, kłopotliwych sytuacji podczas rozpoczęcia czy prowadzenia działalności i zawierania umów B2B.

Jakie zalety płyną z działalności gospodarczej dla programisty?

Posiadanie własnej działaności gospodarczej to duża odpowiedzialność, jednak płynie z niej również dużo zalet. Na co możemy liczyć, jeśli zdecydujemy się na taką formę rozliczenia?

Niezależność

Pracę w oparciu o umowę B2B często nazywa się „samozatrudnieniem”. I rzeczywiście tak jest. Ponieważ nie powstaje stosunek pracy masz pełną kontrolę nad swoim czasem i miejscem pracy, co oznacza również możliwość pracy zdalnej. Dodatkowo, możesz pracować w dowolnym miejscu na świecie, o ile nie przeszkodzi Ci to w wykonaniu danej usługi.

Odliczanie kosztów uzyskania przychodu

Wszystkie rzeczy, wspomniane powyżej, które możesz odliczyć jako koszty uzyskania przychodu, obniżają podatek dochodowy, który zapłacisz. Dla wielu osób jest to duża zaleta, szczególnie w branży IT, ponieważ jako koszty uzyskania przychodu można potraktować wiele różnych urządzeń i usług, co umożliwia znaczne obniżenie podatku.

Współpraca z wieloma firmami

Jeżeli czujesz, że leży to w Twoich możliwościach, własna działalność gospodarcza pozwala na jednoczesną współpracę z wieloma firmami (a tym samym większe zarobki), o ile w Twojej umowie z daną firmą nie ma zapisów o zakazie konkurencji. Dodatkowo, to, że podejmujesz z jedną firmą współpracę w oparciu o umowę B2B, nie znaczy, że nie możesz być również zatrudniony gdzie indziej w oparciu o umowę o pracę, dzieło czy zlecenie.

Wyższe zarobki

Firmy bardzo często preferują pracowników na umowie B2B, ponieważ oznacza to dla nich brak konieczności odprowadzania składek. Ze względu na to, chcąc przyciągnąć pracowników z własną działalnością gospodarczą lub zachęcić ludzi do założenia jej, często oferują wyższe wynagrodzenie osobom, z którymi rozliczają się poprzez faktury. Dodatkowo, ponieważ możesz podjąć jednoczesną współpracę z kilkoma firmami, oczywiście będzie to oznaczać wyższy przychód. Umowa B2B nie zawsze się jednak opłaca – szczególnie przy niskich zarobkach. Jednak w przypadku stawek dla programistów, który zwykle są wyższe lub równe 5 000 – 6 000 netto, zwykle umowa B2B jest bardziej korzystna niż umowa o pracę.

Jakie wady ma współpraca na umowie B2B?

Niestety, rzadko zdarza się, że coś ma same zalety. Umowa B2B i posiadanie własnej działalności gospodarczej ma pewne wady, które warto rozważyć zanim zdecydujemy się na taką współpracę.

Nie podlegasz pod przepisy Kodeksu Pracy

Ponieważ nie zawiązuje się stosunek pracy, strony są równorzędne i współpracują. Ma to dużą zaletę w postaci niezależności, jednak z drugiej strony, dla niektórych może być to wadą. Pracując na umowę B2B nie przysługują Ci udogodnienia pracownicze zawarte w Kodeksie Pracy takie jak płatny urlop, zwolnienia lekarskie czy naliczanie stażu pracy. Oznacza to, że jeśli zdecydujesz się np. wyjechać na wakacje, nie będzie Ci przysługiwało wynagrodzenie za czas spędzony na urlopie.

Podatki i formalności są Twoją odpowiedzialnością

Pracując w oparciu o umowę B2B, druga strona nie ma obowiązku dokonywania rozliczeń w Twoim imieniu. Odpowiedzialność za odprowadzanie opłat i formalności związane z prowadzeniem działalności gospodarczej spadają więc na Ciebie.Musisz zadbać, aby wszystko było wykonywane terminowo i zgodnie z prawem. W tym celu najlepiej skierować się do biura rachunkowego i księgowego, aby uniknąć możliwych problemów.

Umowa B2B nie jest dla każdego

W przypadku niższych zarobków (ok. 2 000 netto), założenie własnej działalności nie będzie dla nas korzystne tak szybko, jak skończy się okres dwóch lat i preferencyjnych składek. Warto więc zestawić nasze przewidywane przychody, zanim zdecydujemy się otworzyć działalność. Natomiast w branży IT wynagrodzenia są dość wysokie w porównaniu z innymi branżami, dlatego zwykle nie jest to problem dla programistów, grafików lub project managerów.

Czy umowa B2B jest dobrym rozwiązaniem dla programisty?

To, czy opłaca nam się zatrudnienie w oparciu o umowę B2B, zależy przede wszystkim od naszej indywidualnej sytuacji i preferencji. Niektórzy wolą po prostu nie wnikać w kwestie formalności i rozliczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej lub działalność gospodarcza nie jest dla nich opłacalnym rozwiązaniem z punktu widzenia zarobków.

Jeśli chodzi o programistów i wiele innych zawodów w branży IT, umowa B2B zwykle jest bardzo opłacalna i jest w obecnym momencie codziennością.Ponieważ oferuje wiele korzyści nie tylko dla programisty, ale również dla pracodawcy jest ona nawet preferowaną formą zatrudnienia w wielu firmach IT.

Jeżeli szukasz pracy jako programista możesz przejrzeć nasze oferty pracy lub zaaplikować, aby zostać trenerem młodych talentów IT w szkole programowania C_school.