Jak nauczyć się programowania? Niestety nie jest to proste, ale z odpowiednią metodą nauki może być efektywniejsze i skuteczniejsze. Nasz program developerski C_school wykorzystuje metodę Blended Learning, aby zmaksymalizować postęp i rozwój uczestników. Na czym polega i jak działa Blended Learning? Jakie są zalety tej metody i dlaczego jest tak skuteczna?

Czym jest Blended Learning?

Blended Learning to dość specyficzna metoda nauki. Łączy tradycyjne metody uczenia się oraz te mniej konwencjonalne (np. e-learning). W zależności od przedmiotu nauczania, „mieszane uczenie” może składać się z różnych metod. Ze względu na to, Blended Learning często nazywa się „mieszanym”, „hybrydowym” lub „komplementarnym” nauczaniem. Metoda jest stosowana w przypadku osób dorosłych i wykazuje się wysoką skutecznością ze względu na możliwość dostosowania sposobów nauczania do potrzeb indywidualnych.

Jak wygląda Blended Learning w praktyce?

Żeby w pełni wykorzystać potencjał uczenia się taką metodą, konieczne jest odpowiednie dostosowanie różnych sposobów nauki. W przypadku nauki programowania w C_school stosujemy połączenie tradycyjnego nauczania (uczeń pracuje z trenerem lub wykonuje indywidualne zadania), webinarów, peer to peer learning i pracy zespołowej. Każda z tych metod wnosi wartość dla uczestnika i pomaga mu kompleksowo rozwijać wszystkie niezbędne umiejętności do rozpoczęcia pracy jako programista. Dlaczego zdecydowaliśmy się na takie połączenie i jak każda z metod pomaga osiągnąć uczestnikom C_school ich cel?

Tradycyjne nauczanie

Szczególnie na początku nauki, wsparcie mentora, autorytetu jest nieocenione. Osoby, które dopiero zaczynają naukę programowania potrzebują indywidualnego wsparcia ze strony trenera, żeby poczuć się pewnie i wykorzystywać swój pełny potencjał. Dodatkowo, tradycyjne zadania indywidualne dają uczestnikom programu bezpieczną przestrzeń do popełniania błędów i wyciągania z nich wniosków. Ze względu na to, że zadania dostosowuje indywidualnie trener, każdy uczestnik C_school pracuje nad umiejętnościami, które wymagają szczególnej uwagi.

Webinary

Spotkania online z trenerem C_school to bardzo ważna część Blended Learning. Dzięki temu uczestnicy mogą w dowolnym miejscu uczyć się programowania, a w razie potrzeby mają zapewnione wsparcie trenera. Webinary są też zwykle nagrywane, co oznacza, że uczestnicy mają nieograniczony dostęp do wiedzy w każdym miejscu i czasie. E-learning i webinary są bardzo często wykorzystywane w Blended Learningu ze względu na wygodę, jaką zapewniają studentom i łatwość oceny własnych postępów.

Peer-to-peer

O metodzie peer to peer pisaliśmy już wcześniej. Dlaczego? Ponieważ jej zalety można wymieniać niemal w nieskończoność. Peer to peer Learning polega na uczeniu się od innych uczących się. Brzmi nieskutecznie? Badania pokazały, że wymiana wiedzy i współpraca z innymi to jedna z najlepszych metod uczenia się. Osobom o tym samym poziomie zaawansowania często łatwiej wytłumaczyć pewne proste koncepty, które dla bardziej doświadczonych mogą być zbyt oczywiste. Dodatkowo, ponieważ informacje i wiedzę zdobywa się od innych, uczestnicy programu są „zmuszeni” do nauczenia się skutecznej i efektywnej komunikacji oraz współpracy – umiejętności niezbędnych do pracy w IT. Peer-to-peer Learning pomaga również nauczyć się przekazywać i otrzymywać konstruktywną krytykę oraz oceniać pracę innych w konstruktywny sposób.

Praca zespołowa

Projekty zespołowe są jedną z kluczowych części nauki Blended Learning w C_school. Umiejętność pracy w zespole jest nie tylko doceniana przez pracodawców, ale większość traktuje ją jako „must have”. Poza aspektem zatrudnienia, ciężko jest zostać świetnym programistą bez umiejętności pracy w zespole i współpracowania nad wspólnym celem. Dlatego projekty grupowe są tak ważne podczas nauki w C_school – umiejętność komunikacji, organizacji i podziału zadań oraz koordynowania projektu to klucz do sukcesu w IT!

Dlaczego metoda Blended Learning jest skuteczna?

Połączenie różnych metod nauczania w ramach Blended Learning jest efektywne i skuteczne. Dlaczego tak jest? Ponieważ metody dobiera się w zależności od przedmiotu nauczania, można wybrać te, które są najskuteczniejsze w danej dziedzinie (dlatego do nauki programowania wybraliśmy np. peer-to-peer i projekty zespołowe). Poza tym, Blended Learning wspomaga zdobywanie wiedzy z różnych źródeł, co z kolei ułatwia zapamiętywanie informacji i pozwala na bardziej kompleksowe wykształcenie. Jedną z największych zalet Blended Learningu jest to, że dzięki połączeniu różnych metod nauki, uczestnicy C_school są gotowi do pracy w IT od razu po ukończeniu programu – umieją nie tylko programować, ale posiadają też umiejętności miękkie, które są bardzo pożądane wśród pracodawców i traktowane jako wyznacznik dobrego developera.

Blended Learning jest najlepszą metodą nauki programowania. Pozwala na rozwój wszelkich niezbędnych umiejętności programisty (jeżeli zastanawiasz się jakie to umiejętności, przeczytaj nasz post „Jakie umiejętności powinien posiadać każdy dobry programista?”). Rozpoczęcie przygody z programowaniem może wydawać się straszne i trudne, ale dzięki Blended Learning będziesz w stanie osiągnąć poziom Junior Developera nawet w 6 miesięcy!

Jeżeli chcesz spróbować swoich sił w programowaniu i nauczyć się wszystkiego od podstaw – zapisz się do C_school.