Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Niższy podatek dla programistów, czyli jak skorzystać z ulgi podatkowej Ip Box?

Niższy podatek dla programistów, czyli jak skorzystać z ulgi podatkowej Ip Box?

Kariera
Społeczność
Wszystkie

Już w 2018 roku pojawiły się zapowiedzi ulgi podatkowej na działalność innowacyjną. Wtedy wydawało się, że przepisy będą skomplikowane i w rzeczywistości niewiele osób będzie mogło skorzystać z preferencyjnej stawki – 5% od dochodów. Poniżej dowiesz się wszystkiego o obowiązującej od 1 stycznia 2019 roku uldze, która obejmuje również programistów.

Co to jest ulga Ip Box?

1 stycznia 2019 roku weszła w życie ulga podatkowa na działalność innowacyjną (Intellectual Property Box czy też Ip Box). Ma ona na celu zachęcenie przedsiębiorców do inwestowania w działalność badawczo-rozwojową i obejmuje prawo autorskie do programu komputerowego. Oznacza to, że jeżeli jesteś programistą posiadającym własną działalność gospodarczą, który tworzy, rozwija lub ulepsza oprogramowanie, możesz skorzystać z preferencyjnej stawki podatkowej i płacić tylko 5% podatku od dochodów uzyskanych ze sprzedaży oprogramowania lub licencji do tego oprogramowania. Wynika z tego, że praca w oparciu o umowę B2B będzie jeszcze bardziej opłacalna dla programistów.

Jak skorzystać z preferencyjnej składki?

Niezależnie od formy prowadzonej działalności, jeżeli uzyskiwany przez Ciebie dochód jest dochodem z praw autorskich, możesz skorzystać z ulgi Ip Box. Żeby to zrobić musisz przede wszystkim prowadzić dokładną księgowość i kontrolować, które dochody są tytułu własności intelektualnej z wyszczególnieniem pojedynczych praw autorskich. Musisz również złożyć wniosek o interpretację indywidualną do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), żeby uzyskać indywidualną ochronę prawnopodatkową.

Oświadczenie Ministerstwa Finansów zawierające objaśnienia dotyczące ulgi Ip Box określa, jakie rodzaje działalności mogą być objęte ulgą oraz jaka jest definicja dochodów z autorskiego prawa do programu komputerowego. Jeżeli więc masz wątpliwości – przeczytaj dokument lub skonsultuj się ze swoim biurem rachunkowym.

Jeżeli współpracujesz z inną firmą w oparciu o umowę B2B i chciałbyś skorzystać z ulgi Ip Box, konieczne jest odpowiednie skonstruowanie umowy w taki sposób, aby Twoje wynagrodzenie było uzyskiwane z tytułu sprzedaży praw autorskich. Bez tego nie będziesz mógł zapłacić tylko 5% od swoich dochodów.

Odpowiednie udokumentowanie działalności

Jeżeli chcesz skorzystać z ulgi Ip Box niezbędne będzie dokładne prowadzenie księgowości. Dochód z działalności innowacyjnej będziesz musiał obliczyć ze specjalnego wzoru zamieszczonego w ustawach o PIT/CIT. Konieczne jest też wyodrębnienie w księgach rachunkowych przychodów, kosztów oraz dochodu przypadającego na dane prawo własności intelektualnej. Dodatkową ewidencję muszą także założyć prowadzący księgę przychodów i rozchodów.

Skorzystanie z ulgi koniecznie skonsultuj ze swoim biurem rachunkowym, aby uniknąć błędów i nieporozumień.

Czy ulga Ip Box opłaca się programiście?

Jeżeli pracujesz w oparciu o umowę B2B, niezależnie od rodzaju działalności, jaką posiadasz, Ip Box będzie świetnym rozwiązaniem dla Ciebie. Jeżeli Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej dokona korzystnej interpretacji Twoich praw autorskich będziesz mógł płacić tylko 5% podatku od swoich dochodów. W połączeniu z innymi korzyściami z pracy na B2B, nowe przepisy podatkowe sprawiają, że własna działalność gospodarcza jeszcze bardziej opłaca się programistom.

Jeżeli szukasz pracy w oparciu o umowę B2B – zobacz nasze oferty pracy.

 

Related posts