Rozliczanie czasu pracy zawsze jest jedną z najważniejszych kwestii. W przypadku outsourcingu IT nie jest inaczej. W tym artykule skupimy się na modelach rozliczania czasu pracy i na tym, który z nich będzie najbardziej odpowiedni – Time and Material czy Fixed Price?
Time and Material
Zacznijmy od wyjaśnienia, jak funkcjonuje każdy z wymienionych modeli rozliczeniowych. Time & Material to model współpracy, w którym rozliczenie następuje na podstawie faktycznie przepracowanego przez pracownika czasu. W oparciu o stawkę godzinową i raport czasu pracy oblicza się na koniec okresu rozliczeniowego kwotę do zapłaty. Rozliczenie Time & Material daje zleceniodawcy większą swobodę i zapewnia elastyczność, której z kolei nie zapewnia rozliczenie Fixed Price. Ze względu na to, że rozliczany jest przepracowany przez programistę (lub programistów) czas, zleceniodawca może w trakcie trwania projektu modyfikować zakres prac i wdrażać nowe funkcjonalności. Rozliczenie Time & Material pozwala również dużo szybciej i łatwiej rozpocząć prace nad projektem, ponieważ nie jest konieczna szczegółowa specyfikacja. Na początku wystarczą najważniejsze założenia biznesowe i cele oraz kluczowe funkcjonalności, a resztę można doprecyzować w trakcie prac nad projektem w ramach kolejnych okresów rozliczeniowych Time & Material. Rozliczanie się w modelu Time and Material jest również zazwyczaj bardziej oszczędnym rozwiązaniem niż rozliczanie się w modelu Fixed Price. Chociaż wydawałoby się, że określenie kosztów z góry (Fixed Price) będzie bardziej korzystne dla zleceniodawcy, w rzeczywistości jest inaczej. Ponieważ w modelu Fixed Price wyceniany jest pewien konkretny zakres prac, zwykle zleceniobiorca dolicza pewien margines ryzyka biznesowego do ostatecznej kwoty. Dzieje się tak na wypadek opóźnień i ewentualnych problemów w trakcie prac projektowych. Time & Material zwykle jest dla zleceniodawcy korzystniejszy, choć nie zna on na początku projektu całkowitego kosztu. Wynika to z tego, że rozliczając się w modelu Time and Material, zleceniobiorca nie musi doliczać kosztów ryzyka biznesowego, ponieważ rozliczenie opiera się na raportach przepracowanego czasu. Model Time & Material ma do siebie również to, że wymaga, aby po stronie zleceniodawcy była zapewniona kompetentna osoba dbająca o projekt, która będzie umiała ocenić efekty tej pracy i akceptować dane okresy rozliczeniowe i ich produkty. Jeżeli koordynator projektu po stronie zleceniodawcy zawiedzie, istnieje ryzyko zwiększenia czasu potrzebnego na ukończenie prac i wprowadzania licznych poprawek, co w konsekwencji oznacza zwiększenie kosztów.
Fixed Price
Model rozliczenia Fixed Price (z ang. ‚stała cena’), jak sama nazwa wskazuje, zakłada oszacowanie z góry ceny za wykonanie prac na podstawie specyfikacji. To oznacza, że na etapie prac nad projektem nie ma możliwości wprowadzania zmian w zakresie projektu bez konieczności ponownego negocjowania warunków umowy. Dodatkowo, ponieważ cena za wykonanie konkretnych prac podawana jest z góry, wymaga to od zleceniodawcy bardzo konkretnej specyfikacji wraz z harmonogramem prac. W przeciwnym razie obie strony będą narażone na opóźnienia, niezadowolenie i konieczność renegocjowania warunków zawartej umowy. W przeciwieństwie do modelu Time & Material, model Fixed Price nie zapewnia elastyczności i swobody we wprowadzaniu zmian, co dla wielu firm może stanowić problem. Mogłoby wydawać się, że model Fixed Price jest lepszym rozwiązaniem niż Time & Material, ze względu na cenę znaną na początku projektu, co ułatwia planowanie budżetu. W przypadku mniejszych projektów jest to prawda, natomiast w przypadku tych bardziej skomplikowanych, wykonawca podając cenę Fixed Price zawsze zawiera w niej koszty ryzyka biznesowego, czyli niespodziewanych komplikacji, problemów i opóźnień.
Który model rozliczenia wybrać?
Zarówno Fixed Price, jak i Time & Material mają swoje wady i zalety. W zależności od naszych potrzeb i konkretnych wymagań projektowych jeden z nich może okazać się dla nas bardziej korzystny niż drugi. Warto rozważyć, w jaki sposób wolelibyśmy się rozliczać zanim zaczniemy poszukiwać wykonawcy, ponieważ nie wszystkie firmy oferują różne metody rozliczenia. Jak więc wybrać model rozliczenia czasu pracy?
Time & Material jest dla Ciebie, jeżeli…
- Time and Material będzie korzystniejszym rozwiązaniem, gdy nie posiadasz kompletnej specyfikacji projektu, harmonogramu i w pełni ukształtowanej wizji. Model Time & Material zapewni Ci elastyczność w kwestiach zakresu prac i pozwoli kształtować produkt w trakcie trwania prac.
- Model ten będzie również odpowiednim rozwiązaniem, jeżeli zależy Ci na oszczędności. Wykonawca nie ponosi ryzyka w modelu rozliczeniowym Time & Material, co oznacza, że nie poniesiesz kosztów potencjalnych komplikacji.
- Jeżeli zależy Ci na elastyczności, nawet jeśli masz już kompletną specyfikację projektu, model Time and Material będzie zdecydowanie lepszym wyjściem, niż Fixed Price. Pozwoli Ci on na bieżące kontrolowanie efektów i postępu prac oraz wprowadzanie modyfikacji oraz nowych funkcjonalności w szybkim tempie, bez konieczności renegocjowania warunków umowy.
- Wybierz Time & Material, jeżeli zależy Ci na szybkim rozpoczęciu prac projektowych. Ponieważ pełna specyfikacja nie jest niezbędna, aby rozpocząć prace, projekt może rozpocząć się bardzo szybko.
- Time & Material jest dla Ciebie, jeżeli jesteś w stanie zapewnić po swojej stronie koordynatora projektu, który będzie posiadał wszelkie niezbędne kompetencje do kontrolowania efektów pracy i akceptowania okresów rozliczeniowych.
Fixed Price jest dla Ciebie, jeżeli…
- Jeżeli posiadasz pełną specyfikację projektu wraz z harmonogramem, model rozliczenia Fixed Price będzie dobrym rozwiązaniem.
- Fixed Price jest dla Ciebie, jeżeli Twój projekt jest stosunkowo prosty i krótki, ponieważ takie projekty dużo łatwiej oszacować od strony kosztowej i czasowej.
- Nie posiadasz kogoś, kto mógłby zostać koordynatorem projektu i kontrolował na bieżąco efekt prac wykonawcy.
- Fixed Price jest też dobrym rozwiązaniem, kiedy ma się konkretnego, zaufanego wykonawcę, ponieważ wtedy mamy pewność, co do jakości świadczonych usług i dostarczonych produktów.
Decyzja o tym, który model rozliczania wybrać jest o tyle ważna, że wpływa na nasze planowanie budżetu i na to, kiedy i w jaki sposób zostanie dostarczony nasz produkt. Z naszego doświadczenia wynika, że projekty trwające do 24 miesięcy są najbardziej opłacalne w modelu Time & Material. Wybierając model rozliczania czasu pracy konieczne jest jednak przeanalizowanie naszej indywidualnej sytuacji, ponieważ tylko w oparciu o takie informacje będziemy mogli podjąć najlepszą decyzję.
Jeżeli potrzebujesz zespołu IT lub developerów, którzy zbudują Twój produkt – skontaktuj się z nami.
Related posts
Subskrybuj
Raport Satysfakcji 2021 – Connectis_ Pracujmy Razem
Przez ostatnie dwa lata styl pracy dużej części osób na rynku mocno się zmienił. Nowa sytuacja pandemiczna w 2020 roku spowodowała znaczące spowolnienie gospodarki...
C_tech – Rekrutacja i wynagrodzenia w IT z Piotrem Nowosielskim [CEO Just Join IT]
W związku z ciągle zmieniającym się rynkiem pracy, a co za tym idzie wprowadzeniem pracy zdalnej, przyspieszonej cyfryzacji firm (m.in. spowodowanej...
Jak sprawić, żeby cała firma pracowała w 100% zdalnie?
Coraz więcej firm decyduje się na pracę zdalną w 100%. Trend ten jest szczególnie popularny w społeczności startupów. Kiedy zasoby są...
Czego oczekiwać od Developerów?
Najważniejszą rzeczą, jaką robimy jako firma technologiczna, jest dostarczanie naszym klientom wartości w postaci przekonujących zdolności, które szybko rozwiązują problemy biznesowe....
Dlaczego warto uczyć się Javy?
Gdy dopiero zaczynasz swoją przygodę z programowaniem lub zastanawiasz się, czy to kariera dla Ciebie, ilość dostępnych języków programowania może być...
Rynek pracy IT w 2019 roku – wywiad z Robertem Dembińskim, .NET Developerem w Connectis
Branża IT to jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż. Cały czas pojawiają się nowe rozwiązania i technologie. Zapytaliśmy jednego z naszych...
Jak zostać programistą Backend?
Kiedyś programista zajmował się wszystkim: zakodowaniem od A do Z, testowaniem, a nawet projektem graficznym. Obecnie, programiści specjalizują się w różnych...
Pierwsza praca w IT – poradnik
Programowanie to ostatnio coraz bardziej popularny temat, bardzo dużo osób decyduje się na rozpoczęcie pracy w IT. Jednak na początku Twojej...