Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Dlaczego programowanie NIE JEST dla Ciebie?

Dlaczego programowanie NIE JEST dla Ciebie?

Kariera
Społeczność
Wszystkie
Zespoły IT

Dynamicznie rozwijający się rynek IT zachęca coraz więcej osób do nauki programowania. Jednak praca programisty to bardzo specyficzny zawód, do którego potrzebne są odpowiednie predyspozycje. Poniżej znajdziesz listę rzeczy, które musisz rozważyć zanim zdecydujesz, czy programowanie jest dla Ciebie.

Oczekiwania finansowe

Wiele osób decyduje się na karierę w IT, myśląc, że od razu będą zarabiały 10 lub 15 tysięcy „na rękę”. Na takie zarobki można w IT liczyć, ale dopiero na poziomie Seniora. Jeżeli więc Twoją motywacją jest głównie wysokie wynagrodzenie – programowanie może nie być dla Ciebie. Według naszych statystyk na temat tego, ile zarabia programista po C_school, wynika, że pensja w pierwszym roku pracy waha się od 3 do 4 tysięcy netto. Oczywiście nie jest to mało, biorąc pod uwagę niewielkie doświadczenie, ale jeżeli zestawi się to z oczekiwaniami finansowymi na poziomie 15 tysięcy, wygląda to już gorzej. Na szczęście, jeżeli programowanie naprawdę jest Twoją pasją, możesz liczyć na wzrost zarobków o nawet 60% w ciągu dwóch lat pracy.

Ciągła nauka

Jeśli myślisz, że programowania trzeba nauczyć się raz, a dobrze, to niestety musimy Cię rozczarować. Nawet najlepsi programiści cały czas się uczą i rozwijają, ponieważ na rynku cały czas pojawiają się nowe technologie i rozwiązania. Praca jako programista jest wymagająca i ambitna i cały czas będzie wymagała od Ciebie zainteresowania branżą i zwiększania swojej wiedzy. Jeżeli więc nie masz ochoty ciągle się udoskonalać – programowanie nie jest dla Ciebie.

Warunki pracy

Nie wszyscy sprawdzą się w pracy jako programista. Dlaczego? Ponieważ często jest to praca w bardzo elastycznych godzinach, zdalna w części lub w całości. To wymaga dużej samodyscypliny i umiejętności zorganizowania swojej pracy. Dodatkowo, praca programistów jest bardzo zorientowana na wykonywanie zadań. To oznacza, że pracodawcę nie będzie interesowało czy jesteś w biurze, czy pracujesz z domu, czy jesteś ubrany w krawat czy krótkie spodenki i klapki. Ważne jest czy i jak wykonałeś swoje zadania. Jeżeli wolisz „tradycyjną” pracę, ze stałymi godzinami – programowanie może Ci się nie spodobać.

Komunikacja i praca zespołowa

Wiele osób nadal wierzy w stereotyp programisty-introwertyka, który koduje w zamkniętym pomieszczeniu i nie lubi kontaktów z ludźmi. Gdyby takie osoby zobaczyły prawdziwy zespół IT przy pracy, zapewne bardzo by się zdziwiły. Programiści muszą mieć świetne umiejętności komunikacyjne i pracy zespołowej. W końcu w zespole zawsze jest więcej niż jedna osoba, a zwykle ról w zespole jest naprawdę dużo (o stanowiskach i rolach w zespole IT przeczytasz w naszym artykule). Jeżeli nie czujesz się pewnie w komunikacji z innymi, przekazywaniu konstruktywnych uwag i współpracowaniu z resztą zespołu – lepiej nie zabieraj się za programowanie. Tylko efektywna praca całego zespołu pozwala zakończyć projekt sukcesem.

Logiczne i analityczne myślenie

Jeżeli nie przepadasz za łamigłówkami, nie lubisz zagadek logicznych i wyzwań – programowanie nie będzie dla Ciebie przyjemne. Programiści w swojej pracy spotykają najróżniejsze problemy do rozwiązania, nad którymi często trzeba spędzić trochę czasu, zanim znajdzie się rozwiązanie. Dodatkowo, składnia wszystkich języków programowania opiera się na logicznych komendach, więc logiczne myślenie to must have każdego Developera!

Wyzwania

Praca programisty stawia przed nim dużo wyzwań i problemów. Jest to naprawdę intensywna i ambitna praca, która daje jednak dużo satysfakcji, pod warunkiem, że lubi się wyzwania. Jeżeli wolałbyś spokojną, statyczną pracę – programowanie to nie wybór dla Ciebie. Dynamika zespołu i pracy nad projektem sprawia, że praca jako programista jest ekscytująca i jest więcej niż tylko pracą – dla większości programistów to prawdziwa pasja.

Czy programowanie jest dla Ciebie?

Praca programisty jest bardzo specyficzna i wiele wymaga, ale jest również niesamowicie satysfakcjonująca. Jeżeli nie jesteś przekonany, czy programowanie jest dla Ciebie – przyjdź na nasz miesięczny Basen i wypróbuj programowanie za darmo, bez żadnych zobowiązań.

Related posts