Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Jak praca zdalna pomoże Ci wyprzedzić konkurencję?

Jak praca zdalna pomoże Ci wyprzedzić konkurencję?

Kariera
Społeczność
Wszystkie
Zespoły IT

Od kilku lat, na rynku IT można zaobserwować dwa duże trendy: po pierwsze, stale wzrastający deficyt programistów i innych specjalistów IT, a po drugie, ogromne zainteresowanie pracą zdalną. Co ciekawe, praca zdalna jest dla wielu programistów podstawowym czynnikiem decydującym o tym, czy chcą w danym miejscu pracować. Prawie 70% firm zatrudnia pracowników do pracy zdalnej, ale jednocześnie wielu rekruterów uznało, że znalezienie odpowiednich pracowników jest aż 3 razy trudniejsze niż chociażby rok temu. Jak więc wykorzystać pracę zdalną i jak organizować pracę zespołów zdalnych tak, aby zwiększyło to konkurencyjność Twojej firmy na rynku?

Dlaczego praca zdalna pozwoli Ci zwiększyć konkurencyjność na rynku?

Praca zdalna ma wiele zalet, ale przede wszystkim, z punktu widzenia przedsiębiorcy, najważniejsze są dwie kwestie: praca zdalna przyciąga pracowników (ponad połowa Developerów traktuje pracę zdalną jako decydujący czynnik przy wyborze pracy) oraz pozwala na szybsze i bardziej efektywne skalowanie firmy. Obecnie, wiele firm decyduje się na całkowite zamykanie swoich fizycznych biur i przeniesienie się w całości na pracę zdalną. Nie dość, że oferta pracy zdalnej pozytywnie wpływa na tzw. „employer branding” (markę pracodawcy), pozwala szybciej skalować firmę, to dodatkowo pozwala na ograniczenie kosztów. Ponieważ miejsce pracy naszych zespołów jest ich wyborem, firma nie musi przygotowywać stanowisk pracy, ponosić kosztów wynajmu lub zakupu biura i wszelkich kosztów z tym związanych. Oczywiście przeniesienie całej firmy „do Internetu” to duże wyzwanie i nie zawsze będzie skuteczne, dlatego część firm decyduje się zachować mniejsze, reprezentacyjne biuro, w którym pracują osoby zajmujące stanowiska z obszaru sprzedaży i zarządzania. Natomiast reszta – programiści, architekci, graficy – pracują zdalnie.

Praca zdalna – największe wyzwania i przeszkody

Praca zdalna może znacznie zwiększyć konkurencyjność Twojej firmy na rynku, jednak żeby taka praca była efektywna, wydajna i skuteczna trzeba odpowiednio zorganizować procesy przekazywania informacji, komunikacji pomiędzy pracownikami, odpowiednio wybrać narzędzia oraz zadbać o szereg innych rzeczy, które mogą być wyzwaniem. Na co trzeba zwrócić uwagę organizując pracę zdalną?

Komunikacja i przepływ informacji

Kwestie komunikacyjne zwykle sprawiają najwięcej problemów na początku pracy zdalnej. Jesteśmy przyzwyczajeni do kontaktu z ludźmi twarzą w twarz i faktem jest, że w ten sposób dużo łatwiej jest rozwiązywać problemy i osiągać kompromisy. Jednak biorąc pod uwagę dostępne narzędzia, nawet kwestie komunikacyjne nie będą sprawiać problemu. Jak lepiej zorganizować komunikację zespołów zdalnych?

Żeby komunikacja była efektywna i klarowna oraz wspierała pracę zespołu trzeba jasno zdecydować, z których kanałów komunikacji będziemy korzystać, jakie jest przeznaczenie każdego z nich (np. na Slack’u komunikacja może być bardziej nieformalna, natomiast wideokonferencje mogą być w pełni formalne, w zależności od potrzeb danego zespołu lub projektu). Ważne jest też ustalenie sposobu dokumentowania projektów, przekazywania tych dokumentów i przechowywania ich w taki sposób, aby były łatwo dostępne dla każdego uprawnionego członka zespołu. Nasze doświadczenie pokazuje, że wypracowanie kultury komunikacyjnej jest jedną z najbardziej kluczowych kwestii, które pozwolą na sukces naszych zespołów zdalnych. Dlatego warto zadbać o przejrzystą i klarowną komunikację, ponieważ pozwoli to uniknąć problemów, chaosu, nieporozumień i niepotrzebnych sporów.

Dodatkowo, w pracy zdalnej, ważne jest jasne określenie zadań i celów każdego członka zespołu. Programista powinien otrzymać jasny i kompletny opis stanowiska, dzięki któremu będzie wiedział czym się zajmuje, jakie są jego kompetencje i odpowiedzialność w danym projekcie. Takie informacje sprawią, że struktura zespołu będzie bardzo dobrze zorganizowana, a praca zespołu dużo bardziej efektywna, ze względu na klarowny podział pracy.

Wiele lokalizacji i różne strefy czasowe

Szczególnie w przypadku firm IT lub firm tworzących produkt lub usługę opartą na IT, zwykle pracownicy są nie tylko w wielu lokalizacjach, ale również w co najmniej kilku strefach czasowych. Niektóre przedsiębiorstwa, takie jak InVision, wyznaczają konkretny czas pracy lub strefę czasową, która obowiązuje pracowników (InVision nie posiada żadnych fizycznych biur, zatrudnia około 650 osób w 25 krajach i korzysta ze strefy czasowej ET). Są też inne, takie jak  Automattic, które pracują cały czas, wykorzystując momenty, kiedy strefy czasowe „nachodzą na siebie”. Automattic zatrudnia około 750 pracowników w aż 65 krajach, dlatego takie rozwiązanie jest dla nich korzystne.

Praca zdalna wymaga jasnych ustaleń odnośnie czasu pracy i zasad współpracy pomiędzy różnymi członkami zespołu. Tylko to pozwoli na połączenie specjalistów z różnych lokalizacji oraz, co jest bardziej problematyczne, z różnych stref czasowych.

Integracja zespołu

Osobom, które pracują na pełny etat w biurze i codziennie mają kontakt ze współpracownikami dużo łatwiej jest nawiązać relacje z resztą zespołu. Praca zdalna stawia przed integracją zespołu pewne wyzwania. Szczególnie, gdy mamy do czynienia z zespołem wielonarodowościowym, z wielu lokalizacji i różnych stref czasowych. Dlatego zadbanie o integrację i budowanie relacji w obszarze zespołu jest szczególnie ważne. Kanały komunikacji, które stworzymy, muszą odpowiadać nie tylko na potrzeby realizacji projektów, ale również spełniać funkcję integracyjną. Dobry zespół musi być zgrany ze sobą, znać swoje mocne i słabe strony, żeby odpowiednio współpracować. O tym jak poradzić sobie z integrowaniem zespołu zdalnego opowiedział jeden z naszych Project Delivery Directors w wywiadzie „Praca zdalna w IT„.

Jak wykorzystać pracę zdalną?

Praca z domu jest dużą zaletą z punktu widzenia pracowników, szczególnie w IT. Oferty pracy zdalnej zalewają portale z ogłoszeniami i ofertami pracy. Jednak zbudowanie stabilnego i wydajnego zespołu IT często jest dużym wyzwaniem. Opublikowane ogłoszenie czy oferty pracy bardzo często nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, ponieważ o ile wiele osób chce pracować zdalnie, o tyle taka praca jest dużym wyzwaniem, szczególnie gdy jest to praca zdalna na pełny etat. Żeby wykorzystać potencjał pracy zdalnej trzeba znaleźć odpowiednich pracowników, którzy będą przygotowani do pracy tego typu na pełny etat. W końcu nie jest to prosta praca dodatkowa, a wymagająca praca zdalna. Zespół musi być doświadczony i dobrze wdrożony w projekt oraz procesy i narzędzia, których będą używać.

Rekrutacja w IT to temat jednego z naszych poprzednich artykułów, w którym znajdziesz porady, jak znaleźć najlepszych specjalistów. Gdy już uda Ci się skompletować świetny, kompetentny zespół, będziesz mógł osiągać duże korzyści z pracy zdalnej i dzięki temu wyprzedzisz konkurencję.

Jeżeli chcesz dodatkowo skrócić czas i zmniejszyć koszty pozyskania specjalistów IT – skontaktuj się z nami. Zbudujemy dla Ciebie zespół dopasowany do Twoich potrzeb.

Related posts