Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Jak dopasować kompetencje developerów do zadań?

Jak dopasować kompetencje developerów do zadań?

Kariera
Społeczność
Wszystkie
Zespoły IT

Każdy projekt ma inne wymagania i specyfikację, wobec tego, zespół, który realizuje projekt, powinien posiadać odpowiednie kompetencje i wiedzę. Dopasowanie kompetencji do zadań jest konieczne, aby projekt zakończył się sukcesem oraz zapewnia stały rozwój danego zespołu. Jak więc dopasowywać kompetencje programistów do zadań w projekcie?

Rekrutacja developerów

Wszystko zaczyna się od rekrutacji specjalistów. Niezależnie od tego, czy rekrutujemy ich na potrzeby konkretnego projektu, czy w celu zatrudnienia na stałe, to, jakich pracowników wybierzemy wpłynie na każdy realizowany projekt. Jeżeli selekcjonujemy kandydatów na potrzeby danego projektu, mamy większą szansę na dobranie najlepszych pracowników, których kompetencje i doświadczenie idealnie wpasowują się w wizję projektu. Niestety, takie rozwiązanie może być kosztowne, a sama rekrutacja może pochłonąć wiele czasu i środków. Z tego powodu wiele firm decyduje się na skorzystanie z kompleksowych usług specjalistycznych firm outsourcingowych, które kompletują dedykowane zespoły dopasowane do ich potrzeb i dbają o dopasowanie kompetencji do zadań. Jeżeli jednak chcesz samodzielnie podejść do kwestii szukania pracowników – rekrutacja IT to temat jednego z naszych poprzednich artykułów. Znajdziesz tam praktyczne wskazówki, jak najlepiej kompletować zespół developerów i na jakie kompetencje zwracać uwagę.

Analiza wymagań i specyfikacji projektu

Kompletowanie zespołu do projektu odbywa się względem konkretnej specyfikacji. To oczywiste, że do projektu webowego nie wybierzemy iOS Developerów. Niezależnie od tego, czy kompletujemy zespół z obecnych pracowników, czy rekrutujemy nowych, specyfikacja i cele biznesowe powinny być dla nas punktem odniesienia. Nie tylko pod kątem kompetencji technicznych. W zależności od specyfikacji projektu, potrzebne mogą okazać się inne kompetencje: umiejętności miękkie lub konkretne cechy osobowości. Jeżeli leży to w naszych możliwościach, można również postarać się, aby „tematyka” projektu była kompatybilna z zainteresowaniami członków zespołu. Znacznie podniesie to ich motywację i wydajność. Specyfikacja projektu pomoże nam również określić, jaki powinien być poziom doświadczenia programistów w zespole i czy możemy pozwolić sobie np. na włączenie do projektu Juniorów (którzy są zwykle z dużą korzyścią dla całego zespołu).

Kompletowanie zespołu

Po zaznajomieniu się ze specyfikacją i wymaganiami projektu przychodzi czas na kompletowanie zespołu. Są dwa najważniejsze obszary umiejętności, na które należy zwrócić uwagę wybierając developerów do zespołu – ich kompetencje techniczne i umiejętności miękkie.

Kompetencje techniczne

Programiści w zespole projektowym powinni posiadać specjalistyczną wiedzę i kompetencje w obszarze technologii niezbędnych do realizacji projektu. Jeżeli nie posiadasz wiedzy technicznej, dobrze jest zwrócić się o pomoc do CTO, Senior Developera lub innej osoby pracującej w Twojej firmie, która posiada kompetencje techniczne. Taka osoba pomoże Ci wybrać najlepszych developerów do danego projektu. Ważne jest, aby dobrać pracowników w taki sposób, aby wzajemnie się uzupełniali i mogli dzielić się zadaniami i wiedzą. Warto również wybrać pracowników tak, aby zadania w projekcie stanowiły dla nich pewne wyzwanie, ponieważ zapewni to ich rozwój oraz zwiększy zaangażowanie. Jeżeli jest to możliwe, warto również włączać do projektów Juniorów, ponieważ takie osoby mają bardzo pozytywny wpływ na resztę zespołu – pozwalają osobom o większych kompetencjach uporządkować swoją wiedzę, rozwijać umiejętności przywódcze i komunikacyjne oraz lepiej organizować pracę.

Umiejętności miękkie

Są tak samo ważne jak kompetencje techniczne. Żeby osiągnąć sukces, zespół musi być kompatybilny wewnętrznie. Kompletując go trzeba wziąć pod uwagę indywidualne cechy developerów i umiejętności takie jak praca zespołowa, komunikacja i organizacja pracy. Warunkiem spokojnego przebiegu projektu jest zgranie zespołu i to, jak jego członkowie współpracują ze sobą. W zależności od projektu, ważne mogą być również inne cechy: kreatywne myślenie, rozwiązywanie problemów i wiele innych. Ważne, aby na podstawie specyfikacji wybrać jak najbardziej kompatybilnych pracowników, ponieważ zapewni to wydajną i efektywną pracę.

Dlaczego dopasowanie kompetencji do zadań jest ważne?

Przez lata doświadczenia w budowaniu dedykowanych zespołów IT, nauczyliśmy się, jak ważne są odpowiednio dopasowane kompetencje i umiejętności developerów do zadań w projekcie. Jest tak z kilku powodów. Po pierwsze – odpowiednie kompletowanie zespołu to przepis na sukces projektu. Jeżeli każdy z członków zespołu będzie posiadał odpowiednie doświadczenie i wiedzę, możemy być spokojni o przebieg projektu. Kolejny powód jest związany z motywowaniem pracowników. Zależnie od dopasowania programisty do zespołu, zadania mogą być dla niego wyzwaniem lub czymś bardzo prostym. To oznacza, że to, jak skompletujemy zespół ma wpływ na to, czy nasi pracownicy będą rozwijać się zawodowo, czy też zatrzymają się na pewnym poziomie. Trzecim powodem, dla którego ważne jest dopasowywanie kompetencji do zadań, jest wydajność i efektywność pracy. Odpowiednio skompletowany zespół będzie w stanie lepiej rozdzielać zadania i pracę.

Jak widzisz, dopasowanie kompetencji do zadań to bardzo ważne zadanie, które wpłynie na sukces Twojego projektu. Jeżeli potrzebujesz specjalistycznej pomocy w kompletowaniu zespołu IT – skontaktuj się z nami.

Related posts