Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Jak się uczyć, żeby osiągnąć sukces w ciągle zmieniającym się świecie?

Jak się uczyć, żeby osiągnąć sukces w ciągle zmieniającym się świecie?

Kariera
Społeczność
Wszystkie

Świat rozwija się w niesamowicie szybkim tempie. Żyjemy w rzeczywistości Industry 4.0, która zmienia sposób, w jaki uczymy się i pracujemy. Nie jesteśmy w stanie ocenić, jak będzie wyglądał rynek pracy w ciągu następnych kilkudziesięciu lat. Wiemy natomiast jak przygotować się do tych zmian, aby osiągnąć sukces.

“Nowy” sposób zdobywania wiedzy i umiejętności

Granice pomiędzy pracodawcami, a placówkami oświatowymi się zacierają. Szukając pracy, bierzemy teraz pod uwagę możliwości rozwoju, jakie oferuje dana firma. Nie wystarczy już nauczyć się “raz, a dobrze”. Szczególnie łatwo jest to zaobserwować w branży IT, gdzie od samego początku, nawet najbardziej doświadczeni Developerzy, musieli stale zdobywać nową wiedzę i umiejętności. Ten model nauki nazywany jest “perpetual learning” (dosłownie ‘wieczna nauka’). Odzwierciedla to zmianę, jaka nastąpiła w naszym postrzeganiu nauki oraz zmianę na rynku pracy. Koncepcja perpetual learning nie jest czymś nowym, dlaczego więc tyle mówi się o niej w ostatnim czasie? Jest tak, ponieważ wcześniej również musieliśmy stale się rozwijać, różnica dotyczy tempa zmian i tempa rozwoju, do jakich musimy się dostosować. Nie wystarczy już zapoznanie się z nowymi wytycznymi, z nowym odkryciem raz na jakiś czas. Nowe odkrycia pojawiają się teraz cały czas, codziennie. Dlatego, żeby osiągnąć sukces na zmieniającym się rynku pracy, musimy świadomie wdrożyć perpetual learning do naszego życia i otoczenia.

Jakie umiejętności będą najważniejsze za kilka lat?

Zmiany, które zachodzą w naszej rzeczywistości, wpłyną na to, czego pracodawcy będą oczekiwać od pracowników. Żeby osiągnąć sukces, musimy skupić się na innych niż dotychczas umiejętnościach. Według badań, coraz większe znaczenie ma analityczne myślenie, kreatywność i innowacyjność w działaniach, kompleksowe analizowanie i rozwiązywanie problemów oraz umiejętności związane z projektowaniem graficznym lub programowaniem. Coraz mniejsze znaczenie ma zarządzanie zasobami oraz ludźmi, a ważniejsze staje się przywództwo. Oznacza to odejście od motywacji transakcyjnej na rzecz budowania trwałych relacji.

Zacierające się granice

Tak szybkie tempo zmian, rozwój nowych technologii i rozwiązań, sprawia, że wiele granic zaczyna zanikać. Jedną z nich jest granica nauki – teraz nasza edukacja nie kończy się wraz z uzyskaniem dyplomu. Są jednak inne granice jakie znikają przed naszymi oczami i to właśnie brak tych granic należy wykorzystać. Obecnie, stanowiska nie są tak sprecyzowane jak wcześniej. Role wypełniane przez pracowników firmy są dużo mniej ograniczające i coraz bardziej zachęca się do kreatywności i odrzucania schematów. Czwarta rewolucja przemysłowa otwiera więc przed nami drzwi do prawdziwego rozwoju i zdobywania umiejętności z różnych obszarów. To wszystko oznacza, że jeżeli zdecydujesz się dostosować do tempa zmian i postawisz na swój rozwój, przyszły świat otworzy przed Tobą nowe możliwości, a Ty osiągniesz sukces. Dlatego tak ważne jest już teraz spojrzeć w przyszłość.

Jeżeli chcesz rozwinąć swoje umiejętności i osiągnąć sukces zawodowy – przejrzyj nasze oferty pracy.

Related posts