Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Stanowiska i role w zespole IT

Stanowiska i role w zespole IT

Kariera
Społeczność
Wszystkie
Zespoły IT

Większości ludzi zespół IT kojarzy się z programistami. I słusznie. Ale w zespole projektowym jest zdecydowanie więcej osób, a każda z nich pełni inną rolę. I nie wszystkie są bezpośrednio związane z programowaniem. Dla osoby, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z IT, różne role w zespole mogą być tajemnicą, a nie powinny! Warto wiedzieć, jakie stanowiska są w takim zespole, aby później móc zdecydować, którą ścieżkę kariery wybrać. Ten artykuł przybliży Ci role w projekcie IT, żebyś wiedział z kim i jak będziesz w przyszłości współpracował.

Role w zespole IT – nie tylko techniczne

Zacznijmy od tego, że zespół IT to nie tylko programiści. Wśród członków zespołu znajdują się też pracownicy, których zadania nie są związane z kodowaniem. Oczywiście posiadają oni mniej lub bardziej rozległą wiedzę o IT, aby móc wykonywać swoją pracę, ale pełnią inne funkcje. Przyjrzyjmy się więc najpierw właśnie tym rolom w zespole IT.

Project Manager

Występuje również pod nazwą „koordynator” lub „kierownik” projektu. Jak nazwa wskazuje – jego zadaniem jest zorganizowanie i „spięcie” całego projektu. Project Manager zarządza zadaniami, dokumentacją, przepływem informacji i odpowiada za komunikację wewnątrz zespołu oraz za komunikację z klientem. Dba też o pracowników w zespole i rozwiązuje wszelkie konflikty. Jeżeli masz jakieś pytania lub napotkałeś problem z danym zadaniem – to właśnie do Project Managera powinieneś się zgłosić.

Analityk biznesowy

Każdy projekt musi spełniać pewne wymagania biznesowe i osiągać cele danej firmy. Dlatego niezbędna jest współpraca zespołu IT ze stroną biznesowo-sprzedażową przedsiębiorstwa. Analityk biznesowy będzie istotnym wsparciem w trakcie wybierania rozwiązań, określania celów i pomoże nadać projektowi odpowiedni kierunek.

UI/UX Designer

Kiedyś na to stanowisko mówiło się po prostu „grafik”. Ostatnio następuje coraz większa specjalizacja i podział pracowników, którzy zajmują się projektem graficznym aplikacji. Zazwyczaj dzieli się je na dwie grupy pracowników: UI Designer’ów i UX Designer’ów. Pierwsza grupa zajmuje się tzw. User Interface, czyli wyglądem i projektem interfejsu użytkownika oraz identyfikacją wizualną. Natomiast UX Designerzy to grupa, która zajmuje się tzw. User Experience. Do ich zadań należy badanie ludzi z grupy docelowej, zbieranie informacji i ich analiza, a następnie zaprojektowanie ścieżek użytkowników. UX jest bardzo szeroką dziedziną, którą ciężko wyjaśnić, ale najważniejsze w niej jest podejście skupione na odbiorcy oprogramowania.

Role techniczne

Teraz przejdźmy do specjalistów, którzy kojarzą się nam dużo bardziej z programowaniem. Techniczne role w zespole to jednak nie tylko programiści. Poniżej znajdziesz opis najważniejszych ludzi i ich zadań po stronie technicznej projektu.

Architekt systemu

Jedna z najważniejszych osób w zespole to architekt systemu. Zwykle jest to najbardziej doświadczony programista, który będzie dbał o całokształt systemu, jakość kodu, wybierał technologie, rozwiązania i najlepsze narzędzia. Najczęściej to właśnie architekt bezpośrednio zarządza programistami w zespole. Do jego zadań należy też komunikacja z przyszłą administracją systemu – dzięki temu rozwiązania, które wybierze, będą odpowiadały przyszłym użytkownikom.

Programiści

Dusza całego zespołu. Serce projektu. Programiści. Zwykle programistyczne role w zespole dzielą się na konkretne specjalizacje. Każdy specjalista zajmuje się innym obszarem oprogramowania. Takich pracowników ciągle brakuje na rynku, a ich rola w projekcie jest nieoceniona. To oni przekładają język specyfikacji i dokumentacji na język zrozumiały dla komputera. Role w zespole programistów zwykle dzielą się na Frontend i Backend Developerów. Jedna z nich zajmuje się stroną oprogramowania, z którą interakcję prowadzi użytkownik, a druga odpowiada za logikę systemu, serwery i bazy danych. Z naszego doświadczenia wynika, że w zespole programistów należy łączyć Developerów o różnych poziomach doświadczenia – dzięki temu mniej doświadczeni mogą cały czas się uczyć, a bardziej doświadczeni rozwijają swoje umiejętności organizacyjne, komunikacyjne i przywódcze.

Testerzy

Bardzo ważną rolę w zespole pełnią też testerzy. Testowanie oprogramowania może odbywać się na różnych etapach produkcji i zwykle zależy to od konkretnego projektu lub firmy. Testy mają na celu wykrycie wszelkich błędów, słabości czy wad produktu, dzięki czemu można później podjąć działania, które rozwiążą zaistniałe problemy. Testowanie może być zadaniem różnych członków zespołu, czasem są to osobni testerzy, a czasem programiści. Wyróżnia się dwa rodzaje testów: manualne i automatyczne. Testerzy manualni ręcznie sprawdzają oprogramowanie, natomiast testerzy automatyczni tworzą specjalne skrypty lub programy, które automatyzują proces testów.

Warto pamiętać, że każdy zespół będzie opierał się na innej grupie pracowników i specjalistów w zależności od konkretnej sytuacji. Role przedstawione powyżej to najbardziej podstawowe stanowiska w projekcie IT. Najlepiej pracy w zespole można nauczyć się, cóż, pracując w zespole.

Jak zapewnić efektywność zespołu?

Choć z pozoru zapewnienie efektywności w zespole nie wydaje się mieć związku z jego członkami, to jednak jest to odpowiedzialność każdego pracownika, który bierze udział w projekcie. Odpowiednia współpraca w grupie projektowej jest jedną z najważniejszych rzeczy, które pozwolą na zakończenie projektu sukcesem. Ważne jest dbanie o odpowiednią komunikację oraz o odpowiednie zarządzanie zespołem. Wkład każdego pracownika w projekt jest inny, jednak jest to wysiłek grupowy, dlatego współpraca z innymi i zrozumienie ról w zespole projektowym jest niezmiernie istotne, jeśli chcemy pracować wydajnie i efektywnie.

Jeżeli chcesz zostać programistą zapisz się do darmowego programu C_school.

Related posts