Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Najpopularniejsze technologie na rynku IT w 2019

Najpopularniejsze technologie na rynku IT w 2019

C_school
Kariera
Społeczność
Wszystkie

Rynek IT cały czas się rozwija, pojawiają się nowe technologie, biblioteki i framework’i. Które języki programowania i framework’i są obecnie najpopularniejsze i dlaczego tak jest? Poniżej znajdziesz listę najpopularniejszych technologii na rynku IT.

JavaScript

JavaScript już od kilku lat stale odnotowuje wzrost popularności nie tylko wśród pracodawców, ale również wśród programistów. Dlaczego tak jest? JavaScript jest wspierany obecnie przez wszystkie przeglądarki i bardzo szeroko stosowany również w aplikacjach mobilnych. Coraz częściej wykorzystuje się go również w rozwiązaniach backend’owych. Dodatkowo, jest bardzo przyjazny początkującym i stosunkowo łatwy do opanowania.

Java

Chociaż istnieje od ponad 20 lat, nadal nie maleje zainteresowanie Javą. Ten język programowania jest również niesamowicie popularny, szczególnie w zastosowaniach biznesowych. Dodatkowo, ze względu na długi czas istnienia, dostępna jest ogromna baza wiedzy i zasobów, które ułatwiają pracę w tej technologii. Java jest tak popularna, ponieważ zapewnia stabilność, niezbędną w środowisku biznesowym. Podobnie jak JavaScript, jest ona również przyjazna początkującym.

.Net

.Net odnotował największy wzrost popularności w skali roku. Jest to framework opracowany przez firmę Microsoft, który nie jest związany z żadnym konkretnym językiem programowania i pozwala na pisanie programów w wielu różnych technologiach (np. na przykład C++/CLI, C#, F#). Dodatkowo, zastosowanie .Net pozwala na rozwiązanie rozmaitych problemów z API, poprzez zastosowanie rozwiązań podobnych do Javy. Microsoft udostępnia również rozbudowaną bazę wiedzy i darmowe środowisko open source.

Angular

Wspierany przez Google framework, który jest stosowany głównie w rozwiązaniach webowych i backendowych. Jego największą zaletą jest możliwość tworzenia aplikacji na różne urządzenia i platformy oraz świetna wydajność stworzonych produktów. Angular wspiera większość najważniejszych aplikacji Google i jest bardzo popularny wśród developerów.

Python

Python to język programowania o bardzo uniwersalnym charakterze. Jego popularność wynika z przejrzystości i klarowności struktur kodu źródłowego oraz licznych dostępnych bibliotekach standardowych. Dodatkowo, Python jest bardzo uniwersalnym językiem programowania o wielu zastosowaniach, a przez jego strukturę jest również przyjazny początkującym i łatwy w opanowaniu. Zapotrzebowanie na ten język programowania wśród pracodawców stale rośnie.

Node.js

Framework stworzony na początku 2009 roku jest obecnie wykorzystywany przez firmy takie jak Uber, IBM, Microsoft, LinkedIn oraz Netflix. Jest to technologia, która pozwala na tworzenie aplikacji napisanych w języku JavaScript, również po stronie serwerowej. Dzięki temu nie jest konieczne wykorzystywanie różnych technologii w różnych elementach aplikacji. Ze względu na duże ułatwienia jakie niesie ze sobą ta technologia jest ona niesamowicie popularna.

AngularJs

Podobnie jak Node.js, AngularJs jest oparty na technologii JavaScript. Jest to framework wspierany przez Google, który wdraża wzorzec Model View Controller do aplikacji webowych, aby ułatwić ich testowanie i kontrolowanie. Ze względu na to, rośnie zapotrzebowanie na niego wśród pracodawców, a tym samym zainteresowanie nim developerów. Tej technologii nie należy mylić z Angularem. Choć obie są wydane przez Google nie są ze sobą kompatybilne.

React

Jest to biblioteka technologii JavaScript, którą stosuje się do tworzenia interfejsów graficznych w aplikacjach internetowych. Obecnie korzystają z niej, między innymi, Netflix, PayPal i Walmart. W 2015 roku projekty z wykorzystaniem React.js należały do najpopularniejszych na platformie GitHub, a zainteresowanie tym framework’iem nadal nie spada. React.js nie należy mylić z React Native, ponieważ oba framework’i mają różne zastosowania.

Poza konkretnymi technologiami, istnieje również szereg specjalności developerów. Które z nich są najpopularniejsze? Najwięcej developerów wybiera backend, fullstack lub frontend.Do mniej popularnych należy testowanie oprogramowania, DevOps, mobile i support. Natomiast wśród pracodawców największym zainteresowaniem cieszą się specjalizacje project manager, frontend i tester oprogramowania. Istnieje tutaj pewien rozdźwięk, który powinien zmniejszyć się w najbliższych latach – developerzy szybko dostrzegają trendy rynkowe i szybko dostosowują się do zmian.

Wybór języka programowania dla danego produktu oraz wybór ścieżki kariery, w przypadku developerów, to bardzo ważne kwestie, na które składa się wiele czynników. Na naszą decyzję nie powinna wypływać popularność danego języka czy framework’u, natomiast warto „trzymać rękę na pulsie” i interesować się nowościami na rynku, ponieważ mogą one zaoferować wiele ułatwień i usprawnień w naszej pracy. Trendy w świecie IT powinny również ciekawić początkujących, którzy dopiero uczą się programowania i nie wiedzą od czego zacząć. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z IT, polecamy nasz post o tym jak zostać developerem. Pomoże Ci on wybrać język programowania i sposób nauki oraz przybliży Ci rynek IT.

Jeżeli chcesz zbudować swój produkt i potrzebujesz najwyższej klasy programistów, skontaktuj się z nami. Jeżeli jesteś developerem, przejrzyj nasze oferty pracy, a jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z IT – zaaplikuj do C_school.

Related posts