Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Jak feedback wpływa na rozwój osobisty w IT?

Jak feedback wpływa na rozwój osobisty w IT?

C_school
Kariera
Społeczność
Wszystkie
Zespoły IT

Kariera w IT, choć przyjemna i ekscytująca, jest jednak bardzo ambitna, a rozwój umiejętności i zdobywanie nowej wiedzy jest ważne nawet w przypadku Senior Developerów. Na początku kariery programisty (i nie tylko) szczególnie ważny jest feedback, czyli informacja zwrotna. Dlaczego więc feedback powinien być dla Ciebie ważny i jak wpłynie na Twój rozwój osobisty i rozwój Twoich umiejętności?

Rozmowy rekrutacyjne

O tym jak znaleźć pierwszą pracę w IT pisaliśmy już wcześniej. Wspominaliśmy tam, że znalezienie pierwszej pracy zawsze wiąże się z kilkoma porażkami – w końcu niewielu zdarza się dostać pracę „za pierwszym razem”. Ale zamiast traktować to jako porażki, zacznij traktować to jako okazję do rozwoju osobistego i zawodowego. Każda rozmowa rekrutacyjna to cenna lekcja. Jeżeli nie dostaniesz pracy, warto zapytać rekrutera co było przyczyną takiej decyzji. Może brakuje Ci umiejętności pracy w zespole? Jesteś zbyt mało komunikatywny? Albo masz zbyt małą pewność siebie i swoich umiejętności? Dzięki zbieraniu feedbacku od rekruterów będziesz lepiej przygotowany nie tylko do kolejnej rozmowy rekrutacyjnej, ale również do pracy w IT.

Szkolenia i kursy programowania

Zanim jednak zaczniesz szukać pracy w IT, musisz przecież nauczyć się programowania. O tym jak to zrobić pisaliśmy w naszym artykule „Jak zostać programistą i czy warto to zrobić?„. Wiele osób myśli, że informacja zwrotna zawsze wychodzi od przełożonych lub pracodawców. A to nieprawda. Zbieranie informacji zwrotnej powinno zacząć się dużo wcześniej! W przypadku ludzi, którzy decydują się na samodzielną naukę w domu, niestety, jest to dużo bardziej skomplikowana sprawa. Natomiast jeżeli zdecydowałeś się na kurs programowania, niezależnie od tego czy kurs jest stacjonarny czy online, koniecznie wykorzystaj tę okazję do zbierania jak najwięcej feedbacku! W przypadku C_school, nasi trenerzy na bieżąco omawiają z uczestnikami ich postęp i rozwój umiejętności. Poza tym, dzięki temu, że wykorzystujemy metodę peer to peer learning, informacje zwrotne dostaniesz również od innych uczestników, którzy są na tym samym poziomie zaawansowania. To pozwoli Ci dostrzec wszelkie braki wiedzy i wszelkie obszary, które musisz poprawić. Pamiętaj, że rozwój osobisty to nie tylko zdobywanie wiedzy technicznej. Ważny jest też rozwój tzw. „umiejętności miękkich”, czyli komunikacji, pracy zespołowej, organizacji pracy i zadań. Wszystkie te rzeczy są ważne, ponieważ często to właśnie umiejętności miękkie decydują o tym, który kandydat dostanie pracę.

Pierwsza praca

Pierwsza praca to prawdziwa okazja do rozwoju osobistego! Możesz zebrać masę informacji zwrotnej od przełożonych, współpracowników, starszych Developerów. W większości, istnieje też coś takiego jak „okres próbny”. Dla pracodawcy to test Twoich umiejętności, a dla Ciebie świetna okazja do rozwoju. Koniecznie staraj się omawiać swoje błędy i osiągnięcia, nie tylko z przełożonymi, ale również z kolegami w pracy. Dzięki temu zbierzesz mnóstwo wartościowego feedbacku, nie tylko odnośnie Twoich umiejętności technicznych, ale również współpracy i komunikacji z innymi. Ważne jest, abyś nauczył się nie tylko przyjmować krytykę, ale również ją dawać. Zwracaj uwagę na to, aby była ona konstruktywna i wartościowa dla innych. Twój rozwój osobisty zależy w dużej mierze właśnie od tego, jakie porady dostaniesz i w jaki sposób zostaną Ci one przekazane. Dlatego zacznij zwracać uwagę na rady i wskazówki, które dostajesz i staraj się odróżniać te konstruktywne i wartościowe, od tych, które nie pomogą Ci w rozwoju osobistym.

Większość projektów IT jest prowadzonych w metodykach Agile (z ang. ‚zwinnych’), najczęściej z wykorzystaniem metodologii SCRUM. Zakłada ona pracę w krótkich iteracjach (tygodniowych lub dwutygodniowych) oraz codzienne podsumowania i podsumowania na koniec każdej iteracji. Wykorzystuj każde z takich spotkań do własnego rozwoju osobistego i wspomagania innych w ich rozwoju! Zbieraj informacje na temat swoich błędów, dowiedz się co możesz zmienić, poprawić, a czego lepiej nie robić. Dzięki temu rozwijasz się nie tylko Ty, ale również reszta Twojego zespołu i razem będziecie tworzyć świetne projekty!

Wsparcie doświadczonych kolegów

Jako początkujący programista musisz starać się wykorzystywać wiedzę i doświadczenie swoich kolegów. W pracy spotkasz się z osobami, które, tak samo jak Ty, kiedyś zaczynały swoją karierę w IT i na pewno będą w stanie wiele Ci pomóc. Zadawaj jak najwięcej pytań, proś o porady lub o Code Review. Code Review polega na tym, że bardziej doświadczony programista sprawdzi Twój kod w poszukiwaniu błędów – to świetna okazja do nauki i rozwoju osobistego! Jeżeli napotkasz w czasie pracy problem – koniecznie zapytaj znajomego z pracy, jak można go rozwiązać. W końcu on też pewnie spotkał się z podobną przeszkodą w swoim życiu. Dzięki temu odkryjesz nowe rozwiązania i sposoby na jeszcze lepsze programowanie!

Praktyka i doświadczenie, a rozwój osobisty

Właściwie wszystkie umiejętności, których próbujemy się nauczyć w naszym życiu, wymagają czasu na ich opanowanie. Tak samo jest z programowaniem. Twój rozwój to przede wszystkim czas i praktyka. Wykorzystuj każdą możliwą okazję do doskonalenia siebie i swoich umiejętności, ucz się cały czas korzystając ze źródeł dostępnych online (np. YouTube, StackOverflow), bierz udział w wydarzeniach branżowych. Rozwój osobisty to wymagający proces, którego efekty przyniosą Ci satysfakcję z pracy, pewność siebie i swoich umiejętności oraz pozwolą Ci wejść na następny poziom Twojej kariery jako programista.

Więc – nie czekaj dłużej! Zacznij swój rozwój osobisty już dziś. Zapisz się do darmowego programu C_school

Related posts