Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Pierwsza praca w IT – poradnik

Pierwsza praca w IT – poradnik

C_school
Kariera
Społeczność
Wszystkie

Programowanie to ostatnio coraz bardziej popularny temat, bardzo dużo osób decyduje się na rozpoczęcie pracy w IT.  Jednak na początku Twojej ścieżki zawodowej, jako Junior Developer, znalezienie pierwszej pracy w IT może sprawić Ci problem. Ten poradnik pomoże Ci przygotować się do procesu szukania pracy oraz podsunie Ci kilka ważnych wskazówek, dzięki którym szukanie pracy nie będzie koszmarem.

Trudne początki

Zanim zaczniesz poszukiwania pracy musisz zdobyć niezbędne umiejętności. Programowanie nie jest łatwe i wymaga włożenia w naukę dużo czasu, ale dla osób z odpowiednimi predyspozycjami jest zdecydowanie przyjemne i ekscytujące. W naszym poprzednim artykule możesz przeczytać jakie umiejętności powinien posiadać każdy dobry programista. Dwie najważniejsze „grupy” umiejętności to kompetencje techniczne (znajomość języków programowania, narzędzi, framework’ów itd.) oraz tzw. „umiejętności miękkie”, czyli umiejętność pracy zespołowej, komunikacja, organizacja pracy. Z naszego doświadczenia wynika, że to właśnie osobowość i umiejętności miękkie są często czynnikiem decydującym o zatrudnieniu danego kandydata.

Praca w IT bez doświadczenia

W jednym z naszych poprzednich artykułów rozważaliśmy już czy praca dla programisty bez doświadczenia jest w ogóle możliwa. Zacznijmy od tego, że tak, oczywiście jest to możliwe. Obecnie, na rynku IT występuje ogromny deficyt programistów, a zapotrzebowanie na takich pracowników wśród pracodawców jest ogromne. Dodatkowo, Juniorzy wnoszą bardzo dużą wartość do zespołu, ponieważ dzięki nim bardziej doświadczeni programiści mogą rozwijać swoje zdolności przywódcze. Nie musisz też mieć skończonych studiów ani żadnych kursów (choć oczywiście, dobry kurs programowania, na pewno pomoże). Najważniejsze są Twoje umiejętności – bardzo dużo programistów jest samoukami i wszystkiego uczyli się od zera w domu. Zanim jednak zaczniesz przeglądać oferty pracy musisz się odpowiednio przygotować. Co możesz zrobić, żeby zwiększyć szansę na zainteresowanie pracodawcy?

Profil na LinkedIn

LinkedIn to największy zawodowy serwis społecznościowy na świecie. Korzystają z niego setki tysięcy firm oraz ponad 600 milionów użytkowników. To oznacza, że łatwiej będzie Ci znaleźć pracę, jeśli będziesz miał tam profil. Co więcej, w profilu na LinkedIn możesz zawrzeć znacznie więcej informacji, które przekonają do Ciebie pracodawcę np. linki, zdjęcia, a nawet filmy. Dzięki temu świetnie zaprezentujesz swoje projekty, niezależnie od tego czy były one robione dla zabawy, czy w ramach pracy. A jeśli już o projektach mowa – w profilu koniecznie umieść i dokładnie opisz wszystko, co zbudowałeś wraz z linkiem do profilu na GitHub (o którym więcej za chwilę). Dzięki temu pokażesz pracodawcy, że programowanie to naprawdę Twoja pasja oraz będzie on mógł poznać Twoje zainteresowania (nie tylko te związane z technologią). Opisz również wszystkie poprzednie doświadczenia i technologie jakie znasz.

Profil na GitHub

GitHub to największa platforma do przechowywania, testowania i kontroli wersji kodu. Ta ogromna społeczność Developerów jest nie tylko źródłem wiedzy i inspiracji, ale pomoże Ci również zdobyć pierwszą pracę w IT. GitHub jest miejscem, w którym rekruterzy będą mogli zobaczyć Twoje projekty wraz z ich kodem źródłowym. To, wbrew pozorom, może im powiedzieć bardzo dużo. Jeśli cały czas się uczysz, poprawiasz swoje umiejętności i ulepszasz pisany kod, poznajesz nowe technologie – rekruter na pewno zauważy zmiany w każdej kolejnej wersji kodu. Warto mieć profil na GitHub, ponieważ obecnie, przynajmniej w branży IT, jest on traktowany jako CV i niemal każdy Developer korzysta z tej platformy.

Szukanie pierwszej pracy w IT

Masz już świetnie profile na LinkedIn i GitHub… co dalej? Czas na przeglądanie ofert dostępnych na rynku pracy. Niezależnie, czy będziesz szukał ich na specjalistycznych portalach internetowych czy też na Facebook’u lub LinkedIn, musisz odpowiednio do tego podejść. Przede wszystkim – nie poddawaj się. Zanim znajdziesz idealnego pracodawcę może minąć trochę czasu. Potraktuj to jako możliwość lepszego przygotowania się do pracy. Zaaplikuj nawet do firm, które nieszczególnie Cię interesują, chociażby po to, żeby zobaczyć jak wygląda rozmowa rekrutacyjna. Bądź otwarty na nowe możliwości i zawsze staraj się pokazać, że programowanie to naprawdę Twoja pasja. Możesz też, zamiast szukać ogłoszeń, napisać bezpośrednio (np. na LinkedIn) do rekrutera z danej firmy, która Cię interesuje. To zwiększy zainteresowanie Twoją osobą, a tym samym zwiększy Twoje szanse na zatrudnienie!

Rozmowa rekrutacyjna

Zanim znajdziesz pierwszą pracę w IT będziesz musiał przejść co najmniej jedną rozmowę rekrutacyjną (a prawdopodobnie więcej niż jedną). Rozmowa jest nie tylko sprawdzeniem Twoich kompetencji i wiedzy technicznej, ale ma również na celu ocenienie Twojej osobowości i umiejętności miękkich. Coś, czym możesz wyróżnić się od innych kandydatów, to chęć i gotowość do nauki i rozwoju. Przyznaj, że dopiero zaczynasz swoją karierę i zależy Ci na tym, żeby ta praca jak najwięcej Cię nauczyła. Programista bez doświadczenia nie jest w stanie wykonać wielu zadań samodzielnie, musisz więc przekonać pracodawcę, że warto właśnie w Ciebie i Twój rozwój zainwestować czas i pieniądze.

Zwykle, rekrutacja IT jest dwuetapowa. Pierwszy etap to zwykła rozmowa z tradycyjnym rekruterem, a drugi to sprawdzenie Twoich umiejętności technicznych. Zwykle odbywa się to w formie testu, rozmowy z doświadczonym Developerem lub zadania do wykonania. Niezależnie od formy – postaraj się zawsze pozytywnie podchodzić do napotkanych problemów, szukać rozwiązań i nowych możliwości. To pokaże pracodawcy, że będzie z Ciebie świetny programista!

Jak zacząć pracę w IT?

Gdy już znajdziesz swoją pierwszą pracę w branży informatycznej przyjdzie czas na zapoznanie się z tą pracą, poznanie nowych technologii oraz procesów budowania oprogramowania. Niezależnie od tego czy Twoją technologią jest Python, PHP, JavaScript, Java lub inna, praca jako programista to przede wszystkim intensywna nauka. I to nie tylko w pierwszej pracy. Praca w IT w ogóle wymaga ciągłego udoskonalania się i rozwijania swoich umiejętności, ponieważ rynek rozwija się w niesamowicie szybkim tempie i konieczne jest, abyś mógł nadążać za wszelkimi nowinkami technologicznymi. Pamiętaj, że praca ta jest też niesamowicie przyjemna i ekscytująca oraz daje niesamowite możliwości rozwoju. To chyba jedyna praca, która pozwala już w dwa lata zwiększyć wynagrodzenie aż o 50%.

Jeżeli czujesz, że praca programisty jest dla Ciebie i jesteś gotowy zacząć swoją przygodę z programowaniem – zapisz się do C_school.

Related posts