Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Różnorodność w zespole IT – dlaczego jest ważna?

Różnorodność w zespole IT – dlaczego jest ważna?

Kariera
Społeczność
Wszystkie
Zespoły IT

Istnieje błędne przekonanie, że zatrudnienie Senior Developera rozwiąże wszystkie nasze problemy, a taki Developer świetnie poradzi sobie z całym projektem. Nasze doświadczenie pokazuje, że o ile Senior Developerzy są ważną częścią zespołu, to dużo bardziej efektywne i lepsze dla zespołu jest połączenie różnych poziomów doświadczenia i umiejętności. Dlaczego? Przeczytaj nasz artykuł, aby się dowiedzieć!

Lepszy podział zadań i organizacja pracy

Wydawać by się mogło, że zatrudnianie Junior Developerów to strata czasu i funduszy. Ale zespół, który składa się z Junior, Mid i Senior programistów będzie dużo bardziej efektywny niż zespół składający się z samych Seniorów. Dzięki temu, że w zespole mamy połączenie różnych poziomów doświadczenia, dużo lepiej można podzielić zadania i zorganizować pracę. Junior Developerzy mogą skupić się na mniej ważnych zadaniach, które mogą samodzielnie wykonać, natomiast Senior Developerzy mogą bez przeszkód zająć się bardziej wymagającymi funkcjonalnościami. Dzięki temu nie marnuje się potencjał ani Juniora, ani Seniora, ponieważ oboje zajmują się czymś, co stanowi dla nich wyzwanie. Taka organizacja pracy jest niesamowicie skuteczna i pozwala na szybsze realizowanie projektów.

Podejmowanie lepszych decyzji

Zespół, który łączy różne doświadczenia, umiejętności i kompetencje, będzie w stanie podejmować lepsze decyzje, niż zespół jednorodny. Różnorodność punktów widzenia i perspektyw sprawi, że podejmowane decyzje będą dostosowane do różnych potrzeb. Taki zespół będzie dużo bardziej kreatywny, a proponowane przez niego rozwiązania będą bardziej innowacyjne i lepiej dostosowane do potrzeb projektu, niż rozwiązania, które proponowałby zespół składający się np. z samych Senior Developerów. Co więcej, połączenie różnych umiejętności nie tylko technicznych, ale również miękkich, jest czymś, co korzystnie wpływa na pracę całego zespołu.

Rozwój całego zespołu

“Ale przecież Senior będzie musiał uczyć Juniora… i marnować czas”. Często to słyszymy. Ale to nie jest tak, że Junior nic nie umie. Odpowiednio wyszkolony, będzie bardzo samodzielny w mniejszych zadaniach. Natomiast współpraca z Senior Developerem jest korzystna dla obu stron. Junior rozwinie swoje umiejętności, pozna nowe rozwiązania i nauczy się samodzielnie realizować zadania. Senior natomiast uporządkuje swoją wiedzę, zdobędzie umiejętności przywódcze, rozwinie swoje zdolności komunikacyjne i nauczy się jeszcze lepiej organizować pracę. Połączenie różnorodnych programistów w zespole zapewnia, że zespół będzie się cały czas rozwijał (a wraz z nim Twoje projekty). To z kolei znacząco wpłynie na motywację i zaangażowanie zespołu, a tym samym na jego stabilność, efektywność i wydajność. A przecież na tym nam zależy.

Jak zbudować zespół o różnorodnych kompetencjach?

Skompletowanie zespołu to pierwsze wyzwanie. Kolejnym będzie wdrożenie nowych pracowników. Przeczytaj nasze artykuły o tym, jak powinna wyglądać skuteczna rekrutacja w IT oraz jak przeprowadzić onboarding w IT. Znajdziesz w nich przydatne porady i wskazówki, jak osiągnąć sukces budując kompetentny i dopasowany zespół IT. Możesz też skrócić czas rekrutacji i onboardingu – skontaktuj się z nami, a my zbudujemy Twój dedykowany zespół w 10 dni.

Related posts