Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Szkolenie programistów – jak zatrzymać najlepszych pracowników?

Szkolenie programistów – jak zatrzymać najlepszych pracowników?

Kariera
Społeczność
Wszystkie
Zespoły IT

W cały czas rozwijającej się branży IT, programiści muszą zawsze zdobywać nowe umiejętności i stale zwiększać swoją wiedzę. Jednak nie jest to dla nich przymus – większości programistów bardzo zależy na możliwościach rozwoju w pracy i chcą oni cały czas się uczyć, poznawać nowe technologie i rozwiązania. Aż 60% Senior Developerów i 80% Junior Developerów wskazało, że możliwości rozwoju to dla nich kluczowy czynnik przy wyborze pracy. Jak więc wykorzystać szkolenia i kursy oraz inne formy nauki, żeby zatrzymać najlepszych pracowników i zwiększyć ich motywację i zaangażowanie?

Dlaczego rozwój osobisty w IT jest tak ważny?

Zacznijmy od tego, dlaczego właściwie Developerom tak zależy na możliwościach rozwoju w pracy. Co może być dla wielu szokujące – możliwości rozwoju są ważniejsze nawet od wynagrodzenia. Dlaczego tak jest? Po pierwsze, sam w sobie rynek wymaga od programistów, żeby zawsze trzymali rękę na pulsie i byli na bieżąco z nowościami w branży. Po drugie, natura programistów jest taka, że chcą się uczyć i rozwijać. Wielu z nich samodzielnie rozpoczyna naukę programowania i kształci się w domu. Są to po prostu ludzie, którzy chcą się rozwijać, lubią się uczyć, a w pracy oczekują ambitnych projektów, wyzwań i świetnych współpracowników.

Z perspektywy pracodawcy rozwój programistów również ma duże znaczenie. Istnieje na ten temat pewna anegdota branżowa. Rozmawia ze sobą dwóch CEO, jeden pyta drugiego “Po co inwestować w rozwój pracowników? A co jeśli odejdą?”, a ten odpowiada mu “A co jeśli zostaną?”. To doskonale obrazuje, jakie mogą być konsekwencje zaniedbania rozwoju pracowników. Po pierwsze – każdemu pracodawcy powinno zależeć na zatrudnianiu jak najlepszych pracowników. A po drugie, jak pokazują badania, programiści nie chcą pracować w miejscach, które nie stawiają na ich rozwój. Oferowanie im kursów, szkoleń, warsztatów i innych form poszerzania swojej wiedzy jest kluczowe, jeżeli chcemy utrzymać motywację i zaangażowanie, a także efektywność najlepszych Developerów..

Nie tylko szkolenia techniczne

Chociaż rozwijanie umiejętności technicznych, poznawanie nowych technologii i rozwiązań jest, oczywiście, niezmiernie ważne – programiści oczekują również, że pracodawca będzie rozwijał ich umiejętności miękkie. Programista, który umie znacznie więcej niż “tylko pisać kod”, umie organizować pracę, zarządzać zespołem, motywować, komunikować się z klientami, to programista, który wniesie ogromną wartość do każdego projektu, nad którym będzie pracował. Dlatego poza szkoleniami i kursami technicznymi koniecznie trzeba zadbać o rozwój umiejętności miękkich programistów. Dobrze sprawdzą się tutaj warsztaty lub wydarzenia branżowe, podczas których uczestnicy rozwiną swoje zdolności komunikacyjne, pracy zespołowej, kreatywnego myślenia i rozwiązywania problemów.

Łączenie programistów z biznesem

Gdyby się nad tym zastanowić, programiści to idealni kandydaci do podejmowania świetnych decyzji biznesowych – logicznie, racjonalnie myślą, biorą pod uwagę różne scenariusze. Dodatkowo, to oni kreują rozwiązania, które później mają wspierać rozwój biznesu. Dlatego warto w rozwoju programistów położyć nacisk na łączenie ich kompetencji technicznych z biznesem. Dzięki temu programiści będą lepiej dobierać rozwiązania w taki sposób, aby były nie tylko funkcjonalne technicznie, ale również odpowiadały na potrzeby i cele biznesowe danej firmy. Warto też rozwijać umiejętności negocjacyjne i managerskie programistów – dzięki temu staną się oni liderami wydajnych zespołów IT w naszej firmie.

Jaką formę szkoleń wybrać?

Warto skupić się na obszarach rozwoju, które wspomnieliśmy powyżej. Jednak ważne jest też wybrać odpowiednią formę szkoleń. Czy mają to być szkolenia tradycyjne, online, a może w formie warsztatów? Ta decyzja zależy w dużej mierze od charakteru programistów w Twojej firmie. W Connectis, łączymy wiele różnych metod, ponieważ zatrudniamy programistów zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie, dlatego staramy się oferować takie możliwości rozwoju, z których będzie mógł skorzystać każdy z naszych 3050 Developerów. Z naszego doświadczenia wynika, że najpopularniejsze sposoby poszerzania swojej wiedzy to tradycyjne szkolenia w formie wykładów, wydarzenia branżowe oraz kursy na naszej platformie e-learningowej. W zależności od indywidualnych potrzeb Twoich programistów zaproponuj im satysfakcjonujące ich możliwości rozwoju. Najlepiej jest po prostu zapytać – czego oczekują pracownicy, co ich interesuje i w jakim kierunku chcieliby się rozwijać. Komunikacja jest kluczowa, aby zaoferowane możliwości rozwoju pozytywnie wpłynęły na nasze zespoły i pozwoliły nam na zatrzymanie najlepszych pracowników.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w znalezieniu najwyższej klasy programistów – skontaktuj się z nami. Zbudujemy zespół dopasowany do Twoich potrzeb.

Related posts