Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Jak zostać programistą Backend?

Jak zostać programistą Backend?

C_school
Kariera
Społeczność
Wszystkie

Kiedyś programista zajmował się wszystkim: zakodowaniem od A do Z, testowaniem, a nawet projektem graficznym. Obecnie, programiści specjalizują się w różnych obszarach i technologiach. Jedną z tych specjalizacji jest Backend Developer. Kim jest, czym się zajmuje i jak zostać Backend Developerem?

Kim jest i czym zajmuje się Backend Developer?

Każde oprogramowanie dzieli się na dwie “strony” – Frontend i Backend. Pierwsza z nich to wszystko, co widzi użytkownik. Natomiast Backend to logika, mechanizm, który stoi za oprogramowaniem i przetwarza działania, które wykonuje użytkownik. W dużym uproszczeniu – Frontend odpowiada za przycisk, który kliknie użytkownik, a Backend za to, co spowoduje kliknięcie tego przycisku.

Backend Developer zajmuje się więc stworzeniem rdzenia oprogramowania, logiki i zasad jego działania. W zależności od rodzaju oprogramowania istnieją różne ścieżki kariery i możliwości zawodowe.

Jak zostać Backend Developerem?

Podobnie jak w przypadku każdego Developera, wszystko rozpoczyna się od nauki. Nauka programowania nie jest łatwa, ale dla osób, które posiadają odpowiednie predyspozycje jest niesamowicie satysfakcjonująca. Jeżeli myślisz analitycznie, lubisz rozwiązywać problemy i łamigłówki – kariera programisty to świetny wybór dla Ciebie! Jako programiści świetnie sprawdzają się również osoby, które mają talent do nauki języków. W końcu nauka języka programowania jest bardzo podobna do nauki języka obcego.

Nauka samodzielna czy szkoła programowania?

Zdecydowana większość Developerów rozpoczyna swoją przygodę z programowaniem samodzielnie, a aż 77% z nich wybiera Backend! Jak zdecydować, czy uczyć się w domu czy skorzystać z usług szkoły programowania?

Przede wszystkim, szkoły i kursy programowania zwykle są płatne. Szczególnie dla początkujących, może to stanowić duży problem, ponieważ ceny kursów są wysokie. Natomiast dużą zaletą nauki w szkole programowania jest wsparcie bardziej doświadczonych mentorów, na które nie możemy liczyć ucząc się w domu. Nauka w szkole programowania zapewnia też, że będziemy stale otrzymywali informację zwrotną na temat naszych postępów oraz rzeczy, nad którymi trzeba jeszcze popracować. 

Jeżeli jednak uważasz, że poradzisz sobie samodzielnie – możesz nauczyć się programowania w domu. Jest to bardziej wymagające niż nauka w szkole programowania, ale daje Ci również pełną swobodę. Możesz wybrać kiedy i gdzie chcesz się uczyć oraz zdecydować, które metody nauki są dla Ciebie najlepsze. Większość Developerów rozpoczyna od pisania prostych aplikacji w danym języku programowania. Żeby to zrobić możesz wykorzystać strony takie jak YouTube, StackOverflow czy GitHub. Na każdej z nich znajdziesz przydatne poradniki oraz dokładne instrukcje w jaki sposób, krok po kroku, stworzyć pierwszą aplikację.

Niezależnie od metody nauki, którą wybierzesz, musisz przygotować się na to, że zanim będziesz płynnie i swobodnie poruszał się w danym języku programowania, minie trochę czasu. Nauka programowania jest wymagająca i czasochłonna, ale późniejsza praca zawodowa wynagrodzi Ci włożony trud!

Wybór technologii

Kolejną decyzją, którą musi podjąć przyszły Backend Developer jest wybór technologii, w której się wyspecjalizuje. Podejmując tę decyzję warto pamiętać, że większość Developerów nie ogranicza się do jednej technologii, więc Twoja pierwsza nie musi być Twoją ostatnią. Niestety, decyzja, który język programowania wybrać, jest zwykle trudna, ponieważ jako początkujący nie znasz specyfiki danej technologii, jej wyzwań i zastosowań. Jak więc podjąć tę decyzję?

 

“Wszystkim początkującym polecam zacząć od zastanowienia się nad czym chcieliby pracować. Czy będą to aplikacje desktopowe, strony internetowe albo może aplikacje mobilne? Na podstawie odpowiedzi można łatwo zdecydować się, na której technologii się skupić. Jeżeli interesują nas strony internetowe możemy zdecydować się np. na Pythona.”

– Krystian Stefańczyk, Trener w C_school

 

Najlepiej “dopasować”  technologię do naszych zainteresowań. Jeżeli chciałbyś w przyszłości pracować nad aplikacjami mobilnymi dobrym wyborem będzie Java lub PHP. Dokonując wyboru w ten sposób, masz pewność, że będziesz uczył się tego, co Cię interesuje.

Innym sposobem jest zdecydowanie się na jedną z popularnych technologii, na którą jest duże zapotrzebowanie wśród pracodawców. Obecnie jest to głównie Java, JavaScript i Python. Wszystkie trzy są relatywnie łatwe do nauczenia się i mają szerokie zastosowania. Dla początkujących szczególnie polecana jest Java, ponieważ jest to jeden z bardziej rozwiniętych języków programowania, więc znajdziesz wiele źródeł, które pomogą Ci w nauce. 

Nauka, nauka i jeszcze raz nauka!

Gdy podejmiesz już trudne decyzje dotyczące kierunku Twojej nauki przychodzi czas (dużo czasu!) na naukę. Prawda jest taka, że Developerzy nigdy nie przestają się uczyć. Nawet ci najbardziej doświadczeni stale uczą się nowych technologii i zawsze są na bieżąco z trendami w branży. Nie martw się, jeżeli po nauczeniu się danej rzeczy okaże się, że musisz nauczyć się pięciu kolejnych – na tym polega urok pracy Developera. Zawsze jest coś nowego do odkrycia i nowe technologie do poznania!

Jak dostać pierwszą pracę jako Backend Developer?

Znalezienie pierwszej pracy w IT bez doświadczenia nie jest łatwym zadaniem. Ale nie jest to niemożliwe! Większość pracodawców, podczas rekrutacji na stanowiska Juniorskie, zwraca uwagę głównie na osobowość i umiejętności miękkie, bardziej niż na doświadczenie.

Zanim znajdziesz idealnego pracodawcę może minąć trochę czasu. Potraktuj to jako możliwość lepszego przygotowania się do pracy. Zaaplikuj nawet do firm, które nieszczególnie Cię interesują, chociażby po to, żeby zobaczyć jak wygląda rozmowa rekrutacyjna. Bądź otwarty na nowe możliwości i zawsze staraj się pokazać, że programowanie to naprawdę Twoja pasja. Możesz też, zamiast szukać ogłoszeń, napisać bezpośrednio (np. na LinkedIn) do rekrutera z danej firmy, która Cię interesuje. To zwiększy zainteresowanie Twoją osobą, a tym samym zwiększy Twoje szanse na zatrudnienie!

Rozmowa rekrutacyjna

Zwykle, rekrutacja IT jest dwuetapowa. Pierwszy etap to zwykła rozmowa z tradycyjnym rekruterem, a drugi to sprawdzenie Twoich umiejętności technicznych. Zwykle odbywa się to w formie testu, rozmowy z doświadczonym Developerem lub zadania do wykonania. Niezależnie od formy – postaraj się zawsze pozytywnie podchodzić do napotkanych problemów, szukać rozwiązań i nowych możliwości. To pokaże pracodawcy, że będzie z Ciebie świetny programista! Przyznaj, że dopiero zaczynasz swoją karierę i zależy Ci na tym, żeby ta praca jak najwięcej Cię nauczyła. Programista bez doświadczenia nie jest w stanie wykonać wielu zadań samodzielnie, musisz więc przekonać pracodawcę, że warto właśnie w Ciebie i Twój rozwój zainwestować czas i pieniądze.

Zostanie programistą nie jest łatwe, ale praca Developera jest niesamowicie satysfakcjonująca, dlatego nie poddawaj się! Jeżeli dopiero zaczynasz naukę – zaaplikuj do C_school.

Related posts