Utrzymanie motywacji w zespole jest jednym z kluczy do sukcesu projektu. Każdy zespół ma inne potrzeby, jednak w branży IT można wyróżnić kluczowe czynniki, które podniosą zadowolenie i satysfakcję pracowników. Jak motywować pracowników w zespole IT? Zebraliśmy dobre praktyki z naszych zespołów developerskich i przeanalizowaliśmy dane z raportów, żeby pomóc Ci lepiej wykorzystywać potencjał Twoich pracowników.

Poznaj swoich pracowników

Żeby zaspokoić potrzeby Twoich programistów i w efekcie zwiększyć efektywność ich pracy, musisz ich najpierw poznać. Zrozumieć jak się uczą, jak pracują i co jest dla nich ważne.

Według badań HackerRank z 2018 roku, ponad 50% developerów uczyła się programowania w szkole i samodzielnie, a około 30% uczyła się całkowicie samodzielnie. Oznacza to, że szkoły wyższe (w przeciwieństwie do zaawansowanych programów developerskich np. C_school) nie zapewniają wystarczającej edukacji w obszarze technologii, na które jest zapotrzebowanie. Oznacza to również, że programiści skutecznie i szybko się uczą, a dodatkowo cały czas szukają nowych możliwości rozwoju. Większość developerów do nauki wykorzystuje coraz częściej serwisy internetowe typu: YouTube, Udemy, Pluralsight i wiele innych.

Te same badania pokazały, że większość programistów chce nauczyć się Javy, JavaScript i Pythona, ponieważ na te języki jest obecnie duże zapotrzebowanie wśród pracodawców. Niestety nie są to języki, na które uczelnie kładą wystarczający nacisk.

Czego oczekuje programista od pracodawcy?

Od wielu lat zbieramy dane na temat tego, czego oczekują programiści od swoich pracodawców i jakie potrzeby są dla nich priorytetowe. Zapoznanie się z poniższą listą pozwoli Ci wprowadzić niezbędne zmiany, aby podnieść wydajność Twoich pracowników.

1. Możliwości ciągłego rozwoju i uczenia się

Potrzeba ciągłego rozwijania się i zgłębiania nowych technologii została wskazana jako najważniejsza przez prawie 60% wszystkich badanych programistów w raporcie Student Developer Report 2018.. Dlatego dbając o motywację zespołu zadbaj, aby ich kompetencje były odpowiednio dostosowane do zadań, a zespoły łączyły pracowników o różnych doświadczeniach i kompetencjach tak, aby mogli uczyć się od siebie nawzajem i ciągle rozwijać, co w efekcie zmotywuje ich do lepszej, bardziej efektywnej pracy.

2. Równowagi pomiędzy pracą, a życiem prywatnym

Na drugim miejscu znajduje się tzw. „work-life balance”. Pojęcie dość popularne w ostatnim czasie, również wśród programistów. 52% developerów wskazuje je jako kolejną kluczową potrzebę. Programistom zależy przede wszystkim na możliwości pracy zdalnej i elastycznych godzinach pracy, które mogą dostosować do swojego stylu życia. Biorąc pod uwagę charakter ich pracy, takie rozwiązanie stanowi dla nich duże ułatwienie. Z perspektywy pracodawcy warto więc zadbać o utrzymanie równowagi pomiędzy pracą, a życiem prywatnym, przykładowo proponując dodatki sportowe.

3. Wyzwań i skomplikowanych problemów

Developerzy lubią wyzwania i uważają, że czynią one pracę przyjemniejszą. Im ciekawsze problemy pojawiają się w pracy tym bardziej zaangażowani są oni w projekt i tym chętniej nad nim pracują.W przypadku tej potrzeby również istotne jest odpowiednie dopasowanie kompetencji do zadań i członków zespołu tak, aby praca nad projektami stanowiła dla nich wyzwanie i pozwalała na ciągłą naukę. Sytuacja, kiedy programista ma wykonywać zadania zbyt proste sprawi, że straci on motywację i satysfakcję ze swojej pracy. Odpowiednie rozdzielanie zadań pomoże uniknąć zbyt dużej rotacji pracowników.

4. Świetnych współpracowników

Kolejną rzeczą, którą programiści wskazują jako ważną dla nich w codziennej pracy są współpracownicy. Developerzy przywiązują dużą wagę do ludzi, z którymi pracują i chcą pracować w ciekawym i, przede wszystkim, kompetentnym zespole. Wynika to z ich potrzeby ciągłego uczenia się i rozwoju – w otoczeniu doświadczonych i ambitnych kolegów łatwiej im zdobywać nowe doświadczenia i poznawać nowe technologie. Mogą też dzielić się zadaniami między sobą. Współpracownicy bardzo często są czynnikiem decydującym o tym, czy dobrze się nam pracuje. Nasze doświadczenie w budowaniu zespołów IT pokazuje, jak ważne jest branie pod uwagę różnych osobowości i odpowiednie dopasowanie ich w obrębie zespołu. Jeśli zadbamy o jak najlepsze dopasowanie członków zespołu, będzie on zmotywowany przez cały czas trwania projektu, a Twoi pracownicy chętnie będą przychodzili do pracy.

Motywowanie pracowników kluczem do sukcesu

Connectis od wielu lat zatrudnia programistów i buduje stabilne, efektywne zespoły. Nasze doświadczenie pokazuje, jak ważne jest utrzymanie motywacji pracowników przez cały czas trwania projektu. Istnieją różne sposoby motywowania pracowników, ważne jest też zaspokajanie indywidualnych potrzeb każdego członka zespołu. Wymienione powyżej oczekiwania są najważniejsze z punktu widzenia programistów i zaspokojenie ich powinno być priorytetem każdej firmy, która zatrudnia developerów.

Co mówią zadowoleni programiści?

Motywowanie pracowników jest dla nas niezmiernie istotne, dlatego dbamy o zadowolenie zatrudnianych developerów. Co mówią o swojej pracy Ania i Marek – developerzy w Connectis?

„Pracuję jako programistka w Connectis od wielu lat i miałam okazję pracować przy wielu super projektach. Poza rozwojem umysłowym, Connectis oferuje nam też możliwość rozwoju fizycznego– 2 razy w tygodniu chodzę z resztą zespołu na zajęcia sportowe z fantastycznym trenerem!”

-Ania, Java Developer

„Pracę w Connectis zacząłem 2 lata temu. To, co lubię w swojej pracy najbardziej to zespół, z którym pracuję. Cały czas uczę się czegoś nowego i nie czuję się głupio zadając pytania i popełniając błędy.

-Marek, .Net Developer

Jak sprawdzić czy pracownicy są zadowoleni?

Kontrolowanie poziomu zadowolenia pracowników jest bardzo istotne. Pozwala na dostrzeżenie bieżących problemów i wprowadzanie niezbędnych usprawnień. Na co warto zwrócić uwagę przy ocenie poziomu zadowolenia pracowników?

Jednym z najważniejszych wyznaczników zadowolenia jest efektywność pracy. Zadowolony pracownik jest bardziej zmotywowany, a tym samym bardziej efektywny. Badania przeprowadzone przez Bulldogjob pokazują, że większość programistów jest zadowolona ze swojej pracy i ocenia swój poziom satysfakcji zawodowej na 6 w skali, w której 10 oznacza „bardzo zadowolony”. Jeżeli zauważysz spadek motywacji swoich pracowników warto zastanowić się co może być przyczyną.

Programiści oczekują informacji zwrotnych i kontaktu ze swoim bezpośrednim przełożonym, dlatego zadbaj o rozmowę ze swoimi pracownikami. Warto zbierać bieżący feedback na temat poziomu satysfakcji zawodowej i motywacji programistów w Twojej firmie, żeby móc odpowiednio zareagować w przypadku spadku tego poziomu.

Najlepsze miejsca pracy w Polsce

Instytut Biznesu przyznaje nagrodę Ambasadorów HR dla najlepszych miejsc pracy w Polsce. Firmy te są inspiracją dla innych jak powinno kształtować się relacje z pracownikami i motywować ich w codziennej pracy. Nagrodę tę Connectis otrzymał w 2019 roku, jako jedyna firma IT. Instytut Biznesu wyróżnił nas w kategorii „Najlepsze miejsce pracy w IT”. Jest to dla nas ważne wyróżnienie, ponieważ jednym z naszych priorytetów jest dbanie o naszych pracowników i dedykowane zespoły, które budujemy na potrzeby naszych Klientów. Zatrudniamy ponad 350 programistów, więc utrzymanie efektywności i motywacji na stałym, wysokim poziomie jest dużym wyzwaniem, jednak dzięki tym doświadczeniom jesteśmy w stanie zapewnić najwyższy poziom świadczonych usług.

Poza Connectis, Instytut Biznesu wyróżnił również Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego i Brown-Forman Polska. Podczas rozdania nagród odbyła się również debata „Szczęśliwy pracownik sukcesem firmy. Współczesne wyzwania w zarządzaniu firmą”, którą można obejrzeć tutaj.

Badania rynku pracy IT

Na bieżąco interesujemy się badaniami w obszarze rynku pracy IT, żeby poznawać trendy wśród innych pracodawców oraz programistów. Poniżej przedstawiamy kilka raportów, które przedstawiają interesujące wyniki i badają różne obszary pracy developera.

Student Developer Report 2018

Raport stworzony w 2018 roku przez HackerRank, dostępny do pobrania tutaj. Raport skupia się na tym, jak programiści zdobywają nowe umiejętności, jak się uczą i rozwijają oraz jakie trendy technologiczne zauważa się na rynku. Raport zawiera również dane na temat tego, czego oczekują programiści od swojego pracodawcy i jakich miejsc pracy szukają. Badanie zostało przeprowadzone na grupie ponad 10 000 developerów.

Badanie Społeczności IT 2018

Raport stworzony w 2018 roku przez Bulldogjobs, dostępny do pobrania tutaj. Badanie zostało przeprowadzone na grupie ponad 1 400 developerów z Polski. Raport zawiera wachlarz informacji na temat popularnych technologii,wskazówek rekrutacyjnych, oczekiwań developerów w stosunku do pracodawcy, form zatrudnienia, zarobków, a nawet życia prywatnego programistów.

Developer Skills Report 2019

Raport stworzony w 2019 roku przez HackerRank, dostępny do pobrania tutaj. Raport skupia się na trendach technologicznych wśród programistów oraz na kwestiach związanych z procesem rekrutacji. W badaniu wzięło udział ponad 70 000 developerów.