Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Trendy w IT w 2019 roku – wywiad z Patrykiem Romaldowskim, Frontend Developerem w Connectis

Trendy w IT w 2019 roku – wywiad z Patrykiem Romaldowskim, Frontend Developerem w Connectis

Kariera
Społeczność
Wszystkie

Żeby zatrudnić i utrzymać najlepszych specjalistów trzeba zawsze być “na czasie”. Wiedzieć, jakie zmiany zachodzą w branży, jakie nowe rozwiązania stają się popularne. Zapytaliśmy jednego z naszych Connectis Developerów, Patryka Romaldowskiego, o jego spostrzeżenia z obszaru trendów w IT.

Kiedy zacząłeś pracę w IT? Jaka jest Twoja specjalizacja?

Z branżą jestem związany od 2009 roku. Zaczynałem jako freelancer. Od kilku lat pracuję nad większymi projektami, m.in. w branży motoryzacyjnej i transportowej. Moją specjalizacją jest szeroko pojęty front-end.

Jakie największe zmiany w branży zaobserwowałeś podczas swojej kariery?

Przede wszystkim rynek bardzo się rozrósł. Znacznie wzrosło zapotrzebowanie na pracowników IT. Pojawiło się też wiele nowych stanowisk, o których na początku mojej kariery nikt nie słyszał, jak np. Blockchain Engineer czy AI Engineer.

Co zmieniło się w 2019 roku w branży IT?

Z mojego punktu widzenia rok 2019, to rok umacniania się trendów z lat poprzednich. Znaczenie technologii w przemyśle i w życiu człowieka cały czas rośnie. Rozwijają się nowe gałęzie branży IT, a co za tym idzie powstają nowe stanowiska pracy.

Jakie technologie zyskują na popularności, a które odchodzą w zapomnienie?

Wraz z nieustającym rozwojem takich obszarów jak Data Science/ML/Deep Learning rośnie popularność Pythona. Wśród notujących tendencję zwyżkową języków programowania znajduje się również JavaScript. Z moich obserwacji wynika, że na popularności względem lat poprzednich traci PHP. Jeśli chodzi o obszar mojej specjalizacji, to oprócz React i Vue, na znaczeniu zyskuje Svelte, kompilowany „framework bez frameworka”. 

Gdybyś zaczynał swoją karierę w 2019 roku, na którą technologię abyś postawił?

Chociaż w ciągu ostatnich 10 lat front-end mocno ewoluował, dzisiaj moją karierę rozpocząłbym w tym samym obszarze. Tworzenie warstwy aplikacji, z którą użytkownik wchodzi w bezpośrednią interakcję sprawia mi satysfakcję. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w mojej codziennej pracy mogę zdawać się na moją kreatywność.

Czy zauważyłeś jakieś szczególne zmiany w relacjach pracodawców ze specjalistami IT? Zgadzasz się, że rynek staje się coraz bardziej “rynkiem pracownika”?

Z moich obserwacji wynika, że w przypadku specjalistów faktycznie można mówić o „rynku pracownika”. Pracodawcy konkurują o doświadczonych programistów oferując – oprócz atrakcyjnego wynagrodzenia – szereg dodatkowych benefitów i udogodnień. Nie znam drugiej takiej branży w Polsce, gdzie stosuje się podobne zabiegi żeby zachęcić kandydatów do pracy.

Czy uważasz, że praca zdalna i zespoły rozproszone to przyszłość IT?

Częstym problemem dla firm IT jest ograniczona liczba odpowiednio wykwalifikowanych osób w regionie. Rozwiązaniem tego problemu jest zatrudnianie programistów spoza regionu, wykonujących pracę zdalnie. Statystyki pokazują, że jest to coraz częstsze zjawisko. Uważam, że wraz z wciąż rosnącym zapotrzebowaniem na pracowników, ten trend będzie się nasilał.

Ostatnio odchodzi się od budowania natywnych aplikacji na rzecz aplikacji webowych lub hybrydowych. Uważasz, że ten trend się utrzyma?

Jak zwykli mawiać w takich sytuacjach programiści: to zależy. Decyzja o tym, jakiego rodzaju powinna być aplikacja powinna zapaść po rozważeniu celów biznesowych i porównaniu ich z charakterystyką każdego z dostępnych rozwiązań. Każde z nich ma pewne ograniczenia, a jednocześnie dostarcza pewne dodatkowe możliwości. Aplikacje hybrydowe mają jednak pewną przewagę nad natywnymi, która może zaważyć nad utrzymaniem się trendu: koszt utworzenia takiej aplikacji jest znacznie niższy.

Jeśli potrzebujesz specjalistów, którzy przyspieszą rozwój Twojej firmy – skontaktuj się z nami.

Related posts