Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

10 porad, jak zostać najlepszym Developerem pracującym zdalnie

10 porad, jak zostać najlepszym Developerem pracującym zdalnie

Kariera
Wszystkie
Zespoły IT

Praca zdalna nie jest jeszcze bardzo popularna w Polsce. Ale zespoły z całego świata korzystają z niej z powodzeniem, dlatego nasi eksperci zebrali dla Ciebie 10 porad, jak być efektywnym Developerem pracując zdalnie.

1. Codzienne aktualizacje

Jednym z najlepszych sposobów na podtrzymanie komunikacji i integracji w zespole jest udostępnianie codziennych aktualizacji. Możecie w tym celu stworzyć np. osobny kanał na Slacku i dzielić się swoimi zadaniami. Każdy zespół powinien mieć miejsce, do dzielenia się ukończonym zadaniem, nowymi informacjami, najważniejszymi wnioskami ze spotkania. Dlaczego? Dlatego, że dokumentacja jest kluczem do sukcesu w pracy zdalnej.

2. Kontroluj swoje skupienie

Umiejętność skupienia się jest niesamowicie ważna podczas pracy zdalnej. W przeciwieństwie do pracy w biurze, w domu lub w kawiarni nie ma zewnętrznych motywatorów i Twoje skupienie zależy tylko od Ciebie. Czasem, pojedyncza wiadomość może Cię rozproszyć. Dlatego kontroluj swoje skupienie – wyłączaj powiadomienia, gdy pracujesz nad projektem, wyznaczaj sobie czas na wykonywanie konkretnych zadań (np. 15 minut na napisanie maila). Dzięki temu będziesz miał pełną kontrolę nad swoim czasem.

3. Skup się na swojej specjalizacji

Praca zdalna stawia dużą pułapkę przed osobami, które skupiają się na wielu technologiach na raz. Żeby znaleźć swoje miejsce i ułatwić sobie pracę – wybierz niszę i skup się na niej. Skorzystasz na tym Ty, Twój zespół i cała firma.

4. Nie przestawaj się rozwijać

Kiedy pracujesz zdalnie, nagle masz większe możliwości spotkania się z rodziną, znajomymi, obejrzenia lub przeczytania danej rzeczy. To też jest dobre i staraj się znaleźć na to czas, ale pamiętaj, żeby znaleźć też czas na rozwijanie swoich umiejętności. Branża IT rozwija się w bardzo dynamicznym tempie i nie możesz pozwolić sobie na zostanie w tyle.

5. Nie próbuj od razu podróżować po świecie

Praca zdalna wielu osobom kojarzy się z pracą na Bahamach, w Maroko czy na plaży w Tajlandii. I owszem, tak może być, ale nie rzucaj się na głęboką wodę od razu. Jeśli dopiero zaczynasz pracować zdalnie, daj sobie czas na wypracowanie własnych procesów i dopiero później zaplanuj pierwszą podróż – najlepiej nie dłuższą niż dwa tygodnie. Zobacz, jakie problemy pojawiają się podczas pracy w podróży i szukaj rozwiązań. Zajmie to trochę czasu, ale w końcu pokonasz przeszkody i będziesz mógł co miesiąc pracować w innym miejscu.

6. Ucz się języków

Pewnie myślisz, że chodzi mi o języki programowania. Ale tym razem, nie o tym mówię. Praca zdalna często pojawia się, gdy zespoły łączą osoby z różnych krajów, o różnych zapleczach kulturowych. Jeśli pracujesz z Brazylijką, Hiszpanem i Japończykiem, postaraj się nauczyć chociaż kilku prostych słów (takich jak: dzień dobry, dobranoc, dziękuję) w ich języku. To stworzy między Wami lepszą więź i pomoże Wam we współpracy.

7. Unikaj wideokonferencji

Nie chodzi absolutnie o omijanie spotkań. Chodzi o zminimalizowanie liczby wideokonferencji w ogóle. Dlaczego? Ponieważ wideokonferencje zabierają dużo z elastyczności, jaką oferuje praca zdalna. Zanim zdecydujecie się na wideokonferencje zastanówcie się, czy nie da się tego załatwić poprzez Slacka lub Google Docs. 

8. Dbaj o komunikację

Tak samo jak w fizycznym biurze, komunikacja i emocje są ważne również w zespołach zdalnych. Dlatego często polecam nadużywanie emoji – dzięki temu masz pewność, że zespół zrozumie ton wypowiedzi. Zamiast zwykłego “cześć!” możesz zapytać co wszyscy robili wczoraj wieczorem lub jak minął ich dzień. Dzięki temu stworzycie atmosferę prawdziwych relacji i współpracy, która pomoże Wam podczas realizacji projektów.

9. Ufaj tym, którzy są na miejscu

Czasem ciężko jest się do tego dostosować, ale musisz ufać osobom, które są na miejscu w biurze, spotykają się z klientami i przełożonymi. Oni naprawdę mają najlepsze informacje i dokładnie wiedzą co się dzieje – w końcu widzą to na własne oczy. Dlatego, jeśli ktoś, kto pracuje w biurze, powie Ci, że dane zadanie jest priorytetowe – zaufaj mu, wie co mówi.

10. Liczą się słowa (i obietnice!)

W komunikacji online, kiedy nie widzisz odbiorców, a oni nie widzą Ciebie, słowa liczą się podwójnie. Nie masz innej możliwości oddania emocji ani innego środka wyrazu. Obietnice są tu szczególnie ważne – jeśli nie zrobisz czegoś, co powiedziałeś, że zrobisz, automatycznie tracisz w oczach zespołu. A zaufanie jest kluczowe w przypadku zespołów rozproszonych.

Te porady powinny pomóc Ci wykorzystać pracę zdalną w świetny sposób. Najważniejsze jest Twoje podejście – jeśli codziennie obudzisz się i będziesz chciał wnosić wartość do zespołu i projektu – właściwie już wygrałeś! Jeżeli szukasz ambitnej pracy i ciekawych projektów, przejrzyj nasze oferty pracy.

 

Related posts