Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Jak zatrudnić Backend Developera w 2020 roku?

Jak zatrudnić Backend Developera w 2020 roku?

Wszystkie
Zespoły IT

Backend Developerzy zajmują się tym, czego nie widzi użytkownik – logiką i architekturą, która stoi za każdym oprogramowaniem. Mogą specjalizować się w integracjach API, bezpieczeństwie systemów i wielu innych rzeczach, dlatego czasem ciężko jest znaleźć odpowiednią osobę do naszego zespołu. W tym poradniku dowiesz się jakie są najpopularniejsze technologie backend w 2020 roku, jak tworzyć ogłoszenia i jakie są obecnie stawki rynkowe dla Backend Developerów.

Najpopularniejsze technologie backend w 2020 roku

Żeby zatrudnić Developera, którego potrzebujesz, musisz wiedzieć, czego od niego oczekujesz. Dlatego poniżej znajdziesz najpopularniejsze języki programowania i frameworki backend:

Najbardziej pożądane języki programowania

 • Java – pojawiła się na rynku w latach 90, i od tego czasu nie traci na popularności. Jest łatwa w użyciu i przyjazna początkującym. 
 • Python – jest stosowany do budowania rozwiązań webowych. Ma bardzo rozbudowaną społeczność Developerów i pozwala na budowanie najróżniejszych aplikacji. Dodatkowo, jest łatwy i szybki w użyciu.
 • Node.js (czyli JavaScript dla backendu) – Node.js pojawił się w 2009 roku jako sposób na utylizację JavaScriptu po stronie backendu aplikacji. Świetnie sprawdza się dla aplikacji działających w czasie rzeczywistym i rozproszonych po wielu urządzeniach.
 • R – język programowania stosowany głównie w oprogramowaniu statystycznym i analizie danych.
 • PHP – chociaż w ostatnich latach trochę stracił na popularności, nadal jest bardzo popularnym rozwiązaniem backendowym dla aplikacji webowych. Jest łatwy w użyciu i tani w hostowaniu.

Najpopularniejsze frameworki:

Języki programowania są podstawą, ale to narzędzia, takie jak frameworki, pozwalają tworzyć wydajne, bezpieczne aplikacje. Oto najpopularniejsze frameworki w 2020 roku:

 • Ruby on Rails – framework napisany w Ruby, łatwy w użyciu, testowaniu i kompilacji.
 • Django – wykorzystywany w projektach webowych operujących na dużych bazach danych. Kompatybilny z Pythonem. Został stworzony do szybkiego tworzenia i wdrażania projektów.
 • Laravel – framework, który znacznie ułatwia i upraszcza kodowanie z użyciem PHP.
 • Express – jak nazwa wskazuje, został stworzony do szybkiego tworzenia aplikacji webowych i API. Wielu Developerów postrzega go jako podstawę pracy z Node.js.

Zatrudnianie najlepszych Backend Developerów

Żeby zatrudnić najlepszą osobę, która spełni Twoje oczekiwania musisz skupić się na trzech obszarach: dokładnie zdefiniować swoje potrzeby i wymagania, wiedzieć, gdzie szukać talentu i oferować konkurencyjne stawki. Tylko odpowiednie ogłoszenie pozwoli Ci “przyciągnąć” kandydatów, którzy zostaną z Tobą na długo, rozwiną Twój projekt i swoje umiejętności. 

Kompetencje techniczne

Podobnie jak w przypadku rekrutacji Java Developera, kompetencje techniczne to ważny aspekt ogłoszenia. Na podstawie swoich potrzeb lub wymagań projektu, zastanów się co kandydat powinien wiedzieć i rozumieć w obszarze danego języka lub frameworka. Zastanów się też czy zależy Ci na pisaniu przejrzystego kodu, znajdowaniu i rozwiązywaniu problemów czy może innych konkretnych umiejętnościach? Twój opis stanowiska nie powinien zawierać samych “haseł” takich jak “Backend Developer” lub “Python Developer” – koniecznie zawrzyj szczegóły dotyczące zadań i trybu pracy. Dzięki temu będziesz miał pewność, że trafiasz na właściwych kandydatów.

Umiejętności miękkie

Poza wiedzą techniczną i doświadczeniem, to właśnie umiejętności miękkie są najważniejsze. A bardzo często są pomijane. Nie popełnij tego błędu i przemyśl swój proces rekrutacyjny. Czy Twój nowy pracownik będzie odbywał wiele spotkań z klientami? Czy będzie pracował w dużym stresie i pod presją czasu? Czy będzie mentorem dla mniej doświadczonych kolegów? Zastanów się, jak nowy członek zespołu będzie funkcjonował w firmie i jakich cech potrzebuje, żeby nie tylko sobie poradzić, ale również rozwinąć się.

Gdzie znaleźć Backend Developerów?

Żeby Twoja świetna oferta znalazła właściwych odbiorców, musisz wiedzieć gdzie ją dystrybuować. Jest kilka miejsc (fizycznych, jak i tych online), które skupiają programistów backend – koniecznie weź je pod uwagę podczas rekrutacji!

 • StackOverflow – na tym forum znajdziesz każdego Developera, wystarczy, że zajrzysz do tematów związanych z daną technologią.
 • GitHub Community Forum – podobnie jak StackOverflow, GitHub skupia wszelkich Developerów. Przejrzyj tematy pod kątem technologii i rozwiązań, które Cię interesują, żeby znaleźć najlepszych kandydatów.
 • IBM Developerworks – strona dla fanów i użytkowników Javy.
 • Full Stack Python – strona dla Python Developerów.
 • Node.js Collection – miejsce skupiające osoby korzystające z Node.js.
 • R Programming Forums – forum dla osób używających języka programowania R.
 • PHP Roundtable – forum skupiające PHP Developerów.
 • Wydarzenia i konferencje – wiele z nich możesz znaleźć tutaj.

Wynagrodzenia i stawki godzinowe

Żeby zatrudnić Backend Developera musisz znać stawki rynkowe. Bez konkurencyjnego wynagrodzenia nie przyciągniesz najlepszych kandydatów. Według danych zebranych przez Indeed, Senior Backend Developer zarabia średnio $132,920 rocznie, czyli ok. 510 000 złotych. Są to dane zebrane na rynku międzynarodowym. A jak prezentuje się sytuacja na rynku polskim? Według danych NoFluffJobs, najwyższe wynagrodzenia otrzymują programiści Spring, Java i .NET. Najmniej natomiast zarabiają programiści PHP. Średnie wynagrodzenie sięga 15 000 złotych miesięcznie w przypadku zatrudnienia B2B i 14 000 złotych w przypadku umowy o pracę.

Mamy nadzieję, że te informacje pomogą Ci znaleźć wymarzonego pracownika. Jeśli potrzebujesz pomocy ze znalezieniem odpowiedniego kandydata – skontaktuj się z nami

Related posts