Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Ile naprawdę kosztuje odejście pracownika z firmy?

Ile naprawdę kosztuje odejście pracownika z firmy?

Społeczność
Wszystkie
Zespoły IT

Ile realnie kosztuje odejście specjalisty IT z firmy? Często piszemy o tym, że jest to poważny problem – nie tylko pod względem finansowym. Ale niektórym ciężko uwierzyć, że odejście pracownika z firmy jest tak kosztowne i czasochłonne. Dlatego jeden z naszych analityków wykonał analizę kosztów związanych z odejściem pracownika. Poniżej sprawdzisz ile naprawdę to kosztuje.

Koszty Odejścia

Koszty podzieliliśmy na trzy kategorie: odejście, zastąpienie i wdrożenie. Tak, odejście jednego pracownika sięga znacznie dalej, niż okres wypowiedzenia i wymaga zaangażowania wielu osób. Założyliśmy, że odchodzący z firmy pracownik zarabia 21 000 złotych. Pierwszego dnia miesiąca informuje nas, że rezygnuje z pracy w naszej firmie. Rozpoczyna się jego miesięczny okres wypowiedzenia. I już tutaj zaczynają się koszty. Wydajność pracownika, który za miesiąc nas opuszcza, spada podczas okresu wypowiedzenia – nie ma on takiej samej motywacji i zaangażowania, jak wcześniej. Oszacowaliśmy, że jest to spadek wydajności na poziomie 15%, czyli strata w wysokości 3 150 złotych. Ale to nie koniec. Spadają na nas jeszcze koszty postępowania administracyjnego (około 4 godzin pracy), czyli kolejne 600 złotych oraz koszty np. Exit Interview, czyli dodatkowe 300 złotych. Największy koszt ze wszystkich to jednak przekazanie obowiązków. Poza spadkiem wydajności, opuszczający nas pracownik musi przekazać swoje obecne projekty dalej tak, aby jego zastępca wiedział co robić. Pochłania to dużo czasu i, według naszych obliczeń, kosztuje 10 500 złotych. Podsumowując – ile kosztuje odejście pracownika?

Suma 14 550 zł
Spadek wydajności 3 150 zł
Koszty administracyjne 600 zł
Przekazanie obowiązków 10 500 zł
Exit Interview 300 zł

Koszty Zastąpienia

Jeśli myślałeś, że koszty odejścia kończą się, gdy pracownik fizycznie odejdzie – niestety, jest inaczej. Koszty znalezienia i zatrudnienia nowego pracownika są nieodłączną częścią odejścia specjalisty z naszej firmy. Dlatego musimy włączyć je do tego zestawienia. Tak więc, o jakich kosztach mowa? Przede wszystkim o kosztach rekrutacji: czasu pracy działu HR (1 800 złotych), koszty ogłoszeń w portalach IT (1 000 złotych), koszty kampanii w mediach (1 000 złotych). Dodatkowo są to koszty uruchomienia stanowiska pracy (100 złotych) i koszty administracyjne – wdrożenie kadrowe (130 złotych) i medycyna pracy (250 złotych). Jednak, największym kosztem w tym okresie są nadgodziny i dodatkowa praca, jaką wykonują nasi pracownicy, żeby wypełnić zadania pracownika, który odszedł z firmy. Według naszych obliczeń, są to koszty na poziomie 5 250 złotych. Podsumujmy:

Suma 9 530 zł
Praca działu HR 1 800 zł
Ogłoszenia w portalach IT 1 000 zł
Kampania w mediach 1 000 zł
Uruchomienie stanowiska pracy 100 zł
Wdrożenie kadrowe 130 zł
Medycyna pracy 250 zł
Nadgodziny reszty pracowników 5 250 zł

Koszty Wdrożenia Nowego Pracownika

Pożegnaliśmy poprzedniego pracownika, znaleźliśmy nowego – teraz trzeba go odpowiednio wdrożyć. Wydawałoby się, że tu jest już “z górki”. Niestety, to ten etap jest najbardziej kosztowny ze wszystkich. Nowy pracownik będzie mniej wydajny przez cały okres wdrożenia, ponieważ nie zna jeszcze firmowych procesów i nie wie, na jakim etapie są wszystkie projekty. To oznacza, że w pierwszym miesiącu stracimy 14 000 złotych, a w drugim 7 000 złotych, jako koszty obniżonej wydajności. Standardowo, musimy również przeprowadzić szkolenie BHP (300 złotych). Co więcej, nowy pracownik nie wdroży się sam – jego wdrożenie pochłonie czas innych pracowników, co również obniży ich wydajność w okresie wdrożenia. Zakładając 50 godzin wdrożenia przez współpracowników w pierwszym miesiącu i 25 godzin w drugim, są to koszty w wysokości 5 400 złotych w pierwszym miesiącu i 2 700 złotych w drugim. 

Suma 29 400 zł
Spadek wydajności w pierwszym miesiącu 14 000 zł
Spadek wydajności w drugim miesiącu 7 000 zł
Wdrożenie przez innych 50 godzin 1 000 zł
Wdrożenie przez innych 25 godzin 100 zł
Szkolenie BHP 130 zł

Ile naprawdę kosztuje odejście pracownika?

Najprostszą odpowiedzią na to pytanie będzie: dużo. Odejście pracownika, znalezienie i zatrudnienie, a później wdrożenie nowego pracownika to duży koszt i czasochłonne zadanie. Jeśli dodamy koszty z wszystkich trzech etapów, otrzymamy kwotę 53 480 złotych. Oczywiście, są to wyliczenia oparte na naszych danych z branży IT, przy założeniu, że wynagrodzenie pracownika wynosi 21 000 złotych. Nie zmienia to faktu, że koszty związane z odejściem specjalisty są dużo większe i sięgają znacznie dalej, niż nam się wydaje. Wynoszą niemalże tyle, co trzy pensje opuszczającego nas pracownika. Na szczęście, coraz więcej firm decyduje się na alternatywne metody pozyskiwania pracowników np. outsourcing, dzięki czemu oszczędzają czas i minimalizują koszty rotacji pracowniczej.

Jeśli potrzebujesz zatrudnić specjalistę IT – skontaktuj się z nami.

Related posts