Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

3 zasady skutecznego onboardingu

3 zasady skutecznego onboardingu

Kariera
Wszystkie
Zespoły IT

Organizacje, które korzystają z outsourcingu i zatrudniają pracowników zdalnych zyskują przewagę konkurencyjną. Mogą zapełnić niezbędne stanowiska szybciej, prościej i ze znacznie bardziej zróżnicowaną grupą kandydatów. Aby jednak w pełni wykorzystać zalety tego rodzaju zatrudniania, musisz pamiętać o kilku zasadach skutecznego wdrożenia ich do firmy.

1. Nie traktuj programistów jako “klepaczy kodu”

Często uważa się, że zespół programistów może rozwiązać najtrudniejsze problemy firmy, ale tylko wtedy, gdy jest do tego upoważniony. Wiele zespołów czuje się wykluczona i sprowadzona do roli “klepaczy kodu”. Zainwestuj w czas, aby zapewnić swoim programistom pełne zrozumienie tego, jakie są założenie projektu. Obejmuje to cele i priorytety biznesowe, tzw. “pain points” użytkownika oraz wymagania techniczne. Takie podejście umożliwi zespołowi lepszą analizę specyfikacji, opracowanie funkcjonalności i budowanie projektów uwzględniających przyszłe funkcje. Pomaga także zaszczepić ducha samoorganizacji i zwiększa osobiste zaangażowanie każdego członka zespołu od samego początku.

2. Daj im wgląd i zrozumienie struktury, procesów i narzędzi firmy

Bardzo często, menedżerowie “rzucają pracowników na głęboką wodę” licząc, że sami nauczą się wszystkiego bez dodatkowego wsparcia. Zapewniając pracownikom wskazówki i ukierunkowując ich pracę, umożliwisz im rozwój. 

Odkryliśmy, że przeprowadzenie przeglądu architektury IT ułatwia programistom wdrożenie. W Connectis, praktykujemy przeprowadzanie zdalnych programistów przez różne obszary bazy kodu, podkreślanie technologii, preferowane wzorce oraz członków zespołu, którzy mogą udzielić dalszych wskazówek dla określonych obszarów. Świetnym sposobem na zwiększenie wartości przy jednoczesnym ułatwieniu rozwoju dewelopera jest przypisanie niewielkich, niekrytycznych zadań – takich jak dobrze zawarte funkcje, poprawki błędów, zasięg testów – które dotykają różnych obszarów bazy kodu. Przemyślane wprowadzenie programisty w ten sposób do różnych części systemu zapewni mu głębsze zrozumienie całego systemu.

Wykorzystujemy też Pair Programming, aby przyspieszyć onboarding nowych programistów. Dysponując zestawem programistów pracujących nad tym samym kodem w czasie rzeczywistym, obecni członkowie zespołu mają możliwość omawiania decyzji i otrzymywania informacji zwrotnych. Zwiększa to jakość produktu, a nowi programiści poznają decyzje projektowe podjęte przez zespół. Pair Programming to również świetne narzędzie, które promuje wymianę wiedzy i doświadczeń w zespole.

3. Wspieraj współpracę

Twoi zdalni programiści powinni brać udział w tych samych dyskusjach, co członkowie zespołu na miejscu. Aby ułatwić te interakcje i sprzyjać regularnej współpracy, możesz skorzystać z szeregu narzędzi mających na celu usprawnienie pracy zdalnej. Ważnym aspektem dołączenia do nowej organizacji jest także jej kultura. Wszyscy członkowie zespołu powinni być zachęcani do uczestnictwa i przekazywania swoich opinii. Kiedy zdalni pracownicy poczują, że przyczyniają się do sukcesu kultury organizacyjnej, ich lojalność będzie rosła.

Pozytywny wpływ pracowników zdalnych na konkurencyjność firmy jest udowodniony. Podczas gdy 32% pracodawców zgłasza trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników, tylko 1 na 10 wdraża alternatywne modele zatrudniania. To właśnie ci pracodawcy osiągają przewagę konkurencyjną na rynku. Dzięki tym prostym zasadom możesz lepiej zintegrować zdalnych programistów ze swoim zespołem na miejscu i czerpać korzyści w postaci zwiększonej wydajności, oszczędności kosztów, skalowalności i oszczędności czasu.

Related posts