Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Jak sprawić, żeby cała firma pracowała w 100% zdalnie?

Jak sprawić, żeby cała firma pracowała w 100% zdalnie?

Kariera
Wszystkie
Zespoły IT

Coraz więcej firm decyduje się na pracę zdalną w 100%. Trend ten jest szczególnie popularny w społeczności startupów. Kiedy zasoby są dość małe, robisz, co możesz, a praca zdalna jest jednym z najlepszych możliwych rozwiązań. Ale jak sprawić, żeby cała firma pracowała zdalnie lub jak chociażby zmierzać w tym kierunku?

1. Zatrudniaj osoby pracujące zdalnie

Po pierwsze, chcesz zatrudnić osoby, które chcą i umieją pracować zdalnie. To bezcelowe poszukiwać lokalnych specjalistów, jeżeli nie musisz ograniczać się lokalizacją. Stwórz zdalne środowisko od razu, szukając pracowników zdalnych i zatrudniając ich. Szukaj osób, które wiedzą jak pracować zdalnie i mają w tym doświadczenie (wbrew pozorom nie jest to takie łatwe). Osoby, które już pracowały zdalnie znają swój styl pracy, rytm, sposób pracy, wiedzą jak skupić się na zadaniu i jak szukać inspiracji. Pracują zdalnie lepiej, niż w biurze. I mogą nauczyć tego inne osoby w firmie.

2. Wynagradzaj za efekty, nie za przepracowany czas

Jeśli zatrudnisz już odpowiednich ludzi, musisz traktować ich w odpowiedni sposób. Zdalne środowisko pracy powinno sprzyjać wydajności – a nie skupiać się na obecności. Kiedy masz zespół pracujący zdalnie, nie musisz się martwić o czas wolny, dni urlopu, dni chorobowe itp. Po prostu szukasz osób o wysokich osiągach, które będą mogły wykonać swoje zadania efektywnie i skutecznie. Pod tym względem, dużo możemy nauczyć się od startupów, które od początku stawiają na rezultaty, a nie na “wypracowywanie godzin”. Nie możesz rozliczać pracowników z czasu, którego nie możesz kontrolować.

3. Nie polegaj tylko na spotkaniach

Większość spotkań jest niepotrzebna. Wiele z nich mogłoby być mailem. Jeśli chcesz pracować zdalnie, nie możesz polegać na fizycznych spotkaniach. Spotkania są istotne. Często nie da się podjąć skutecznej decyzji, chyba że zorganizuje się spotkanie. Ale jest różnica między kulturą spotkań fizycznych, a organizowaniem spotkań, kiedy są naprawdę potrzebne. Jeśli sytuacja tego wymaga, możesz skorzystać z wielu bezpłatnych narzędzi online do zorganizowania spotkania. Na przykład z Join.me lub Skype. Dzięki temu przyzwyczajasz siebie i swoich pracowników do tego, że spotkania to ostateczność, ale jednocześnie możecie wykorzystywać je, kiedy są potrzebne.

4. Ogranicz “papierologię”

Większość firm, przynajmniej w pewnym stopniu, odeszła już od ogromnych, papierowych dokumentacji. Ale jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje firma może pracować w 100% zdalnie, cała dokumentacja musi być online (na dysku lub w chmurze). Każda firma ma ważną, fizyczną dokumentację, taką jak dokumenty założycielskie i umowy. Ale to nie znaczy, że musisz mieć olbrzymie szafy pełne segregatorów z papierami. Oprócz znaczących wyjątków, takich jak biblioteki, gabinety lekarskie itp., lepiej ograniczać ilość fizycznych dokumentów na rzecz dokumentów elektronicznych. Nawet jeżeli nie rozważasz przejścia na pracę zdalną warto wdrożyć tę praktykę, ponieważ pomoże Ci to trzymać porządek w dokumentacji i zapewnia dodatkowe zabezpieczenie.

Zanim zdecydujesz się na tak duży krok, sprawdź, czy Twój zespół jest gotowy do pracy zdalnej. A potem dokładnie ich do tego przygotuj. Praca zdalna to nadal praca i może okazać się nawet bardziej wymagająca, niż “tradycyjna” praca w biurze. Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu pracowników zdalnych lub tych “na miejscu” – skontaktuj się z nami. Nasz zespół znajdzie najlepszych specjalistów do Twojego projektu.

Related posts